9.10.2020 - 10.10.2020 Sztuki wizualne

O polskiej sztuce neoawangardowej – seminarium online

Historyk sztuki i filozof Tomasz Załuski weźmie udział w drugim, w tym roku online, regionalnym spotkaniu „UNPAGED. HOW TO REVISIT HISTORY FROM A PLURAL PERSPECTIVE?”, podczas którego przybliży uczestnikom rolę, jaką odgrywają spuścizny wybitnych polskich artystów neoawangardowych: pary KwieKulik (Przemysław Kwiek i Zofia Kulik) oraz Józefa Robakowskiego. Seminarium im poświęcone odbędzie się w piątek, 9 października o godz. 17.00.

Zofia Kulik jest polską rzeźbiarką, performerką, fotografką , autorką kolaży i instalacji. W latach 1970-1987 współpracowała z Przemysławem Kwiekiem, tworząc duet artystyczny KwieKulik. Razem zajmowali się dokumentacją działalności polskich artystów neoawangardowych, tworząc imponujące archiwum.

Józef Robakowski zajmuje się sztuką współczesną, multimediami, fotografią, reżyserią od lat 60. XX wieku począwszy. Jest autorem filmów, obrazów, instalacji, cyklów fotografii i działań akcyjnych. Od lat 70. zaczął tworzyć w sztuce video. Ponadto, Józef Robakowski zajmuje się dokumentowaniem i utrwalaniem różnego rodzaju wydarzeń artystycznych, takich jak legendarny festiwal punkowy w Jarocinie w latach 80., czy akcje antykomunistycznego ruchu happeningowego Pomarańczowa Alternatywa.

Dr Tomasz Załuski pracuje w Katedrze Badań Kulturowych Instytutu Kultury Współczesnej na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. Zajmuje się m.in. dokumentacją sztuki i archiwami kultury artystycznej czy też archeologią nowych mediów w praktykach artystycznych.

„UNPAGED. HOW TO REVISIT HISTORY FROM A PLURAL PERSPECTIVE?” to druga edycja regionalnego cyklu seminariów poświęconych archiwom i dokumentowaniu działalności artystycznej twórców sztuki współczesnej w Europie Środkowo-Wschodniej, organizowana przez Institutul Prezentului. W tym roku odbywa się online, w dniach 8-10 października 2020 r.

Zapisy na seminarium: https://forms.gle/zxAGy57Dbb1BsCem8

Szczegóły: https://institutulprezentului.ro/en/event/the-unpaged-how-to-revisit-history-from-a-plural-perspective-seminars/

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Hocus Pocus” na Bucharest Graphic Days

Mamy przyjemność ponownie gościć w Bukareszcie Agatę Kulczyk i Marcina Markowskiego. Ich wystawa Hocus Pocus jest prezentowana w ramach Bucharest Graphic Days. Zapraszamy na spotkanie z artystami 24 listopada od godz. 19 w Sala Rotondă Teatru Narodowego w Bukareszcie.
24 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Chronicles from In-Between 495 to 570 nm

W sobotę, 2 listopada o godz. 17:00 w Goethe-Institut w Bukareszcie Stowarzyszenie Marginal otworzy Chronicles from In-Between 495 to 570 nm, interdyscyplinarną wystawę rumuńskiej edycji tytułowego projektu polskiej artystki Kasi Molgi, za pomocą którego bada ona paradoksy między postępem technologicznym a wyzwaniami środowiskowymi.
02 11.2024 16 11.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia