16.06.2021 Teatr

Polski Teatr Współczesny w czasopiśmie Scena.ro

W najnowszym, 52. numerze najpopularniejszego rumuńskiego czasopisma teatralnego Scena.ro znajduje się sekcja tematyczna poświęcona w całości najnowszym zjawiskom w polskim teatrze.

Numer zawiera wywiad z Bartoszem i Małgorzatą Szydłowskimi, założycielami i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, funkcjonującego w post-industrialnej dzielnicy Nowa Huta. W sekcji znajdziemy również rozmowę z Michałem Borczuchem, jednym z najbardziej rozpoznawalnych reżyserów młodszego pokolenia, autorem takich spektakli jak „Wszystko o mojej matce”, „Kino moralnego niepokoju” czy „Moja walka”. Niezwykle ciekawym zjawiskiem na polskiej scenie teatralnej jest Teatr 21. Jego założycielka, reżyserka Justyna Sobczyk opowiada o tworzeniu spektakli z aktorami z niepełnosprawnościami i o funkcjonowaniu teatru niezależnego w pandemii. W kolejnym artykule krytyczka teatralna Katarzyna Niedurny przybliża rumuńskim miłośnikom teatru najnowsze dzieła polskiej dramaturgii. W numerze znajdziemy również refleksje reżyserki Ilinki Stihi pracującej nad słuchowiskiem radiowym na podstawie „Solaris” Stanisława Lema. Naczelna redaktorka Scena.ro Cristina Modreanu przeprowadziła wywiad z Dorotą Buchwald, koordynatorką Encyklopedii Polskiego Teatru. Całość sekcji poświęconej polskiemu teatrowi współczesnemu zamyka krótkie podsumowanie dwudziestu lat działalności Instytutu Polskiego w sztukach performatywnych.

 

Całość materiału została przygotowana i opracowana przez Oanę Cristea Grigorescu, dziennikarkę i krytyczkę teatralną, nagrodzoną w ubiegłym roku prestiżową nagrodą UNITER.

„Zależało nam na tym, aby w Sekcji przedstawić trendy estetyczne i kondycję polskiego teatru w ciągu ostatnich lat” – podsumowuje Oana Cristea Grigorescu.

Scheduled Teatr

Polski teatr na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w

Premiera książki, spektakl w reżyserii Luka Percevala, dwa spektakle plenerowe, koncert, dyskusja ze scenografką Małgorzatą Szczęśniak oraz wręczenie nagrody Krzysztofowi Warlikowskiemu to polskie wydarzenia w ramach 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Sybinie – FITS, która odbędzie się między 24 czerwca a 3 lipca 2022 r.
24 06.2022 03 07.2022 Teatr, Wydarzenia

Teatrul Postnațional Interfonic przedstawia „Na zaliczenie” 🗓

„Na zaliczenie” to zbiór krótkich scen o przemocy, mobbingu i wykorzystywaniu seksualnym na uniwersyteckich studiach doktoranckich. To krytyka, za pomocą środków artystycznych, systemu akademickiego, który opiera się na zasadach patriarchatu, hierarchii, konkurencyjności i braku stabilności finansowej.
12 06.2022 13 06.2022 Teatr

Teatrul Postnațional Interfonic przedstawia „Aktorki. Przepraszam, że

„Aktorki. Przepraszam, że dotykam”, w reżyserii Mihaia Păcurara, jest najnowszą produkcją kompanii Teatrul Postnațional Interfonic i wpisuje się w działania organizacji polegające na zwalczaniu, za pomocą środków właściwych dla sztuk scenicznych, przemocy fizycznej i emocjonalnej obecnej w instytucjach oraz kolektywach artystycznych. Spektakl opowiada o systemie hierarchicznym istniejącym w środowisku teatralnym, w który zaangażowani decydenci, egzekwujący swoją władzę hierarchicznie, akceptują, milcząco lub wprost, nadużycia w procesach tworzenia.
10 06.2022 11 06.2022 Teatr