9.10.2020 - 10.10.2020 Sztuki wizualne

O polskiej sztuce neoawangardowej – seminarium online

Historyk sztuki i filozof Tomasz Załuski weźmie udział w drugim, w tym roku online, regionalnym spotkaniu „UNPAGED. HOW TO REVISIT HISTORY FROM A PLURAL PERSPECTIVE?”, podczas którego przybliży uczestnikom rolę, jaką odgrywają spuścizny wybitnych polskich artystów neoawangardowych: pary KwieKulik (Przemysław Kwiek i Zofia Kulik) oraz Józefa Robakowskiego. Seminarium im poświęcone odbędzie się w piątek, 9 października o godz. 17.00.

Zofia Kulik jest polską rzeźbiarką, performerką, fotografką , autorką kolaży i instalacji. W latach 1970-1987 współpracowała z Przemysławem Kwiekiem, tworząc duet artystyczny KwieKulik. Razem zajmowali się dokumentacją działalności polskich artystów neoawangardowych, tworząc imponujące archiwum.

Józef Robakowski zajmuje się sztuką współczesną, multimediami, fotografią, reżyserią od lat 60. XX wieku począwszy. Jest autorem filmów, obrazów, instalacji, cyklów fotografii i działań akcyjnych. Od lat 70. zaczął tworzyć w sztuce video. Ponadto, Józef Robakowski zajmuje się dokumentowaniem i utrwalaniem różnego rodzaju wydarzeń artystycznych, takich jak legendarny festiwal punkowy w Jarocinie w latach 80., czy akcje antykomunistycznego ruchu happeningowego Pomarańczowa Alternatywa.

Dr Tomasz Załuski pracuje w Katedrze Badań Kulturowych Instytutu Kultury Współczesnej na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. Zajmuje się m.in. dokumentacją sztuki i archiwami kultury artystycznej czy też archeologią nowych mediów w praktykach artystycznych.

„UNPAGED. HOW TO REVISIT HISTORY FROM A PLURAL PERSPECTIVE?” to druga edycja regionalnego cyklu seminariów poświęconych archiwom i dokumentowaniu działalności artystycznej twórców sztuki współczesnej w Europie Środkowo-Wschodniej, organizowana przez Institutul Prezentului. W tym roku odbywa się online, w dniach 8-10 października 2020 r.

Zapisy na seminarium: https://forms.gle/zxAGy57Dbb1BsCem8

Szczegóły: https://institutulprezentului.ro/en/event/the-unpaged-how-to-revisit-history-from-a-plural-perspective-seminars/

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa polskiego malarstwa otwiera pierwszy w historii

21 czerwca rozpocznie się wystawa „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Muzeum Brukenthala w Sybinie. W uroczystości otwarcia weźmie udział Ministra Hanna Wróblewska i dyrektor IAM Olga Wysocka. Wystawa organizowana jest przez IAM, Muzeum Narodowe Brukenthala, Fundację Andrzeja Wróblewskiego oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie.
21 06.2024 01 09.2024 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia rusza

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, oraz rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury po raz pierwszy w historii organizują wspólny sezon kulturalny, który potrwa od czerwca 2024 do października 2025 r.
21 06.2024 01 09.2024 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia