Każdego roku w Dzień Europy (9 maja) świętujemy pokój i jedność w Europie. Data wyznacza historyczny dzień, w którym przedstawiono plan utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znany jako Plan Schumana. Podczas swojego przemówienia w Paryżu w 1950 r. ówczesny francuski minister spraw zagranicznych, Robert Schuman, zaproponował ustanowienie nowej formy współpracy politycznej w Europie, która na zawsze wykluczyłaby możliwość kolejnej wojny między narodami Europy.
Ekspozycja poświęcona językowi polskiemu przedstawia krótką historię języka, podstawowe zasady wymowy oraz wiele ciekawostek. Oglądający dowiedzą się z niej m.in. jakie jest najstarsze zapisane polskie zdanie, jakie nietypowe literki posiada polski alfabet oraz poznają wiele zabawnych dla uszu wyrazów dźwiękonaśladowczych, które dosłownie świszczą, piszczą i zgrzytają z plansz wystawy.
Wystawa pozwoli nie tylko dowiedzieć się więcej na temat polszczyzny, ale być może zachęci do nauki tego ciekawego języka, którym posługuje się ponad 40 milionów ludzi na świecie.
W Rumunii można się go uczyć w Bukareszcie, Jassach, Klużu i Krajowej, gdzie co roku odbywa się nabór na bezpłatne kursy języka polskiego prowadzone przez polskich lektorów. Więcej o nauce polskiego w Rumunii znajdziesz tu.
Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek 13 maja o godzinie 13:00 na esplanadzie biblioteki!
Następnie wystawę można zwiedzać do końca maja w Bibliotece Okręgowej „Antim Ivireanul” Vâlcea (ul. Carol I 26, Râmnicu Vâlcea).