9.10.2020 - 10.10.2020 Sztuki wizualne

O polskiej sztuce neoawangardowej – seminarium online

Historyk sztuki i filozof Tomasz Załuski weźmie udział w drugim, w tym roku online, regionalnym spotkaniu „UNPAGED. HOW TO REVISIT HISTORY FROM A PLURAL PERSPECTIVE?”, podczas którego przybliży uczestnikom rolę, jaką odgrywają spuścizny wybitnych polskich artystów neoawangardowych: pary KwieKulik (Przemysław Kwiek i Zofia Kulik) oraz Józefa Robakowskiego. Seminarium im poświęcone odbędzie się w piątek, 9 października o godz. 17.00.

Zofia Kulik jest polską rzeźbiarką, performerką, fotografką , autorką kolaży i instalacji. W latach 1970-1987 współpracowała z Przemysławem Kwiekiem, tworząc duet artystyczny KwieKulik. Razem zajmowali się dokumentacją działalności polskich artystów neoawangardowych, tworząc imponujące archiwum.

Józef Robakowski zajmuje się sztuką współczesną, multimediami, fotografią, reżyserią od lat 60. XX wieku począwszy. Jest autorem filmów, obrazów, instalacji, cyklów fotografii i działań akcyjnych. Od lat 70. zaczął tworzyć w sztuce video. Ponadto, Józef Robakowski zajmuje się dokumentowaniem i utrwalaniem różnego rodzaju wydarzeń artystycznych, takich jak legendarny festiwal punkowy w Jarocinie w latach 80., czy akcje antykomunistycznego ruchu happeningowego Pomarańczowa Alternatywa.

Dr Tomasz Załuski pracuje w Katedrze Badań Kulturowych Instytutu Kultury Współczesnej na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. Zajmuje się m.in. dokumentacją sztuki i archiwami kultury artystycznej czy też archeologią nowych mediów w praktykach artystycznych.

„UNPAGED. HOW TO REVISIT HISTORY FROM A PLURAL PERSPECTIVE?” to druga edycja regionalnego cyklu seminariów poświęconych archiwom i dokumentowaniu działalności artystycznej twórców sztuki współczesnej w Europie Środkowo-Wschodniej, organizowana przez Institutul Prezentului. W tym roku odbywa się online, w dniach 8-10 października 2020 r.

Zapisy na seminarium: https://forms.gle/zxAGy57Dbb1BsCem8

Szczegóły: https://institutulprezentului.ro/en/event/the-unpaged-how-to-revisit-history-from-a-plural-perspective-seminars/

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

O II wojnie światowej w Târgu-Jiu 🗓

Osiemdziesiąt pięć lat po wybuchu II wojny światowej Polska, jej pierwsza ofiara, przypomina o najbardziej dramatycznym konflikcie zbrojnym w historii świata. Opowiada o nim wystawa, która do 22 marca br. będzie prezentowana w holu Uniwersytetu im. Constantina Brâncuşi w Târgu-Jiu.
12 03.2024 22 03.2024 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia