17.06.2020 - 21.06.2020 Kino, Wydarzenia

Polska na Festiwalu Filmu Europejskiego

Dwa polskie filmy młodych reżyserów można obejrzeć online w dniach 17-21 czerwca 2020 roku w ramach nietypowej, 24. edycji Festiwalu Filmu Europejskiego. Cała sekcja #EUShorts, w ramach której są prezentowane, jest dostępna bezpłatnie na platformie TIFF Unlimited. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.

Tradycyjnie festiwal odbywa się w maju w salach kinowych różnych miast Rumunii, w tym roku jednak ze względu na pandemię koronawirusa, został przeniesiony do Internetu.

Dwudziesta czwarta edycja wydarzenia i pierwsza w historii online będzie miała także zmienioną formułę. Widzowie, zamiast filmów fabularnych, przez pięć dni będą mogli bezpłatnie oglądać selekcją filmów krótkometrażowych i animacji z różnych krajów europejskich.  Krótki metraż, który najbardziej spodoba się widzom i uzyska największą liczbą głosów w ich głosowaniu otrzyma nagrodę publiczności.

Polskę będą reprezentowały dwa obrazy. Prezentowany i nagradzany na festiwalach film młodej polskiej reżyserki Klary Kochańskiej-Bajon pt. „Lokatorki” i animacja „Acid Rain” Tomasza Popakula.

Film Kochańskiej-Bajon trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Odkrywa świat młodej prawniczki Justyny, która kupuje na licytacji mieszkanie wystawione na sprzedaż w wyniku przymusowej eksmisji.

Jej marzenie o posiadaniu własnego wyczekiwanego domu zamienia się niestety w koszmar już w dniu, w którym się do niego wprowadza.

Drugim polskim filmem prezentowanym w czasie edycji online Festiwalu Filmu Europejskiego będzie inspirowana biblijnym konceptem „zakazanego owocu” i rzeczywistymi przeżyciami reżysera Tomka Popakula animacja „Acid Rain”.

Film przedstawia młodą kobietę, która podczas ucieczki ze swojego pozbawionego nadziei rodzinnego miasta spotyka Skinny’ego – handlarza narkotyków. Mężczyzna mieszka w furgonetce i prowadzi życie pełne niezgodnych z prawem działań. Podróż u jego boku prowadzi do coraz dziwniejszych sytuacji.

Oba filmy są dostępne bezpłatnie na platformie największego w Rumunii Transilvania International Film Festival (TIFF) – TIFF UNLIMITED >>>

Festiwal Filmu Europejskiego organizuje Rumuński Instytut Kultury, a jego współorganizatorem jest klaster europejskiej sieci instytutów kultury EUNIC – EUNIC Romania, którego członkiem i jednocześnie parterem wydarzenia jest także Instytut Polski w Bukareszcie.

Zobacz program festiwalu >>>

from to
Scheduled Kino >Wydarzenia

O Ukrainie na festiwalu filmowym w Rasznowie

W dniu święta narodowego Ukrainy, 24 sierpnia, na Festiwalu Filmu i Historii w Rasznowie pokażemy dwa polskie filmy przedstawiające ważne epizody z historii Ukrainy i których przesłanie jest niezwykle istotne i aktualne. Wstęp wolny.
24 08.2022 Historia, Kino, Wydarzenia

Wystawa „Polska. Architecture” w Eforie Sud 🗓

Do 4 września, dwadzieścia wybitnych dzieł współczesnej architektury powstającej w Polsce można poznać na wystawie „Polska. Architecture”, prezentowanej w Ogrodzie Letnim w Eforie Sud w ramach festiwalu Eforie Colorat.
14 07.2022 04 09.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polskie kino w Eforie Sud 🗓

Niezwykłą opowieść o czeskim uzdrowicielu Janie Mikolášku, prawdziwym symbolu Czechosłowacji przed II Wojną Światową będzie można zobaczyć 1 sierpnia podczas otwarcia festiwalu Cinemascop w Eforie Sud.
01 08.2022 Kino, Wydarzenia