26.08.2020 - 8.10.2020 Historia

Poznaj skarby Krakowa – wystawa w Jassach

Zabytki światowej klasy, fascynujące historie, niezapomniany klimat krakowskiego rynku, ale i doskonała nowoczesna architektura to znaki rozpoznawcze Krakowa, jednego z najpiękniejszych miast Polski. Można je poznać oglądając wystawę „Skarby Krakowa” od sierpnia do 8 października 2020 roku prezentowaną na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach, przy reprezentacyjnym deptaku na ulicy Lăpușneanu.

Wystawa plenerowa „Skarby Krakowa” , przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury z tego miasta, a w wersji rumuńskiej opracowana przez Instytut Polski w Bukareszcie, to opowieść o mieście – siedzibie polskich królów, dawnej stolicy kraju, skarbcu dzieł sztuki i narodowych pamiątek wpisanych w unikatowy zespół architektoniczny.

Kraków to jeden z najstarszych europejskich ośrodków uniwersyteckich, miasto poetów, pisarzy i artystów, należące w średniowieczu do najważniejszych metropolii Europy Środkowej. Kosmopolityczne, wielokulturowe, otwarte na inspiracje płynące z zewnątrz, a mimo to pozostające najbardziej polskim z polskich miast.

Ekspozycja może być jednym z kluczy do zrozumienia fenomenu popularności, jaką cieszy się dziś Kraków wśród turystów z całego świata.

Na planszach wystawy zaprezentowano 90 skarbów miasta – dzieł sztuki i architektury, zabytków oraz przykładów dziedzictwa niematerialnego – związanych z Krakowem, często o randze arcydzieł. Pozwalają one prześledzić historię metropolii począwszy od wczesnego średniowiecza, poprzez rozwój miasta w czasach Kazimierza Wielkiego, dynastii Jagiellonów i epokę renesansu. Ukazują rozmiary upadku w czasie potopu szwedzkiego, zaborów, czy okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej.

Przenoszą oglądających w czasy pierwszego w Polsce miasta socjalistycznego, aż po współczesność kiedy po transformacji ustrojowej Kraków przeżywa okres spektakularnego rozwoju, w twórczy sposób łączy współczesność z bogatym dziedzictwem swej ponadtysiącletniej historii.

Jassy i Kraków, dwa ważne centra kultury i ośrodki uniwersyteckie od wieków łączą zażyłe kontakty. Przełom XVI i XVII cechował wzrost wpływów polskich na dzisiejszych ziemiach rumuńskich, zwłaszcza za sprawą Jeremiego Mochyły, który został intronizowany w 1595 r. z pomocą hetmana polskiego Jana Zamojskiego. Wszystkie cztery córki Mochyły wyszły za mąż za Polaków pieczętując w ten sposób związki obu krajów. Na dworze Jeremiego Mochyły służyło również wielu Polaków, a tylko polski garnizon w Jassach liczył wówczas ok. 3 tys. osób.

W późniejszych wiekach znaczącą rolę odegrał Polski Związek Emigracyjny (1866-1871), który miał oddziały w Bukareszcie, Jassach i Pașcani. Północno-Wschodnia część Rumunii także później pozostała jednym z najpopularniejszych regionów, w których zamieszkiwali polscy emigranci.  

Wystawę można oglądać przez całą dobę od 26 sierpnia do 8 października 2020 roku na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach, przy reprezentacyjnym deptaku na ulicy Lăpușneanu.

Przed obejrzeniem wystawy zachęcamy do spacerów po Krakowie i jego okolicach z rumuńskimi vlogerami. Zobacz przykładowy film z polskimi napisami [pozostałe dwa odcinki dostępne są tylko w języku rumuńskim na kanale YouTube Instytutu Polskiego]:

 Polecamy także stronę internetową Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie: https://mck.krakow.pl/

from to
Scheduled Historia

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

„POLSKA” w Bukareszcie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmyna ogrodzenie Pałacu Sutu w Bukareszcie, gdzie między 16 pazdziernika a 16 listopada 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
16 10.2024 16 11.2024 Historia, Literatura, Muzyka

Wystawa „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas

Osiemdziesiąt pięć lat po wybuchu II wojny światowej Polska, jej pierwsza ofiara, pamięta najbardziej dramatyczny konflikt zbrojny w historii świata. Wystawa „Walka i cierpienie. Polacy w czasie II wojny światowej”. które do końca listopada będzie można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Dewie.
24 10.2024 29 11.2024 Historia, SOLIDARNOŚĆ PL-RO