6.08.2020 Muzyka, Wydarzenia

Światowy jazz zabrzmi w górach Semenic

Utalentowany polski zespół Kasia Pietrzko Trio wystąpi po raz pierwszy w Rumunii na scenie Gărâna Jazz Festival odbywającego się w dniach 6-9 sierpnia 2020 roku.

Gărâna Jazz Festival to najciekawsza impreza jazzowa w Rumunii, od lat tradycyjnie organizowana w lipcu. W związku ze szczególną sytuacją w tym roku, jaką jest pandemia koronawirusa, 24. edycja festiwalu odbędzie się wyjątkowo na początku sierpnia.

Po ubiegłorocznym, niezwykle entuzjastycznym przyjęciu koncertu polskiego saksofonisty Macieja Obary, tego lata na festiwalowej scenie wystąpi Kasia Pietrzko Trio, którego udział na festiwalu wspiera Instytut Polski w Bukareszcie. 

Młoda i utalentowana polska pianistka, Kasia Pietrzko zaprezentuje publiczności Gărâna Jazz Festival swój najnowszy album zatytułowany „Ephemeral Pleasures”, który wyróżnia się linią melodyczną i energią połączoną z mistrzowskim kunsztem.

Kasia Pietrzko jest absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej. Swoje umiejętności doskonaliła również w Nowym Jorku u Aarona Parksa, Taylora Eigsti, Johny’ego O’Neala, Aarona Goldberga i Kenny’ego Wernera. Jej debiut „Forthright Stories” został bardzo pozytywnie przyjęty przez krytyków i środowisko w kraju i za granicą. Laureatka „Mateusza” Trójki Polskiego Radia w kategorii Debiut Roku za „Forthright Stories” oraz nagrody Grand Prix Jazz Melomani 2018 w kategorii Nadzieja Melomanów. Według miesięcznika Jazz Forum jest drugą Nową Nadzieją. Pianistka była nominowana do nagrody Fryderyki 2018 w kategorii Debiut Roku. Od 2017 roku artystka współtworzy The Tony Williams Tribute, którego liderem jest wybitny perkusista Michał Miśkiewicz. Współpracowała z Adamem Larsonem, Troyem Robertsem, Henrykiem Miśkiewiczem, Mateuszem Smoczyńskim, Tomaszem Wendtem, Adamem Bałdychem, Loganem Richardsonem czy Erikiem Allenem. Kasia Pietrzko koncertowała m.in. na festiwalach w Hiszpanii, Serbii, Słowacji, Czechach, Węgrzech i w Chinach.

Koncert odbędzie się pierwszego dnia festiwalu, w czwartek, 6 sierpnia, od godz. 19.00, na scenie w Poiana Lupului.

Kasia Pietrzko- fortepian

Andrzej Święs – kontrabas

Patryk Dobosz – perkusja

Pełen program festiwalu: www.garana-jazz.ro

Scheduled Muzyka Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” –

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką szóstego odcinka jest Viorica Agarici (1886–1979) - Rumunka, która w czasie II wojny światowej wykazała się wielką odwagą pomagając Żydom.
09 10.2020 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Program CinePOLSKA 🗓

Festiwal CinePOLSKA jest wyjątkową okazją do obejrzenia najnowszych polskich filmów nagradzanych na najważniejszych festiwalach w Polsce i na świecie. Prezentowane filmy są często wyświetlane w Rumunii jako pokazy przedpremierowe, a część z nich można zobaczyć tylko w ramach tego festiwalu.
16 10.2020 22 10.2020 Kino, Wydarzenia

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii

Podczas 16. edycji Festiwalu Filmu Polskiego CinePOLSKA widzowie będą mogli zobaczyć m.in. najnowszą produkcję uznanej reżyserki Agnieszki Holland „Szarlatan”, czeskim kandydatem do nagród Oskara 2021.
16 10.2020 22 10.2020 Kino, Wydarzenia