11.11.2020 - 18.12.2020 Inne

Historia polskiej „Solidarności” w Alba Iulii

W tym roku Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy w Alba Iulii, gdzie przed Narodowym Muzeum Zjednoczenia otworzymy wystawę „40. rocznica rewolucji Solidarności". Wernisaż odbędzie się 11 listopada 2020 o godz. 14:00.

Prowadzona pokojowymi metodami przez „Solidarności” rewolucja z 1980 roku, w efekcie doprowadziła do upadku komunizmu w Polsce w latem 1989 roku. Uruchomiła też lawinę, która wpłynęła na cały tzw. blok wschodni i zakończyła się upadkiem Muru Berlińskiego, a później końcem dyktatury Nicolae Ceausescu w Rumunii.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, który po wielkiej fali strajków robotniczych formalnie został zarejestrowany 17 września 1980 roku, w szczytowym momencie skupiał 10 mln Polaków. Dał im nadzieję na godne, lepsze życie w wolności.

Wielki ruch społeczny „Solidarność”, na którego czele stał Lech Wałęsa, pomógł ludziom zorganizować się i wyrazić swoje pragnienia, a władze komunistyczne kraju zmusił do negocjacji i zawarcia porozumień ze związkowcami. Hasło „nie ma wolności bez solidarności” stało się przesłaniem pokojowej rewolucji i na lata pozostało w umysłach Polaków.

Dzięki determinacji tysięcy ludzi w 1989 roku Polska stała się pierwszym krajem tzw. bloku wschodniego, w którym w wyniku rozmów przy „Okrągłym Stole” doszło do porozumienia władz komunistycznych z jej przeciwnikami.  Doprowadziło do częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w czerwcu 1989 roku i upadku systemu komunistycznego.

W ślady Polski poszły kolejne państwa.

Wystawa „40. rocznica rewolucji Solidarności” przygotowana w rumuńskiej wersji językowej przez Instytut Polski w Bukareszcie, opowiada genezę powstania „Solidarności” oraz jej wpływ na losy Europy Środkowo-Wschodniej. Partnerami projektu są Zarząd Województwa Alba i Narodowe Muzeum Zjednoczenia w Alba Iulii. Wystawę można oglądać od 11 listopada 2020 przed Narodowym Muzeum Zjednoczenia w Alba Iulii, Sala Unirii, str. Mihai Viteazu nr 12-14.

from to
Scheduled Inne

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Dzieciństwo między prawami, pamięcią a wyobraźnią –

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, Instytut Polski w Bukareszcie we współpracy z Teatrem „Andrei Mureșanu” organizuje w Sfântu Gheorghe wyjątkowe i edukacyjne podwójne wydarzenie wystawiennicze, które odbędzie się w niezwykłym miejscu – nowym centrum wielofunkcyjnym otwartym niedawno w dawnej fabryce tytoniu. Dwie wystawy – jedna o prawach dziecka, druga o życiu „ojca tych praw”, pedagoga Janusza Korczaka – zostaną otwarte 29 maja o godzinie 18:00, oferując publiczności wyjątkowe doświadczenie kulturowe w przeddzień symbolicznego święta dedykowanego najmłodszym.
29 05.2025 30 06.2025 Historia, Inne

Projekcja filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w

Życie Lecha Wałęsy, przywódcy legendarnego ruchu „Solidarności”, który przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, po mistrzowsku przedstawione przez zdobywcę Oscara Andrzeja Wajdę będzie można poznać podczas projekcji filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Pokaz odbędzie się w piątek, 23 maja, w Centrum „Căușeni HUB” w Căușeni w ramach Festiwalu Filmu i Kultury Europejskiej. Wstęp wolny!
23 05.2025 Inne