Codziennie, od 14 czerwca do 12 września, Ogród Letni w Eforie Sud (ul. Tudor Vladimirescu nr 2) zaprasza publiczność na filmy, wystawy, warsztaty kreatywne i edukacyjne, koncerty i wiele innych wydarzeń. Projekt Eforie Colorat, organizowany przez Stowarzyszenie Forum Sztuk Wizualnych i RADEF Romania Film, proponuje bogaty program kulturalny, który oferuje mieszkańcom i turystom nadmorskim atrakcyjny sposób spędzania wieczorów i odkrywania miasta.
Zaproszony do udziału w projekcie Instytut Polski przywiezie do Eforie Sud dwa filmy i wystawę, na które wstęp jest bezpłatny.
W poniedziałek, 28 czerwca, o godzinie 21.20 prezentujemy film „Powidoki”, w reżyserii Andrzeja Wajdy, legenda polskiego kina, laureat Oscara, Złotej Palmy i innych najważniejszych światowych nagród filmowych. Człowiek, który w całej swojej twórczości pokazywał, jak ważna jest w naszym życiu wolność. Na przykładzie niezwykle tragicznych losów malarza Władysława Strzemińskiego, którego życie zniszczył system komunistyczny, raz jeszcze wybitny twórca przypomina nam o sile człowieka i okrucieństwie, z jakim wiązał się ten system.
Drugiego dnia, we wtorek 29 czerwca, o godzinie 21.20 zapraszamy na międzynarodową koprodukcję „Maria Skłodowska-Curie” w reżyserii Marie Noëlle. Film pokazuje Marię nie tylko jako wielkiego naukowca, ale też matkę, a przede wszystkim kobietę stanowczą i niezależną. Te dwie ostatnie cechy nie raz bywały przyczyną jej problemów, ale dzięki nim mogła także odnosić gigantyczne sukcesy naukowe podziwiane m.in. przez samego Alberta Einsteina, z którym się przyjaźniła.
Wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” prezentuje fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmienić swój kraj, Europę i świat. Wśród bohaterek wystawy znalazły się m.in. wojowniczki o niepodległość, prawa kobiet, pionierki w dziedzinie nauki czy sportu. Dzięki sile ich ducha i determinacji żyje nam się lepiej. Dokonania bohaterek naszej wystawy wciąż zadziwiają. Były odważne, zdolne, pomysłowe, pracowite, niemal codziennie przełamywały stereotypy, a swoim życiem udowadniały jak ważna jest w nim pasja. Dzięki takim kobietom Polska i Rumunia bardzo się zmieniły. Wiele z nich miało także wpływ na zmiany zachodzące na świecie.
Wystawę można oglądać w Ogrodzie Letnim w dniach 28 czerwca-4 lipca.
===
POWIDOKI
2016, 99 min., film biograficzny, napisy w języku rumuńskim
Reżyseria: Andrzej Wajda
Obsada aktorska: Bogusław Linda, Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz, Tomasz Włosok itd.
Film jest inspirowany biografią polskiego malarza Władysława Strzemińskiego (1893-1952), współzałożyciela i wykładowcy w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Opowiada o okresie stalinizmu w Polsce, gdy Strzemiński sprzeciwił się doktrynie socrealizmu. Oprócz dbałości o przeniesienie ówczesnych realiów na ekran, twórcy „Powidoków” poświęcili wiele miejsca samej sztuce i jej roli w życiu społecznym. W główną rolę wcielił się Bogusław Linda, jeden z najbardziej znanych polskich aktorów.
MARIA SKŁODOWSKA-CURIE
2016, 95 min., film biograficzny
Reżyseria: Marie Noëlle
Obsada aktorska: Karolina Gruszka, Charles Berling, Arieh Worthalter, Iza Kuna itd.
film w języku francuskim, napisy w języku rumuńskim i angielskim
Film pokazuje osiem lat z życia Marii Skłodowskiej-Curie, kiedy jej praca badawcza jest w rozkwicie i wiele się dzieje w jej życiu osobistym. Ramy czasowe filmu wyznaczają Nagrody Nobla: pierwsza w dziedzinie fizyki, zdobyta wspólnie z mężem w 1903 roku i druga, już samodzielna z chemii, przyznana w roku 1911.
Program Eforie colorat można skonsultować tutaj.