22.04.2021 - 30.06.2021 Historia

Polki i Rumunki, które zmieniły świat w dawnym więzieniu w Pitești

Do końca czerwca mieszkańcy Pitești mogą poznać fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmienić swój kraj, Europę i świat. Wystawa plenerowa zostanie otwarta 22 kwietnia 2021 r. w dawnym Więzieniu (a teraz Miejscu Pamięci) Pitești, które w czasach komunizmu służyło jako więzienie polityczne, w którym lata spędziło wiele odważnych kobiet walczących z systemem. Wśród nich była także zaproszona na otwarcie wystawy Galina Răduleanu, autorka książki-wspomnień pt. “Repetiție la moarte”.

Wśród bohaterek wystawy – 17 Polek i 17 Rumunek – znalazły się m.in. wojowniczki o niepodległość, prawa kobiet, pionierki w dziedzinie nauki czy sportu. Wśród kobiet, których historie prezentowane są na wystawie „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”, są też postacie walczące z komunizmem lub, które ucierpiały w wyniku represji komunistycznych w Rumunii, takie jak: Elisabeta Rizea (która wspierała grupę partzantów „Haiducii Muscelului”, więzień polityczny), Victoria Agarici (matka trzech braci Agarici, którzy zostali skazani i uwięzieni przez komunistów m.in. w więzieniu Pitesti), Smaranda Brăescu (skazana przez komunistów za odważną postawę wobec sfałszowanych wyborów w 1946, oraz ponieważ dołączyła do antykomunistycznego ruchu oporu).

Dokonania bohaterek naszej wystawy wciąż zadziwiają. Były odważne, zdolne, pomysłowe, pracowite, niemal codziennie przełamywały stereotypy, a swoim życiem udowadniały jak ważna jest w nim pasja.

Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek, 22 kwietnia, od godziny 17:00!

Wystawę plenerową można oglądać od 22 kwietnia do 30 czerwca 2021, w Miejscu Pamięci Więzienia Pitești przy ul. Negru Vodă no. 30. Wstęp jest bezpłatny.

Wystawę „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotował Instytut Polski w Bukareszcie z okazji obchodzonego w 2018 roku w Polsce Roku Kobiet. Upamiętniał on stulecie uzyskania przez Polki praw wyborczych. Koncepcję graficzną ekspozycji stworzył kolektyw twórczy Dinksy z Cieszyna.

===========

Bohaterki wystawy „Polski i Rumunki, które zmieniły świat”:

➡ Polki: Cezaria Baudouin de Courtenay-Ehrenkreutz-Jędrzejewiczowa, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Halina Konopacka, Karolina Lanckorońska, Janina Lewandowska, Pola Negri, Regina Salomea Pilsztyn, Helena Rubinstein, Wanda Rutkiewicz, Irena Sendlerowa, Krystyna Skarbek, Maria Skłodowska-Curie, Zofia Stryjeńska, Wanda Telakowska, Helena Wiewiórska, Elżbieta Zawacka, Narcyza Żmichowska

➡ Rumunki: Viorica Agarici, Virginia Maria Andreescu-Haret, Ana Aslan, Maria Bălan, Sarmiza Bilcescu-Alimănișteanu, Smaranda Brăescu, Elena Caragiani-Stoienescu, Nadia Comăneci, Maria Cutarida Crătunescu, Cecilia Cuțescu-Storck, Smaranda Gheorghiu, Elena Ghica, Aurora Gruescu, Sofia Ionescu-Ogrezeanu, Elisabeta Rizea, Lucia Sturdza Bulandra, Elisa Leonida Zamfirescu

Dodatkowo, od roku 2020 wystawie towarzyszą także krótkie animacje!

Poznaj bohaterki rumuńskiego antykomunistycznego ruchu oporu:

=========

Wszystkie filmy animowane z cyklu „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” można zobaczyć na kanałach internetowych Instytutu Polskiego w Bukareszcie:

Facebook: https://www.facebook.com/institutulpolonez/

YouTube: https://www.youtube.com/institutulpolonez

Instagram: https://www.instagram.com/institutulpolonez/

=========

Autorzy filmów z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”:

Alicja Woźniakowska-Woźniak – ilustracje

Marek Chmiel – animacje

Agnieszka Skieterska – teksty, koordynacja produkcji

Katarzyna Zalaszewska – teksty, koordynacja produkcji

Justyna Świerczek – koordynacja produkcji

Mirela Lazăr – tłumaczenie na język rumuński

from to
Scheduled Historia

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

„POLSKA” w Bukareszcie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmyna ogrodzenie Pałacu Sutu w Bukareszcie, gdzie między 16 pazdziernika a 16 listopada 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
16 10.2024 16 11.2024 Historia, Literatura, Muzyka

Wystawa „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas

Osiemdziesiąt pięć lat po wybuchu II wojny światowej Polska, jej pierwsza ofiara, pamięta najbardziej dramatyczny konflikt zbrojny w historii świata. Wystawa „Walka i cierpienie. Polacy w czasie II wojny światowej”. które do końca listopada będzie można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Dewie.
24 10.2024 29 11.2024 Historia, SOLIDARNOŚĆ PL-RO