17.09.2020 - 23.09.2020 Historia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” – Janina Lewandowska

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką piątego odcinka jest Janina Lewandowska (1908-1940) – polska pilotka, mistrzyni spadochroniarstwa, jedyna kobieta, która została zamordowana w Katyniu.

Siedemnastego września 1939 roku rosyjska Armia Czerwona zaatakowała Polskę, okupowaną już od 17 dni przez Niemców. Napaść była rezultatem paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Część zachodnia Polski znalazła się w niemieckiej strefie wpływów a wschodnia w radzieckiej. Rosyjski atak wpłynął na całe życie Janiny Lewandowskiej, pasjonatki lotnictwa i sztuki.

Po wkroczeniu do Polski Rosjanie aresztowali ponad 200 tys. osób, w tym wojskowych, prawników i ziemian. Na Syberię wywieźli ok. 1 mln 350 tys. Polaków. Oficerów i policjantów umieścili w obozach jenieckich  m.in. w Katyniu, Charkowie i Twerze.

Po napaści i ZSRR na Polskę  Janina Lewandowska trafiła do sowieckiego obozu jenieckiego w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Bohaterską pilotkę, tak 22,5 tys. innych polskich jeńców, Rosjanie zabili strzałem w tył głowy w lesie nieopodal Katynia. Jej los udało się jednak wyjaśnić dopiero po 65 latach, w 2005 roku. Poznaj tę niezwykłą historię:

 

 

Zobacz poprzedni, czwarty odcinek serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” poświęcony rumuńskiej malarce Cecilii Cuțescu-Storck:

 

 

Wszystkie filmy z cyklu „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” można zobaczyć na kanałach internetowych Instytutu Polskiego w Bukareszcie. Każda z 10 animacji prezentuje historię jednej kobiety, która zapisała się w historii Polski lub Rumunii.

Gdzie oglądać?

Facebook: https://www.facebook.com/institutulpolonez/  

YouTube: https://www.youtube.com/institutulpolonez

Instagram: https://www.instagram.com/institutulpolonez/

Animacje, zrealizowane przez polskie studio ilustratorsko-projektowe Dinksy z Cieszyna, są kontynuacją wystawy pt. „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w 2018 roku. Opowiada ona o 34 wybitnych kobietach z obu krajów.

Ekspozycja powstała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Roku Praw Kobiet oraz Wielkiego Zjednoczenia Rumunii.

Do tej pory w Rumunii była prezentowana m.in.: w Bukareszcie, Klużu, Sybinie, Râmnicu Vâlcea, Jassach, Suczawie, Krajowej, Alba Iulii, Hosmanie oraz w stolicy Republiki Mołdawii – Kiszyniowie.

===============

Autorzy filmów z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”:

Alicja Woźniakowska-Woźniak – ilustracje

Marek Chmiel – animacje

Agnieszka Skieterska – teksty, koordynacja produkcji

Katarzyna Zalaszewska – teksty, koordynacja produkcji

Justyna Świerczek – koordynacja produkcji

 

Mirela Lazăr – tłumaczenie na język rumuński

from to
Scheduled Historia

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

„POLSKA” w Bukareszcie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmyna ogrodzenie Pałacu Sutu w Bukareszcie, gdzie między 16 pazdziernika a 16 listopada 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
16 10.2024 16 11.2024 Historia, Literatura, Muzyka

Wystawa „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas

Osiemdziesiąt pięć lat po wybuchu II wojny światowej Polska, jej pierwsza ofiara, pamięta najbardziej dramatyczny konflikt zbrojny w historii świata. Wystawa „Walka i cierpienie. Polacy w czasie II wojny światowej”. które do końca listopada będzie można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Dewie.
24 10.2024 29 11.2024 Historia, SOLIDARNOŚĆ PL-RO