Gdy w latach 20. Halina Konopacka wchodziła do świata sportu, szok budził sam pomysł, by kobiety sport uprawiały, tak jak mężczyźni, czyli zawodowo.
W 1928 roku w Amsterdamie, w czasie pierwszej olimpiady, w której kobiety mogły brać udział w konkurencjach lekkoatletycznych, zdobyła pierwszy w historii złoty medal olimpijski dla Polski. Wygrała konkurs rzutu dyskiem i ustanowiła rekord świata – 39,62 m.
Gdy Halina Konopacka w latach II wojny światowej przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, wróciła do poezji oraz zajęła się malarstwem. Zmarła 28 stycznia 1989 roku na Florydzie. Półtora roku po jej śmierci urnę z jej prochami pochowano na warszawskim cmentarzu na Bródnie.
Dowiedz się dlaczego nazywano ją „podwójnie złotą”:
Przypomnijmy sobie także historię wybitnej rumuńskiej spadochroniarki Smarandy Brăescu:
Wszystkie filmy z cyklu „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” można zobaczyć na kanałach internetowych Instytutu Polskiego w Bukareszcie.
Gdzie oglądać?
Facebook: https://www.facebook.com/institutulpolonez/
YouTube: https://www.youtube.com/institutulpolonez
Instagram: https://www.instagram.com/institutulpolonez/
Animacje, zrealizowane przez polskie studio ilustratorsko-projektowe Dinksy z Cieszyna, są kontynuacją wystawy pt. „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w 2018 roku. Opowiada ona o 34 wybitnych kobietach z obu krajów.
Ekspozycja powstała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Roku Praw Kobiet oraz Wielkiego Zjednoczenia Rumunii.
=============
Autorzy filmów z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”:
Alicja Woźniakowska-Woźniak – ilustracje
Marek Chmiel – animacje
Agnieszka Skieterska – teksty, koordynacja produkcji
Katarzyna Zalaszewska – teksty, koordynacja produkcji
Justyna Świerczek – koordynacja produkcji
Mirela Lazăr – tłumaczenie na język rumuński