21.08.2020 - 30.08.2020 Kino, Wydarzenia

Świat Romów na One World Romania

Film ukazujący życie Romów pt. „Zanim opadną liście”, autorstwa jednego z klasyków polskiego dokumentu Władysława Ślesickiego, zostanie zaprezentowany w sierpniu 2020 roku ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania w Bukareszcie.

Trzynasta edycja festiwalu One World odbędzie się w okresie 21-30 sierpnia 2020 r., w łączonej formule, z projekcjami filmów i wydarzeniami specjalnymi, które będą dostępne online i offline, w kilku lokalizacjach na świeżym powietrzu w Bukareszcie.

Tegoroczna sekcja główna festiwalu poświęcona jest kulturze romskiej. W programie znajdą się filmy ukazujące m.in. różne formy dyskryminacji, ale także postawy społeczeństwa wobec mniejszości i łatwość z jaką ulegamy stereotypom.

Polską kinematografię będzie reprezentował film dokumentalny „Zanim opadną liście…” w reżyserii Władysława Ślesickiego, jednego z najważniejszych polskich reżyserów filmów dokumentalnych lat ’50 i ’60. Ślesicki zajmował się romską tematyką już w swoim pierwszym filmie „Jedzie Tabor” z 1954 roku. 

Po dziesięciu latach od debiutu powrócił do tematu w filmie „Zanim opadną liście…”, w którym w charakterze obserwatora dokumentuje życie romskiego taboru w czasie lata. 

Projekcja filmu odbędzie się w środę, 26 sierpnia, o godz. 18.30 na Verde Stop Arena, jak również online pod linkiem: https://owr.eventbook.ro/film/bilete-one-world-romania-2020-inainte-de-caderea-frunzelor-in-cautarea-celui-de-al-patrulea-cui

ZANIM OPADNĄ LIŚCIE

Polska, 1964, 28 min.

Cały program festiwalu oraz informacje o biletach

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Poezja – replika rzeczywistości. Recital poezji polskiej

Z okazji 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – polskiego poety, dramaturga i eseisty, zapraszamy miłośników literatury z Kiszyniowa na wydarzenie premierowe – recital poezji polskiej i mołdawskiej w Cărturesti w Muzeum – w środę 21 lutego , 2024 o godzinie 18.00.
21 02.2024 Literatura, Wydarzenia