Kaczyka to mieszana etnicznie i kulturowo miejscowości na rumuńskiej Bukowinie, w której nadal mieszkają Polacy. Jej początki sięgają końca XVII wieku, a rozwój nastąpił wraz z otwarciem kopalni soli kamiennej przy której władze Monarchii Habsburskiej zatrudniły górników z różnych krajów, w tym Polaków. W okolicy zaczęły powstawać osady polskie, niemieckie, austriackie, ukraińskie, ruskie oraz przede wszystkim mieszane.
Kościół katolicki w Kaczyce pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, został zaprojektowany przez Teodora Talowskiego. W 2000 roku papież Jan Paweł II nadał mu tytuł bazyliki mniejszej. Jest on aktualnie jednym z głównych miejsc pielgrzymek katolickich w Rumunii. Najwięcej osób przybywa tam w okolicach 14 i 15 sierpnia, co wiąże się ze znajdującą się w kościele kopią ikony Matki Bożej z Częstochowy.
Ludziom w wielu krajach świata niósł nadzieję i wiarę, a Polaków zachęcał do walki o wolność, kochał góry, kajakarstwo, odwiedził wszystkie kontynenty – Karol Wojtyła, czyli papież Jan Paweł II był jedną z najważniejszych postaci XX wieku.
Wystawa to podróż po przełomowych momentach życia papieża Polaka – od narodzin małego Lolka, jak go nazywała rodzina, przez II wojnę światową, czasy, gdy jest biskupem Krakowa, moment, gdy zostaje głową Kościoła Katolickiego i staje na balkonie Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Kolejne części ekspozycji pokazują też czasy pontyfikatu, choroby i ostatnie chwile życia papieża.
Twórcy wystawy przypominają postać, która wpłynęła na bieg historii kościoła, Polski i świata, korzenie Jana Pawła II oraz bogactwo jego życia, osobowości i myślenia.