09-10-2020 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” – Viorica Agarici

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką szóstego odcinka jest Viorica Agarici (1886–1979) - Rumunka, która w czasie II wojny światowej wykazała się wielką odwagą pomagając Żydom.

Postać Viorici Agarici przypominamy w dniu 9 października, kiedy w Rumunii obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci o Holokauście. 

Data nawiązuje do 9 października 1941 roku, kiedy rozpoczęły się deportacje Żydów z Bukowiny do obozów w Naddniestrzu. 

Bohaterka naszego filmu – Viorica Agarici po pogromie Żydów w Jassach, latem 1941 roku, zatrzymała jeden z „pociągów śmierci” i upomniała się o prawa humanitarne więzionych w nim ludzi.

Za swój odważny gest została pośmiertnie uhonorowana przez państwo Izrael tytułem „Sprawiedliwej wśród Narodów Świata”, przyznawanym osobom i rodzinom, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów z Holokaustu podczas II wojny światowej. 

W Muzeum Holokaustu Yad Vashem w Izraelu Viorica Agarici jest jedyną kobietą z Rumunii, która ma tablicę pamiątkową. Tamtejsza lista Rumunów, którzy pomagali Żydom podczas II wojny światowej, zawiera około 70 nazwisk. Są to zwykli ludzie, którzy ukrywali Żydów w swoich domach i ratowali ich przed deportacją i śmiercią. 

Poznaj historię tej niezwykle odważnej kobiety:

Międzynarodowa Komisja Badań nad Holokaustem w Rumunii szacuje, że w czasie II wojny światowej zostało zabitych lub zmarło między 280 000 a 380 000 rumuńskich Żydów oraz Żydów z terytoriów podlegających wtedy rumuńskiej administracji. Dodać należy do tego około 135 000 rumuńskich Żydów z północnej Transylwanii, która znajdowała się wówczas pod panowaniem węgierskim. Wśród osób poddanych eksterminacji w Naddniestrzu były także tysiące rodzin romskich, deportowanych w latach 1942-1943. 

Zobacz odcinek serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” poświęcony polskiej Sprawiedliwej: Irenie Sendler:

 

Wszystkie filmy z cyklu „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” można zobaczyć na kanałach internetowych Instytutu Polskiego w Bukareszcie. Każda z 10 animacji prezentuje historię jednej kobiety, która zapisała się w historii Polski lub Rumunii. 

Gdzie oglądać?

Facebook: https://www.facebook.com/institutulpolonez/   

YouTube: https://www.youtube.com/institutulpolonez

Instagram: https://www.instagram.com/institutulpolonez/

Animacje, zrealizowane przez polskie studio ilustratorsko-projektowe Dinksy z Cieszyna, są kontynuacją wystawy pt. „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w 2018 roku. Opowiada ona o 34 wybitnych kobietach z obu krajów. 

Ekspozycja powstała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Roku Praw Kobiet oraz Wielkiego Zjednoczenia Rumunii. 

Do tej pory w Rumunii była prezentowana m.in.: w Bukareszcie, Klużu, Sybinie, Râmnicu Vâlcea, Jassach, Suczawie, Krajowej, Alba Iulii, Hosmanie oraz w stolicy Republiki Mołdawii – Kiszyniowie.

=============== 

Autorzy filmów z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”:

Alicja Woźniakowska-Woźniak – ilustracje

Marek Chmiel – animacje

Agnieszka Skieterska – teksty, koordynacja produkcji

Katarzyna Zalaszewska – teksty, koordynacja produkcji

Justyna Świerczek – koordynacja produkcji

Mirela Lazăr – tłumaczenie na język rumuński


Historia „Solidarności” w Târgu Jiu 🗓

W tym roku mija 40 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Przy tej okazji chcielibyśmy przypomnieć trudną historię NSZZ Solidarność. Można ją poznać do 4 grudnia w Muzeum Powiatowym Gorj „Alexandru Ștefulescu”, na dziedzicu Muzeum Sztuki w Târgu Jiu. Wystawa „40. rocznica rewolucji Solidarności” przygotowana w rumuńskiej wersji językowej przez Instytut Polski w Bukareszcie, opowiada genezę powstania „Solidarności” oraz jej wpływ na losy Europy Środkowo-Wschodniej.
04 11.2021 04 12.2021 Historia

Stulecie Stanisława Lema w programie Narodowego Festiwalu

Premiera słuchowiska radiowego na podstawie słynnej powieści Stanisława Lema „Solaris”, multimedialna instalacja poświęcona twórczości wybitnego pisarza SF oraz wystawa „Bestiariusz Lema według Mroza” znajdą się w programie tegorocznej, 31. edycji Narodowego Festiwalu Teatralnego, który odbędzie się 6-14 listopada 2021.
07 11.2021 14 11.2021 Sztuki wizualne, Teatr

Dzień filmu polskiego w Sfântu Gheorghe 🗓

W sobotę 30 października, w Kinie Arta w Sfântu Gheorghe dorośli i dzieci będą mogli zobaczyć trzy polskie filmy.
30 10.2021 Kino, Wydarzenia