21.08.2020 - 30.08.2020 Kino, Wydarzenia

Świat Romów na One World Romania

Film ukazujący życie Romów pt. „Zanim opadną liście”, autorstwa jednego z klasyków polskiego dokumentu Władysława Ślesickiego, zostanie zaprezentowany w sierpniu 2020 roku ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania w Bukareszcie.

Trzynasta edycja festiwalu One World odbędzie się w okresie 21-30 sierpnia 2020 r., w łączonej formule, z projekcjami filmów i wydarzeniami specjalnymi, które będą dostępne online i offline, w kilku lokalizacjach na świeżym powietrzu w Bukareszcie.

Tegoroczna sekcja główna festiwalu poświęcona jest kulturze romskiej. W programie znajdą się filmy ukazujące m.in. różne formy dyskryminacji, ale także postawy społeczeństwa wobec mniejszości i łatwość z jaką ulegamy stereotypom.

Polską kinematografię będzie reprezentował film dokumentalny „Zanim opadną liście…” w reżyserii Władysława Ślesickiego, jednego z najważniejszych polskich reżyserów filmów dokumentalnych lat ’50 i ’60. Ślesicki zajmował się romską tematyką już w swoim pierwszym filmie „Jedzie Tabor” z 1954 roku. 

Po dziesięciu latach od debiutu powrócił do tematu w filmie „Zanim opadną liście…”, w którym w charakterze obserwatora dokumentuje życie romskiego taboru w czasie lata. 

Projekcja filmu odbędzie się w środę, 26 sierpnia, o godz. 18.30 na Verde Stop Arena, jak również online pod linkiem: https://owr.eventbook.ro/film/bilete-one-world-romania-2020-inainte-de-caderea-frunzelor-in-cautarea-celui-de-al-patrulea-cui

ZANIM OPADNĄ LIŚCIE

Polska, 1964, 28 min.

Cały program festiwalu oraz informacje o biletach

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” –

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką szóstego odcinka jest Viorica Agarici (1886–1979) - Rumunka, która w czasie II wojny światowej wykazała się wielką odwagą pomagając Żydom.
09 10.2020 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Program CinePOLSKA 🗓

Festiwal CinePOLSKA jest wyjątkową okazją do obejrzenia najnowszych polskich filmów nagradzanych na najważniejszych festiwalach w Polsce i na świecie. Prezentowane filmy są często wyświetlane w Rumunii jako pokazy przedpremierowe, a część z nich można zobaczyć tylko w ramach tego festiwalu.
16 10.2020 22 10.2020 Kino, Wydarzenia

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii

Podczas 16. edycji Festiwalu Filmu Polskiego CinePOLSKA widzowie będą mogli zobaczyć m.in. najnowszą produkcję uznanej reżyserki Agnieszki Holland „Szarlatan”, czeskim kandydatem do nagród Oskara 2021.
16 10.2020 22 10.2020 Kino, Wydarzenia