16.06.2021 Teatr

Polski Teatr Współczesny w czasopiśmie Scena.ro

W najnowszym, 52. numerze najpopularniejszego rumuńskiego czasopisma teatralnego Scena.ro znajduje się sekcja tematyczna poświęcona w całości najnowszym zjawiskom w polskim teatrze.

Numer zawiera wywiad z Bartoszem i Małgorzatą Szydłowskimi, założycielami i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, funkcjonującego w post-industrialnej dzielnicy Nowa Huta. W sekcji znajdziemy również rozmowę z Michałem Borczuchem, jednym z najbardziej rozpoznawalnych reżyserów młodszego pokolenia, autorem takich spektakli jak „Wszystko o mojej matce”, „Kino moralnego niepokoju” czy „Moja walka”. Niezwykle ciekawym zjawiskiem na polskiej scenie teatralnej jest Teatr 21. Jego założycielka, reżyserka Justyna Sobczyk opowiada o tworzeniu spektakli z aktorami z niepełnosprawnościami i o funkcjonowaniu teatru niezależnego w pandemii. W kolejnym artykule krytyczka teatralna Katarzyna Niedurny przybliża rumuńskim miłośnikom teatru najnowsze dzieła polskiej dramaturgii. W numerze znajdziemy również refleksje reżyserki Ilinki Stihi pracującej nad słuchowiskiem radiowym na podstawie „Solaris” Stanisława Lema. Naczelna redaktorka Scena.ro Cristina Modreanu przeprowadziła wywiad z Dorotą Buchwald, koordynatorką Encyklopedii Polskiego Teatru. Całość sekcji poświęconej polskiemu teatrowi współczesnemu zamyka krótkie podsumowanie dwudziestu lat działalności Instytutu Polskiego w sztukach performatywnych.

 

Całość materiału została przygotowana i opracowana przez Oanę Cristea Grigorescu, dziennikarkę i krytyczkę teatralną, nagrodzoną w ubiegłym roku prestiżową nagrodą UNITER.

„Zależało nam na tym, aby w Sekcji przedstawić trendy estetyczne i kondycję polskiego teatru w ciągu ostatnich lat” – podsumowuje Oana Cristea Grigorescu.

Scheduled Teatr

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia