21.11.2020 - 30.11.2020 Sztuki wizualne, Teatr

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” – Lucia Sturdza Bulandra

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką najnowszego odcinka jest Lucia Sturdza Bulandra (1873-1961) – rumuńska arystokratka, która całe swoje życie poświęciła scenie i rozwojowi teatru rumuńskiego.

Choć pochodziła z jednej z najbardziej znanych w Rumunii rodzin arystokratycznych, na początku kariery musiała pokonać opór najbliższych, którzy nie byli zadowoleni z jej aktorskiej pasji. Nie uległa jednak konwenansom i z determinacją dążyła do spełnienia swoich marzeń, co pod koniec XIX wieku było bardzo trudne.

Poznaj historię Lucii Sturdzy Bulandry – aktorki, dyrektorki teatru, jednej z twórczyń rumuńskiego teatru:

Zobacz także odcinek serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” poświęcony Zofii Stryjeńskiej – polskiej malarce, ilustratorce, scenografce, która również kochała sztukę ponad wszystko i zapłaciła za to wysoką cenę:

Wszystkie filmy z cyklu „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” można zobaczyć na kanałach internetowych Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

Każda z 10 animacji prezentuje historię jednej kobiety, która zapisała się w historii Polski lub Rumunii.

Gdzie oglądać?

Facebook: https://www.facebook.com/institutulpolonez/

YouTube: https://www.youtube.com/institutulpolonez

Instagram: https://www.instagram.com/institutulpolonez/

Animacje, zrealizowane przez polskie studio ilustratorsko-projektowe Dinksy z Cieszyna, są kontynuacją wystawy pt. „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w 2018 roku. Opowiada ona o 34 wybitnych kobietach z obu krajów.

Ekspozycja powstała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Roku Praw Kobiet oraz Wielkiego Zjednoczenia Rumunii.

Do tej pory w Rumunii była prezentowana m.in.: w Bukareszcie, Klużu, Sybinie, Râmnicu Vâlcea, Jassach, Suczawie, Krajowej, Alba Iulii, Hosmanie oraz w stolicy Republiki Mołdawii – Kiszyniowie.

=============

Autorzy filmów z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”:

Alicja Woźniakowska-Woźniak – ilustracje

Marek Chmiel – animacje

Agnieszka Skieterska – teksty, koordynacja produkcji

Katarzyna Zalaszewska – teksty, koordynacja produkcji

Justyna Świerczek – koordynacja produkcji

Mirela Lazăr – tłumaczenie na język rumuński

from to
Scheduled Sztuki wizualne Teatr

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Hocus Pocus” na Bucharest Graphic Days

Mamy przyjemność ponownie gościć w Bukareszcie Agatę Kulczyk i Marcina Markowskiego. Ich wystawa Hocus Pocus jest prezentowana w ramach Bucharest Graphic Days. Zapraszamy na spotkanie z artystami 24 listopada od godz. 19 w Sala Rotondă Teatru Narodowego w Bukareszcie.
24 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polski akcent podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu

Studencki spektakl „Mnemonic” z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi znalazł się w programie 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych i Filmowych Class Fest 2024 w Kiszyniowie.
25 11.2024 29 11.2024 Teatr, Wydarzenia