Dzięki determinacji rozwinęła swój talent, zdobyła sławę, a jej prace triumfowały na najważniejszych wystawach światowych. Zofia Stryjeńska należała do najbardziej znanych polskich malarek dwudziestolecia międzywojennego. Całe życie była jednak niewolnicą sztuki – to ona była źródłem jej szczęścia i jednocześnie przekleństwem. Poznaj historię niezwykłej polskiej artystki:
Zobacz odcinek serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” poświęcony rumuńskiej malarce Cecilii Cuțescu-Storck:
Wszystkie filmy z cyklu „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” można zobaczyć na kanałach internetowych Instytutu Polskiego w Bukareszcie. Każda z 10 animacji prezentuje historię jednej kobiety, która zapisała się w historii Polski lub Rumunii.
Gdzie oglądać?
Facebook: https://www.facebook.com/institutulpolonez/
YouTube: https://www.youtube.com/institutulpolonez
Instagram: https://www.instagram.com/institutulpolonez/
Animacje, zrealizowane przez polskie studio ilustratorsko-projektowe Dinksy z Cieszyna, są kontynuacją wystawy pt. „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w 2018 roku. Opowiada ona o 34 wybitnych kobietach z obu krajów.
Ekspozycja powstała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Roku Praw Kobiet oraz Wielkiego Zjednoczenia Rumunii.
Do tej pory w Rumunii była prezentowana m.in.: w Bukareszcie, Klużu, Sybinie, Râmnicu Vâlcea, Jassach, Suczawie, Krajowej, Alba Iulii, Hosmanie oraz w stolicy Republiki Mołdawii – Kiszyniowie.
===============
Autorzy filmów z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”:
Alicja Woźniakowska-Woźniak – ilustracje
Marek Chmiel – animacje
Agnieszka Skieterska – teksty, koordynacja produkcji
Katarzyna Zalaszewska – teksty, koordynacja produkcji
Justyna Świerczek – koordynacja produkcji
Mirela Lazăr – tłumaczenie na język rumuński