16-06-2021 Teatr

Polski Teatr Współczesny w czasopiśmie Scena.ro

W najnowszym, 52. numerze najpopularniejszego rumuńskiego czasopisma teatralnego Scena.ro znajduje się sekcja tematyczna poświęcona w całości najnowszym zjawiskom w polskim teatrze.

Numer zawiera wywiad z Bartoszem i Małgorzatą Szydłowskimi, założycielami i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, funkcjonującego w post-industrialnej dzielnicy Nowa Huta. W sekcji znajdziemy również rozmowę z Michałem Borczuchem, jednym z najbardziej rozpoznawalnych reżyserów młodszego pokolenia, autorem takich spektakli jak „Wszystko o mojej matce”, „Kino moralnego niepokoju” czy „Moja walka”. Niezwykle ciekawym zjawiskiem na polskiej scenie teatralnej jest Teatr 21. Jego założycielka, reżyserka Justyna Sobczyk opowiada o tworzeniu spektakli z aktorami z niepełnosprawnościami i o funkcjonowaniu teatru niezależnego w pandemii. W kolejnym artykule krytyczka teatralna Katarzyna Niedurny przybliża rumuńskim miłośnikom teatru najnowsze dzieła polskiej dramaturgii. W numerze znajdziemy również refleksje reżyserki Ilinki Stihi pracującej nad słuchowiskiem radiowym na podstawie „Solaris” Stanisława Lema. Naczelna redaktorka Scena.ro Cristina Modreanu przeprowadziła wywiad z Dorotą Buchwald, koordynatorką Encyklopedii Polskiego Teatru. Całość sekcji poświęconej polskiemu teatrowi współczesnemu zamyka krótkie podsumowanie dwudziestu lat działalności Instytutu Polskiego w sztukach performatywnych.

 

Całość materiału została przygotowana i opracowana przez Oanę Cristea Grigorescu, dziennikarkę i krytyczkę teatralną, nagrodzoną w ubiegłym roku prestiżową nagrodą UNITER.

„Zależało nam na tym, aby w Sekcji przedstawić trendy estetyczne i kondycję polskiego teatru w ciągu ostatnich lat” – podsumowuje Oana Cristea Grigorescu.


Stulecie Stanisława Lema w programie Narodowego Festiwalu

Premiera słuchowiska radiowego na podstawie słynnej powieści Stanisława Lema „Solaris”, multimedialna instalacja poświęcona twórczości wybitnego pisarza SF oraz wystawa „Bestiariusz Lema według Mroza” znajdą się w programie tegorocznej, 31. edycji Narodowego Festiwalu Teatralnego, który odbędzie się 6-14 listopada 2021.
07 11.2021 14 11.2021 Sztuki wizualne, Teatr

Polski teatr w Piatra Neamț 🗓

Niezwykle utalentowany reżyser młodego pokolenia Jakub Skrzywanek weźmie udział w tegorocznej 32. edycji Festiwalu Teatralnego w Piatra Neamț, który odbędzie się w dniach 3-12 września.
05 09.2021 Teatr

„Miejsce Spotkania” – fenomen polskiego plenerowego teatru

Stowarzyszenie Teatralne Shoshin, we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie, Wydziałem Teatru i Filmu Uniwersytetu Babeș-Bolyai w Klużu-Napoce oraz innymi partnerami związanymi z teatrem niezależnym, zainicjowało projekt, którego celem jest wyeksponowanie metod „teatru plenerowego” i teatru społeczno-wspólnotowego w Polsce, w celu aktywizacji środowisk kulturalnych i przyczynienia się do zbliżenia przestrzeni publicznej poprzez sztukę. Projekt zatytułowany „Pole Spotkań” ma na celu przybliżenie rumuńskiej publiczności: zarówno laikom, jak i profesjonalistom zajmującym się kulturą, polskiej szkoły teatru społecznego, ukazując jej wielowymiarowość, zarówno w perspektywie teoretycznej i historycznej, jak i współczesnej – praktycznej.
04 08.2021 31 10.2021 Teatr