18.06.2020 - 5.07.2020 Aktualności, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Sztuka w czasach pandemii – Cultural Management Academy 2020

Zajmujących się sztukami performatywnymi artystów, menedżerów i promotorów kultury, producentów czy dziennikarzy z Rumunii i Republiki Mołdawii zapraszamy do udziału w czwartej edycji Akademii Managementu Kulturalnego (Cultural Management Academy). Rekrutacja trwa do 5 lipca 2020 r.

Tegoroczna edycja programu odbędzie się w dniach 27 lipca – 1 sierpnia 2020 r. pod hasłem Laboratorium nieobecnego ciała. Scenariusze readaptacji w sztukach performatywnych” w formule online.

W czasie akademii doświadczeni wykładowcy z różnych krajów Europy dzielą się swoją wiedzą z uczestnikami zajęć. Zaletą programu jest jego kameralna formuła – liczba uczestników poszczególnych edycji nie przekracza 15 osób.

Akademia Managementu Kulturalnego to projekt zainicjowany w Rumunii w 2017 roku przez klaster europejskiej sieci instytutów kultury EUNIC Romania, organizowany przez Goethe-Institut w Bukareszcie i stowarzyszenie Colectiv A i w 2020 roku współfinansowany przez AFCN oraz członków EUNIC.

Do 2019 roku akademia miała charakter regionalnego programu podyplomowego skierowanego do menedżerów kultury z różnych krajów. W tym roku jest adresowana do Rumunów i Mołdawian, a ze względu na pandemię koronawirusa będzie w całości organizowana online.

Instytut Polski w Bukareszcie od pierwszej edycji programu finansuje udział w nim polskich wykładowców.

Szczegóły i formularz aplikacyjny: https://colectiva.ro/proiecte/cultural-management-academy/inscrie-te/

from to
Scheduled Aktualności Sztuki wizualne Wydarzenia

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Polska obecność na festiwalu TIFF w Klużu-Napoce

Multimedialne show „Chłopi” w wykonaniu polskiego muzyka Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego wraz z Rebel Babel Film Orchestra zostanie zaprezentowany 18 czerwca w Domu Kultury Studentów w Klużu-Napoce w ramach 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania – TIFF. W programie festiwalu znalazły się również inne polskie produkcje.
13 06.2025 22 06.2025 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia