12.08.2020 - 14.09.2020 Inne

O języku polskim przy Placu Uniwersyteckim w Bukareszcie

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Ekspozycję do 14 września 2020 roku można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Suțu, w którym mieści się Muzeum Miasta Bukareszt.

Wystawę o języku polskim prezentujemy w związku ze zbliżającym się rozpoczęciem roku akademickiego, podczas którego, mamy nadzieję wznowić kursy językowe. Towarzyszy ona również obchodom Europejskiego Dnia Języków, który przypada 26 września.

Korzystając z okazji, zapraszamy do śledzenia wrześniowych wydarzeń poświęconych językom organizowanych przez instytuty kultury zrzeszone w sieci European Union National Institutes for Culture (EUNIC) Romania, której członkiem jest także Instytut Polski w Bukareszcie.

Ekspozycja poświęcona językowi polskiemu przedstawia krótką historię języka, podstawowe zasady wymowy oraz wiele ciekawostek. Oglądający dowiedzą się z niej m.in. jakie jest najstarsze zapisane polskie zdanie, jakie nietypowe literki posiada polski alfabet oraz poznają wiele zabawnych dla uszu wyrazów dźwiękonaśladowczych, które dosłownie świszczą, piszczą i zgrzytają z plansz wystawy.

Wystawa pozwoli nie tylko dowiedzieć się więcej na temat polszczyzny, ale być może zachęci do nauki tego ciekawego języka, którym posługuje się ponad 40 milionów ludzi na świecie.

W Rumunii można się go uczyć w Bukareszcie, Jassach, Klużu i Krajowej, gdzie co roku odbywa się nabór na bezpłatne kursy języka polskiego prowadzone przez polskich lektorów. Więcej o nauce polskiego w Rumunii znajdziesz tu.

from to
Scheduled Inne

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

Kwiat paproci – nowa premiera w Radio

W niedzielę, 10 listopada, o godz. 9:00, Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprezentuje na antenie Radia Romania Cultural polską baśń ludową „Kwiat paproci”, opowiedzianą na nowo przez Marinę Ilie.
10 11.2024 Inne, Teatr, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w

Z okazji 157. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie w Muzeum Țării Crișurilor w Oradei zostanie zaprezentowana wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”. Wernisaż odbędzie się dokładnie w dniu urodzin polskiej uczonej – 7 listopada 2024 roku o godzinie 12:00. Wystawę będzie można oglądać do 8 grudnia.
07 11.2024 08 12.2024 Inne