5.11.2020 - 11.11.2020 Kino, Wydarzenia

Program CinePOLSKA – Mołdawia

Festiwal CinePOLSKA jest wyjątkową okazją do obejrzenia najnowszych polskich filmów nagradzanych na najważniejszych festiwalach w Polsce i na świecie. Prezentowane filmy są często wyświetlane w Mołdawii jako pokazy przedpremierowe, a część z nich można zobaczyć tylko w ramach tego festiwalu.

PROGRAM FESTIWALU CINEPOLSKA NA PLATFORMIE TIFF UNLIMITED (unlimited.tiff.ro):

BOŻE CIAŁO (reż. Jan Komasa, 115 min.)

IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA (reż. Maciej Pieprzyca, 122 min.)

SUPERNOVA (reż. Bartosz Kruhlik, 78 min.)

SZARLATAN (reż. Agnieszka Holland, 118 min.)

Projekcje online na platformie TIFF są bezpłatne, bez konieczności tworzenia konta.

 

BOŻE CIAŁO

2019, Polska, 115 min.

Reżyseria: Jan Komasa

Obsada aktorska: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel

napisy w językach rumuńskim, rosyjskim i angielskim

Historia dwudziestoletniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po warunkowym zwolnieniu chłopak zaprzyjaźnia się z proboszczem niewielkiej parafii. Pod nieobecność duchownego Daniel wykorzystuje niespodziewaną okazję i udając księdza, zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Jego metody ewangelizacji budzą spore kontrowersje wśród mieszkańców, z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza poruszają ludzi.

SZARLATAN

2020, Czech, Irlandia, Polska, 118 min., dramat

Reżyseria: Agnieszka Holland

Obsada aktorska: Ivan Trojan, Juraj Loj, Josef Trojan, Jaroslava Pokorná

napisy w językach rumuńskim, rosyjskim i angielskim

Film opowiada o słynnym czeskim uzdrowicielu, Janie Mikolášku.

Urodzony w 1887 roku Mikolášek był medycznym samoukiem, który dzięki ogrodniczej profesji znakomicie poznał świat roślin i ich lecznicze właściwości. Ze swoich umiejętności słynął w całych Czechach, a wśród pacjentów byli m.in. Tomas Masaryk, prezydent przedwojennej Czechosłowacji, aktorka Olga Scheinpflugová, malarz i grafik Max Švabinski, kompozytor Josef Bohuslav Foerster, wirtuoz skrzypiec Jaroslav Kocian, a także komunistyczny premier i prezydent powojennej Czechosłowacji Antonín Zápotocký, po śmierci którego władze zdecydowały się na wtrącenie uzdrowiciela do więzienia.

IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA

2019, Polska, 122 min., film biograficzny

Reżyseria: Maciej Piperzyca

Obsada aktorska: Dawid Ogrodnik, Piotr Adamczyk, Jowita Budnik, Mikołaj Chroboczek

napisy w językach rumuńskim, rosyjskim i angielskim

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek jako dziecko traci wzrok. Jego matka, oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. W jego życiu niespodziewanie pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza. To spotkanie zmieni jego życie.

SUPERNOVA

2019, Polska, 78 min., dramat

Reżyseria: Bartosz Kruhlik

Obsada aktorska: Marek Braun, Marcin Hycnar, Marcin Zarzeczny

napisy w językach rumuńskim, rosyjskim i angielskim

Trzech mężczyzn, jedno miejsce i jedno zdarzenie, które zmieni życie każdego z nich. Utrzymana w realistycznym stylu uniwersalna historia opowiada o kilku godzinach z życia wiejskiej społeczności, przygląda się kondycji człowieka postawionego w sytuacji granicznej oraz stawia pytania o istotę przypadku i przeznaczenia. Krwista obyczajowa opowieść, oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego.

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

Polki i Rumunki, które zmieniły świat zawitały

Do końca marca również mieszkańcy Vaslui mogą poznać fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmienić swój kraj, Europę i świat. Otwarcie wystawy otworzy również Narodowe Sympozjum „Znane kobiety Rumunii” w Muzeum Okręgowym „Stefan cel Mare” Vaslui.
01 03.2021 31 03.2021 Historia, Kino, Teatr

Polki i Rumunki, które zmieniły świat wracają

Fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę, by zmieniać swoje kraje, Europę i świat można ponownie oglądać w Bukareszcie. Będą one dostępne do 18 marca przez całą dobę, w samym centrum stolicy Rumunii - tuż obok Placu Uniwersyteckiego, na ogrodzeniu Muzeum Miasta Bukareszt - Pałac Suțu.
19 02.2021 18 03.2021 Historia, Kino, Teatr

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Mołdawii

Podczas Festiwalu Filmu Polskiego CinePOLSKA widzowie będą mogli zobaczyć m.in. nominowany do Oscara 2020 film „Corpus Christi” oraz najnowszą produkcję uznanej reżyserki Agnieszki Holland, „Szarlatan”, czeskim kandydatem do nagród Oskara 2021.
05 11.2020 11 11.2020 Kino, Wydarzenia