28.06.2021 - 4.07.2021 Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polski tydzień w Eforie Sud

Dwa filmy i wystawę można będzie można obejrzeć w Ogrodzie Letnim w Eforie Sud od 28 czerwca do 4 lipca w ramach projektu Eforie Colorat. Wstęp wolny.

Codziennie, od 14 czerwca do 12 września, Ogród Letni w Eforie Sud (ul. Tudor Vladimirescu nr 2) zaprasza publiczność na filmy, wystawy, warsztaty kreatywne i edukacyjne, koncerty i wiele innych wydarzeń. Projekt Eforie Colorat, organizowany przez Stowarzyszenie Forum Sztuk Wizualnych i RADEF Romania Film, proponuje bogaty program kulturalny, który oferuje mieszkańcom i turystom nadmorskim atrakcyjny sposób spędzania wieczorów i odkrywania miasta.

Zaproszony do udziału w projekcie Instytut Polski przywiezie do Eforie Sud dwa filmy i wystawę, na które wstęp jest bezpłatny.

W poniedziałek, 28 czerwca, o godzinie 21.20 prezentujemy film „Powidoki”, w reżyserii Andrzeja Wajdy, legenda polskiego kina, laureat Oscara, Złotej Palmy i innych najważniejszych światowych nagród filmowych. Człowiek, który w całej swojej twórczości pokazywał, jak ważna jest w naszym życiu wolność. Na przykładzie niezwykle tragicznych losów malarza Władysława Strzemińskiego, którego życie zniszczył system komunistyczny, raz jeszcze wybitny twórca przypomina nam o sile człowieka i okrucieństwie, z jakim wiązał się ten system.

Drugiego dnia, we wtorek 29 czerwca, o godzinie 21.20 zapraszamy na międzynarodową koprodukcję „Maria Skłodowska-Curie” w reżyserii Marie Noëlle. Film pokazuje Marię nie tylko jako wielkiego naukowca, ale też matkę, a przede wszystkim kobietę stanowczą i niezależną. Te dwie ostatnie cechy nie raz bywały przyczyną jej problemów, ale dzięki nim mogła także odnosić gigantyczne sukcesy naukowe podziwiane m.in. przez samego Alberta Einsteina, z którym się przyjaźniła.

Wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” prezentuje fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmienić swój kraj, Europę i świat. Wśród bohaterek wystawy znalazły się m.in. wojowniczki o niepodległość, prawa kobiet, pionierki w dziedzinie nauki czy sportu. Dzięki sile ich ducha i determinacji żyje nam się lepiej. Dokonania bohaterek naszej wystawy wciąż zadziwiają. Były odważne, zdolne, pomysłowe, pracowite, niemal codziennie przełamywały stereotypy, a swoim życiem udowadniały jak ważna jest w nim pasja. Dzięki takim kobietom Polska i Rumunia bardzo się zmieniły. Wiele z nich miało także wpływ na zmiany zachodzące na świecie.

Wystawę można oglądać w Ogrodzie Letnim w dniach 28 czerwca-4 lipca.

===

POWIDOKI

2016, 99 min., film biograficzny, napisy w języku rumuńskim

Reżyseria: Andrzej Wajda

Obsada aktorska: Bogusław Linda, Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz, Tomasz Włosok itd.

Film jest inspirowany biografią polskiego malarza Władysława Strzemińskiego (1893-1952), współzałożyciela i wykładowcy w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Opowiada o okresie stalinizmu w Polsce, gdy Strzemiński sprzeciwił się doktrynie socrealizmu. Oprócz dbałości o przeniesienie ówczesnych realiów na ekran, twórcy „Powidoków”  poświęcili wiele miejsca samej sztuce i jej roli w życiu społecznym. W główną rolę wcielił się Bogusław Linda, jeden z najbardziej znanych polskich aktorów. 

https://www.youtube.com/watch?v=AielZKxSuB8

MARIA SKŁODOWSKA-CURIE

2016, 95 min., film biograficzny

Reżyseria: Marie Noëlle

Obsada aktorska: Karolina Gruszka, Charles Berling, Arieh Worthalter, Iza Kuna itd.

film w języku francuskim, napisy w języku rumuńskim i angielskim

Film pokazuje osiem lat z życia Marii Skłodowskiej-Curie, kiedy jej praca badawcza jest w rozkwicie i wiele się dzieje w jej życiu osobistym. Ramy czasowe filmu wyznaczają Nagrody Nobla: pierwsza w dziedzinie fizyki, zdobyta wspólnie z mężem w 1903 roku i druga, już samodzielna z chemii, przyznana w roku 1911.

https://www.youtube.com/watch?v=Ztfoe2auqOg

Program Eforie colorat można skonsultować tutaj.

from to
Scheduled Kino Sztuki wizualne Wydarzenia

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Polska obecność na festiwalu TIFF w Klużu-Napoce

Multimedialne show „Chłopi” w wykonaniu polskiego muzyka Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego wraz z Rebel Babel Film Orchestra zostanie zaprezentowany 18 czerwca w Domu Kultury Studentów w Klużu-Napoce w ramach 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania – TIFF. W programie festiwalu znalazły się również inne polskie produkcje.
13 06.2025 22 06.2025 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia