12.08.2020 - 14.09.2020 Inne

O języku polskim przy Placu Uniwersyteckim w Bukareszcie

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Ekspozycję do 14 września 2020 roku można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Suțu, w którym mieści się Muzeum Miasta Bukareszt.

Wystawę o języku polskim prezentujemy w związku ze zbliżającym się rozpoczęciem roku akademickiego, podczas którego, mamy nadzieję wznowić kursy językowe. Towarzyszy ona również obchodom Europejskiego Dnia Języków, który przypada 26 września.

Korzystając z okazji, zapraszamy do śledzenia wrześniowych wydarzeń poświęconych językom organizowanych przez instytuty kultury zrzeszone w sieci European Union National Institutes for Culture (EUNIC) Romania, której członkiem jest także Instytut Polski w Bukareszcie.

Ekspozycja poświęcona językowi polskiemu przedstawia krótką historię języka, podstawowe zasady wymowy oraz wiele ciekawostek. Oglądający dowiedzą się z niej m.in. jakie jest najstarsze zapisane polskie zdanie, jakie nietypowe literki posiada polski alfabet oraz poznają wiele zabawnych dla uszu wyrazów dźwiękonaśladowczych, które dosłownie świszczą, piszczą i zgrzytają z plansz wystawy.

Wystawa pozwoli nie tylko dowiedzieć się więcej na temat polszczyzny, ale być może zachęci do nauki tego ciekawego języka, którym posługuje się ponad 40 milionów ludzi na świecie.

W Rumunii można się go uczyć w Bukareszcie, Jassach, Klużu i Krajowej, gdzie co roku odbywa się nabór na bezpłatne kursy języka polskiego prowadzone przez polskich lektorów. Więcej o nauce polskiego w Rumunii znajdziesz tu.

from to
Scheduled Inne

Ucz się z nami języka polskiego 🗓

Zapisy na bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych (oczywiście w ramach limitu miejsc) kurs języka polskiego rozpoczniemy od wtorku 20 października 2020 roku. Zajęcia organizuje Instytutu Polski w Bukareszcie we współpracy z lektorami języka polskiego z Uniwersytetów w Bukareszcie, Jassach, Klużu i Craiovej
19 10.2020 26 10.2020 Inne

Skarby Krakowa – wystawa w Bukareszcie 🗓

Zabytki światowej klasy, fascynujące historie, niezapomniany klimat krakowskiego rynku, ale i doskonała nowoczesna architektura to znaki rozpoznawcze Krakowa, jednego z najpiękniejszych miast Polski. Można je poznać oglądając wystawę „Skarby Krakowa" prezentowaną na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Sztuki Rumunii w Bukareszcie do 16 listopada 2020.
13 10.2020 16 11.2020 Inne

Bitwa Warszawska – zwycięstwo Polski dla wolności

15 sierpnia 2020 roku uroczyście obchodzimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, która była kulminacyjnym momentem wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920, jednym z decydujących wydarzeń w dziejach Polski, Europy i świata.
15 08.2020 Historia, Inne