22.04.2021 - 30.06.2021 Historia

Polki i Rumunki, które zmieniły świat w dawnym więzieniu w Pitești

Do końca czerwca mieszkańcy Pitești mogą poznać fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmienić swój kraj, Europę i świat. Wystawa plenerowa zostanie otwarta 22 kwietnia 2021 r. w dawnym Więzieniu (a teraz Miejscu Pamięci) Pitești, które w czasach komunizmu służyło jako więzienie polityczne, w którym lata spędziło wiele odważnych kobiet walczących z systemem. Wśród nich była także zaproszona na otwarcie wystawy Galina Răduleanu, autorka książki-wspomnień pt. “Repetiție la moarte”.

Wśród bohaterek wystawy – 17 Polek i 17 Rumunek – znalazły się m.in. wojowniczki o niepodległość, prawa kobiet, pionierki w dziedzinie nauki czy sportu. Wśród kobiet, których historie prezentowane są na wystawie „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”, są też postacie walczące z komunizmem lub, które ucierpiały w wyniku represji komunistycznych w Rumunii, takie jak: Elisabeta Rizea (która wspierała grupę partzantów “Haiducii Muscelului”, więzień polityczny), Victoria Agarici (matka trzech braci Agarici, którzy zostali skazani i uwięzieni przez komunistów m.in. w więzieniu Pitesti), Smaranda Brăescu (skazana przez komunistów za odważną postawę wobec sfałszowanych wyborów w 1946, oraz ponieważ dołączyła do antykomunistycznego ruchu oporu).

Dokonania bohaterek naszej wystawy wciąż zadziwiają. Były odważne, zdolne, pomysłowe, pracowite, niemal codziennie przełamywały stereotypy, a swoim życiem udowadniały jak ważna jest w nim pasja.

Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek, 22 kwietnia, od godziny 17:00!

Wystawę plenerową można oglądać od 22 kwietnia do 30 czerwca 2021, w Miejscu Pamięci Więzienia Pitești przy ul. Negru Vodă no. 30. Wstęp jest bezpłatny.

Wystawę „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotował Instytut Polski w Bukareszcie z okazji obchodzonego w 2018 roku w Polsce Roku Kobiet. Upamiętniał on stulecie uzyskania przez Polki praw wyborczych. Koncepcję graficzną ekspozycji stworzył kolektyw twórczy Dinksy z Cieszyna.

===========

Bohaterki wystawy „Polski i Rumunki, które zmieniły świat”:

➡ Polki: Cezaria Baudouin de Courtenay-Ehrenkreutz-Jędrzejewiczowa, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Halina Konopacka, Karolina Lanckorońska, Janina Lewandowska, Pola Negri, Regina Salomea Pilsztyn, Helena Rubinstein, Wanda Rutkiewicz, Irena Sendlerowa, Krystyna Skarbek, Maria Skłodowska-Curie, Zofia Stryjeńska, Wanda Telakowska, Helena Wiewiórska, Elżbieta Zawacka, Narcyza Żmichowska

➡ Rumunki: Viorica Agarici, Virginia Maria Andreescu-Haret, Ana Aslan, Maria Bălan, Sarmiza Bilcescu-Alimănișteanu, Smaranda Brăescu, Elena Caragiani-Stoienescu, Nadia Comăneci, Maria Cutarida Crătunescu, Cecilia Cuțescu-Storck, Smaranda Gheorghiu, Elena Ghica, Aurora Gruescu, Sofia Ionescu-Ogrezeanu, Elisabeta Rizea, Lucia Sturdza Bulandra, Elisa Leonida Zamfirescu

Dodatkowo, od roku 2020 wystawie towarzyszą także krótkie animacje!

Poznaj bohaterki rumuńskiego antykomunistycznego ruchu oporu:

=========

Wszystkie filmy animowane z cyklu „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” można zobaczyć na kanałach internetowych Instytutu Polskiego w Bukareszcie:

Facebook: https://www.facebook.com/institutulpolonez/

YouTube: https://www.youtube.com/institutulpolonez

Instagram: https://www.instagram.com/institutulpolonez/

=========

Autorzy filmów z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”:

Alicja Woźniakowska-Woźniak – ilustracje

Marek Chmiel – animacje

Agnieszka Skieterska – teksty, koordynacja produkcji

Katarzyna Zalaszewska – teksty, koordynacja produkcji

Justyna Świerczek – koordynacja produkcji

Mirela Lazăr – tłumaczenie na język rumuński

from to
Scheduled ical Google outlook Historia

Wystawa „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w kiszyniowskim Muzeum

Dzięki genialnym polskim matematykom skomplikowany szyfr „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej, został złamany. Wpłynęło to na przebieg II wojny światowej. W dniach 14 - 28 maja 2021 roku wraz z Ambasadą RP w Kiszyniowie, zapraszamy do Muzeum Wojskowego, gdzie można będzie zobaczyć wystawę zatytułowaną „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”.
14 05.2021 28 05.2021 Historia

100 lat polsko-rumuńskiego przymierza wojskowego w Kiszyniowie

W tym roku obchodzimy rocznicę stulecia nawiązania polsko-rumuńskich stosunków wojskowych. W dniu 3 marca 1921 r. w Bukareszcie przedstawiciele Polski i Rumunii podpisali „Konwencję o przymierzu odpornym między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunii” oraz tajną konwencję wojskową. Ta data to symboliczny początek relacji wojskowych pomiędzy oboma krajami. Z tej okazji Instytut Polski w Bukareszcie przygotował wystawę „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”, która dotarła także do Kiszyniowa.
27 04.2021 31 05.2021 Historia

“Skarby Krakowa” w Muzeum Bukowiny 🗓

Zabytki światowej klasy, fascynujące historie, niezapomniany klimat krakowskiego rynku, ale i doskonała nowoczesna architektura to znaki rozpoznawcze Krakowa, jednego z najpiękniejszych miast Polski. Można je poznać oglądając wystawę „Skarby Krakowa" prezentowaną przez cały kwiecień w Muzeum Bukowiny w Suczawie.
01 04.2021 10 05.2021 Historia