26.08.2020 - 8.10.2020 Historia

Poznaj skarby Krakowa – wystawa w Jassach

Zabytki światowej klasy, fascynujące historie, niezapomniany klimat krakowskiego rynku, ale i doskonała nowoczesna architektura to znaki rozpoznawcze Krakowa, jednego z najpiękniejszych miast Polski. Można je poznać oglądając wystawę „Skarby Krakowa” od sierpnia do 8 października 2020 roku prezentowaną na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach, przy reprezentacyjnym deptaku na ulicy Lăpușneanu.

Wystawa plenerowa „Skarby Krakowa” , przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury z tego miasta, a w wersji rumuńskiej opracowana przez Instytut Polski w Bukareszcie, to opowieść o mieście – siedzibie polskich królów, dawnej stolicy kraju, skarbcu dzieł sztuki i narodowych pamiątek wpisanych w unikatowy zespół architektoniczny.

Kraków to jeden z najstarszych europejskich ośrodków uniwersyteckich, miasto poetów, pisarzy i artystów, należące w średniowieczu do najważniejszych metropolii Europy Środkowej. Kosmopolityczne, wielokulturowe, otwarte na inspiracje płynące z zewnątrz, a mimo to pozostające najbardziej polskim z polskich miast.

Ekspozycja może być jednym z kluczy do zrozumienia fenomenu popularności, jaką cieszy się dziś Kraków wśród turystów z całego świata.

Na planszach wystawy zaprezentowano 90 skarbów miasta – dzieł sztuki i architektury, zabytków oraz przykładów dziedzictwa niematerialnego – związanych z Krakowem, często o randze arcydzieł. Pozwalają one prześledzić historię metropolii począwszy od wczesnego średniowiecza, poprzez rozwój miasta w czasach Kazimierza Wielkiego, dynastii Jagiellonów i epokę renesansu. Ukazują rozmiary upadku w czasie potopu szwedzkiego, zaborów, czy okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej.

Przenoszą oglądających w czasy pierwszego w Polsce miasta socjalistycznego, aż po współczesność kiedy po transformacji ustrojowej Kraków przeżywa okres spektakularnego rozwoju, w twórczy sposób łączy współczesność z bogatym dziedzictwem swej ponadtysiącletniej historii.

Jassy i Kraków, dwa ważne centra kultury i ośrodki uniwersyteckie od wieków łączą zażyłe kontakty. Przełom XVI i XVII cechował wzrost wpływów polskich na dzisiejszych ziemiach rumuńskich, zwłaszcza za sprawą Jeremiego Mochyły, który został intronizowany w 1595 r. z pomocą hetmana polskiego Jana Zamojskiego. Wszystkie cztery córki Mochyły wyszły za mąż za Polaków pieczętując w ten sposób związki obu krajów. Na dworze Jeremiego Mochyły służyło również wielu Polaków, a tylko polski garnizon w Jassach liczył wówczas ok. 3 tys. osób.

W późniejszych wiekach znaczącą rolę odegrał Polski Związek Emigracyjny (1866-1871), który miał oddziały w Bukareszcie, Jassach i Pașcani. Północno-Wschodnia część Rumunii także później pozostała jednym z najpopularniejszych regionów, w których zamieszkiwali polscy emigranci.  

Wystawę można oglądać przez całą dobę od 26 sierpnia do 8 października 2020 roku na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach, przy reprezentacyjnym deptaku na ulicy Lăpușneanu.

Przed obejrzeniem wystawy zachęcamy do spacerów po Krakowie i jego okolicach z rumuńskimi vlogerami. Zobacz przykładowy film z polskimi napisami [pozostałe dwa odcinki dostępne są tylko w języku rumuńskim na kanale YouTube Instytutu Polskiego]:

 Polecamy także stronę internetową Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie: https://mck.krakow.pl/

from to
Scheduled Historia

Wystawa „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” przy Placu Uniwersyteckim

Dzięki genialnym polskim matematykom skomplikowany szyfr „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej, został złamany. Wpłynęło to na przebieg II wojny światowej. Siedemdziesiąt pięć lat po jej zakończeniu Instytut Polski oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego w dniach 19 października-3 grudnia 2020 roku zapraszają nieopodal Placu Uniwersyteckiego w Bukareszcie, gdzie na ogrodzeniu Pałacu Suțu, który mieści Muzeum Miasta Bukareszt można zobaczyć wystawę zatytułowaną „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”.
19 10.2020 03 12.2020 Historia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” –

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką szóstego odcinka jest Viorica Agarici (1886–1979) - Rumunka, która w czasie II wojny światowej wykazała się wielką odwagą pomagając Żydom.
09 10.2020 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa o Fryderyku Chopinie w Klużu 🗓

Z okazji obchodzonej w tym roku 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, Instytut Polski w Bukareszcie przygotował rumuńskojęzyczną wersję wystawy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina o życiu i twórczości kompozytora , którą do 2 października można zobaczyć w Bibliotece “Octavian Goga”.
22 09.2020 02 10.2020 Historia, Muzyka