9.10.2020 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” – Viorica Agarici

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką szóstego odcinka jest Viorica Agarici (1886–1979) - Rumunka, która w czasie II wojny światowej wykazała się wielką odwagą pomagając Żydom.

Postać Viorici Agarici przypominamy w dniu 9 października, kiedy w Rumunii obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci o Holokauście. 

Data nawiązuje do 9 października 1941 roku, kiedy rozpoczęły się deportacje Żydów z Bukowiny do obozów w Naddniestrzu. 

Bohaterka naszego filmu – Viorica Agarici po pogromie Żydów w Jassach, latem 1941 roku, zatrzymała jeden z „pociągów śmierci” i upomniała się o prawa humanitarne więzionych w nim ludzi.

Za swój odważny gest została pośmiertnie uhonorowana przez państwo Izrael tytułem „Sprawiedliwej wśród Narodów Świata”, przyznawanym osobom i rodzinom, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów z Holokaustu podczas II wojny światowej. 

W Muzeum Holokaustu Yad Vashem w Izraelu Viorica Agarici jest jedyną kobietą z Rumunii, która ma tablicę pamiątkową. Tamtejsza lista Rumunów, którzy pomagali Żydom podczas II wojny światowej, zawiera około 70 nazwisk. Są to zwykli ludzie, którzy ukrywali Żydów w swoich domach i ratowali ich przed deportacją i śmiercią. 

Poznaj historię tej niezwykle odważnej kobiety:

Międzynarodowa Komisja Badań nad Holokaustem w Rumunii szacuje, że w czasie II wojny światowej zostało zabitych lub zmarło między 280 000 a 380 000 rumuńskich Żydów oraz Żydów z terytoriów podlegających wtedy rumuńskiej administracji. Dodać należy do tego około 135 000 rumuńskich Żydów z północnej Transylwanii, która znajdowała się wówczas pod panowaniem węgierskim. Wśród osób poddanych eksterminacji w Naddniestrzu były także tysiące rodzin romskich, deportowanych w latach 1942-1943. 

Zobacz odcinek serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” poświęcony polskiej Sprawiedliwej: Irenie Sendler:

 

Wszystkie filmy z cyklu „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” można zobaczyć na kanałach internetowych Instytutu Polskiego w Bukareszcie. Każda z 10 animacji prezentuje historię jednej kobiety, która zapisała się w historii Polski lub Rumunii. 

Gdzie oglądać?

Facebook: https://www.facebook.com/institutulpolonez/   

YouTube: https://www.youtube.com/institutulpolonez

Instagram: https://www.instagram.com/institutulpolonez/

Animacje, zrealizowane przez polskie studio ilustratorsko-projektowe Dinksy z Cieszyna, są kontynuacją wystawy pt. „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w 2018 roku. Opowiada ona o 34 wybitnych kobietach z obu krajów. 

Ekspozycja powstała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Roku Praw Kobiet oraz Wielkiego Zjednoczenia Rumunii. 

Do tej pory w Rumunii była prezentowana m.in.: w Bukareszcie, Klużu, Sybinie, Râmnicu Vâlcea, Jassach, Suczawie, Krajowej, Alba Iulii, Hosmanie oraz w stolicy Republiki Mołdawii – Kiszyniowie.

=============== 

Autorzy filmów z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”:

Alicja Woźniakowska-Woźniak – ilustracje

Marek Chmiel – animacje

Agnieszka Skieterska – teksty, koordynacja produkcji

Katarzyna Zalaszewska – teksty, koordynacja produkcji

Justyna Świerczek – koordynacja produkcji

Mirela Lazăr – tłumaczenie na język rumuński

Scheduled Historia Sztuki wizualne Wydarzenia

Poezja – replika rzeczywistości. Recital poezji polskiej

Z okazji 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – polskiego poety, dramaturga i eseisty, zapraszamy miłośników literatury z Kiszyniowa na wydarzenie premierowe – recital poezji polskiej i mołdawskiej w Cărturesti w Muzeum – w środę 21 lutego , 2024 o godzinie 18.00.
21 02.2024 Literatura, Wydarzenia

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.
21 02.2024 21 03.2024 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa-podróż przez wielokulturowość Bukowiny w MȚR 🗓

Z okazji Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Bukareszcie zapraszają na wystawę "Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule" polskiej fotografki Justyny Mielnikiewicz.
02 03.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia