13.05.2021 - 31.05.2021 Inne

O języku polskim w Bibliotece “Antim Ivireanul” Vâlcea

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać do końca maja w Bibliotece „Antim Ivireanul” Vâlcea. Wystawa o języku polskim prezentowana jest z okazji Dnia Europy.

Każdego roku w Dzień Europy (9 maja) świętujemy pokój i jedność w Europie. Data wyznacza historyczny dzień, w którym  przedstawiono plan utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znany jako Plan Schumana. Podczas swojego przemówienia w Paryżu w 1950 r. ówczesny francuski minister spraw zagranicznych, Robert Schuman, zaproponował ustanowienie nowej formy współpracy politycznej w Europie, która na zawsze wykluczyłaby możliwość kolejnej wojny między narodami Europy.

Ekspozycja poświęcona językowi polskiemu przedstawia krótką historię języka, podstawowe zasady wymowy oraz wiele ciekawostek. Oglądający dowiedzą się z niej m.in. jakie jest najstarsze zapisane polskie zdanie, jakie nietypowe literki posiada polski alfabet oraz poznają wiele zabawnych dla uszu wyrazów dźwiękonaśladowczych, które dosłownie świszczą, piszczą i zgrzytają z plansz wystawy.

Wystawa pozwoli nie tylko dowiedzieć się więcej na temat polszczyzny, ale być może zachęci do nauki tego ciekawego języka, którym posługuje się ponad 40 milionów ludzi na świecie.

W Rumunii można się go uczyć w Bukareszcie, Jassach, Klużu i Krajowej, gdzie co roku odbywa się nabór na bezpłatne kursy języka polskiego prowadzone przez polskich lektorów. Więcej o nauce polskiego w Rumunii znajdziesz tu.

Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek 13 maja o godzinie 13:00 na esplanadzie biblioteki!

Następnie wystawę można zwiedzać do końca maja w Bibliotece Okręgowej „Antim Ivireanul” Vâlcea (ul. Carol I 26, Râmnicu Vâlcea).

from to
Scheduled Inne

Wystawa “Kolory prawosławia. Polska” w Klużu 🗓

Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą do 31 sierpnia 2021 roku, można oglądać w Bibliotece Okręgowej "Octavian Goga" w Klużu Napoce.
02 08.2021 31 08.2021 Historia, Inne

E-book z baśniami ludowymi z regionu Karpat

„Kwiat paproci” to e-book dla dzieci (i nie tylko) z baśniami, legendami i podaniami ludowymi z Polski, Rumunii, Węgier, Czech i Słowacji.
14 07.2021 Inne, Sztuki wizualne

Najlepsza architektura z Polski w Bacău 🗓

Dwadzieścia wybitnych dzieł współczesnej architektury, które powstały w Polsce można podziwiać na wystawie „Polska. Architecture”, prezentowanej do 15 sierpnia w Bibliotece Okręgowej ""Costache Sturdza" w Bacău.
15 05.2021 15 08.2021 Inne