1.09.2020 - 10.09.2020 Historia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” – Irena Sendlerowa

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką trzeciego odcinka jest Irena Sendler (1910-2008) – kobieta, która narażając życie ratowała dzieci w czasie II wojny światowej.

II wojna światowa, która rozpoczęła się 1 września 1939 roku atakiem Niemiec hitlerowskich na Polskę, pozostawiła tragiczne piętno w wielu miejscach świata, ale stolica Polski – Warszawa – ucierpiała w sposób szczególny. Zniszczeniu uległo ok. 80 procent miasta. Pośród ruin i mimo ulicznych egzekucji prowadzonych przez okupujących Polskę Niemców Irena Sendler ryzykując własnym życiem prowadziła w Warszawie spektakularną akcję ratowania dzieci żydowskich z warszawskiego getta. Wraz ze współpracownikami z Rady Pomocy Żydom „Żegota” udało jej się ocalić kilkaset (a według niektórych szacunków nawet 2500) dzieci.  Poznaj jej historię:

https://www.youtube.com/watch?v=yJnFlsLoJd0

Publikację serii 10 krótkich filmów animowanych Instytut Polski w Bukareszcie rozpoczął 12 sierpnia 2020 roku opowieścią o wybitnej polskiej alpinistce Wandzie Rutkiewicz. Polecamy ten film:

https://www.youtube.com/watch?v=iLq63OZ-Kpg

Drugi odcinek opowiada o Rumunce Elisbaetcie Rizea, bohaterce antykomunistycznego podziemia:

https://www.youtube.com/watch?v=RlU187vNKG4

Każda z animacji prezentuje historię jednej kobiety, która zapisała się w historii Polski lub Rumunii.

Filmy, zrealizowane przez polskie studio ilustratorsko-projektowe Dinksy z Cieszyna, są kontynuacją wystawy pt. „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w 2018 roku. Opowiada ona o 34 wybitnych kobietach z obu krajów.

Ekspozycja powstała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Roku Praw Kobiet oraz Wielkiego Zjednoczenia Rumunii.

Do tej pory w Rumunii była prezentowana m.in.: w Bukareszcie, Klużu, Sybinie, Râmnicu Vâlcea, Jassach, Suczawie, Krajowej, Alba Iulii, Hosmanie oraz w stolicy Republiki Mołdawii – Kiszyniowie.

===============

Wszystkie filmy animowane z cyklu „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” będzie można zobaczyć na kanałach internetowych Instytutu Polskiego w Bukareszcie:

Facebook: https://www.facebook.com/institutulpolonez/

YouTube: https://www.youtube.com/institutulpolonez

Instagram: https://www.instagram.com/institutulpolonez/

===============

Autorzy filmów z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”:

Alicja Woźniakowska-Woźniak – ilustracje

Marek Chmiel – animacje

Agnieszka Skieterska – teksty, koordynacja produkcji

Katarzyna Zalaszewska – teksty, koordynacja produkcji

Justyna Świerczek – koordynacja produkcji

Mirela Lazăr – tłumaczenie na język rumuński

from to
Scheduled Historia

Dzieciństwo między prawami, pamięcią a wyobraźnią –

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, Instytut Polski w Bukareszcie we współpracy z Teatrem „Andrei Mureșanu” organizuje w Sfântu Gheorghe wyjątkowe i edukacyjne podwójne wydarzenie wystawiennicze, które odbędzie się w niezwykłym miejscu – nowym centrum wielofunkcyjnym otwartym niedawno w dawnej fabryce tytoniu. Dwie wystawy – jedna o prawach dziecka, druga o życiu „ojca tych praw”, pedagoga Janusza Korczaka – zostaną otwarte 29 maja o godzinie 18:00, oferując publiczności wyjątkowe doświadczenie kulturowe w przeddzień symbolicznego święta dedykowanego najmłodszym.
29 05.2025 30 06.2025 Historia, Inne

„Sen pierwszej nocy polarnej – Belgica –

Okres trwania wystawy: 16 maja – 30 września 2025 r. MNIT, ul. Constantin Daicoviciu nr. 2, Kluż-Napoka, 1 piętro
16 05.2025 30 09.2025 Historia, Inne, Wydarzenia

Walka, cierpienie i przyjaźń: wystawa w Alba

W osiemdziesiąt sześć lat po wybuchu II wojny światowej, w przeddzień 8 maja – dnia, który w wielu krajach obchodzony jest jako dzień zwycięstwa nad nazizmem – przypominamy sobie, że historia nigdy nie była prostym podziałem na zwycięzców i przegranych. W tamtych burzliwych czasach, podobnie jak i dziś, radość często przeplatała się z nowymi cierpieniami, a zwycięstwo bywało początkiem kolejnych dramatów.
07 05.2025 25 05.2025 Historia