1.07.2021 - 31.07.2021 Sztuki wizualne

Wystawa polsko-litewskiego duetu w Bukareszcie

Podczas swojej pierwszej wystawy w Bukareszcie artystki Dorota Gawęda i Eglė Kulbokaite zaprezentują pracę wideo Mouthless (przygotowaną w ramach projektów realizowanych pod nazwą Young Girl Reading Group) oraz serię nowych prac, które w przestrzeni wystawowej pokazują zależności pomiędzy historycznym rozwojem systemu monetarnego, wycinką zachodnich lasów oraz kryzysem klimatycznym związanym z kapitalistyczną ekspansją w byłym bloku sowieckim.

Ziemski charakter staje się językiem  w organicznej sieci i przyjmuje lekturę za nieakademicką i niehierarchiczną metodę, tworząc w ten sposób horyzontalny i zbiorowy proces podejmowania tematów takich jak ekologia czy folklor oraz ich wpływ na konstrukcję pożądania i doświadczeń zmysłowych. Horror jako gatunek staje się narzędziem do badania lęku przed innością i znalezieniem się poza obowiązującymi normami.

Poprzez uważną analizę niektórych form folklorystycznego horroru i poprzez optykę ekologiczną, w której ludzkie i natura, ludzkie i nie-ludzkie nakładają się na siebie i wchodzą w dialog, wystawa bada związki pomiędzy ezoteryką i nauką, folklorem i technologią, feminizmem i ekologią, jak również historią kultury i spekulatywną fikcją.

Wernisaż:

czwartek, 1 lipca

17:00 – 21:00

 

Godziny otwarcia:

2 – 31 lipca

wtorek – sobota

15:00 – 19:00

Wejście znajduje się obok restauracji Lacrimi şi Sfinți.

—————

Dorota Gawęda (ur. 1986, Lublin, PL) i Eglė Kulbokaitė (ur. 1987, Kowno, LT) pracują i mieszkają w Bazylei (CH) i tworzą duet artystyczny od 2013 roku. Ich praktyka artystyczna obejmuje performans, instalacje, zapachy, rzeźbę i wideo. Ich prace znalazły się na zbiorowych wystawach m.in. w: Istituto Svizzero w Mediolanie (2021); Kunstverein w Lipsku (2021); Instytut Szwajcarski w Nowym Jorku (2020); Kunstverein w Düsseldorfie (2020 i 2016); Pałac Tokijski w Paryżu (2018). Ich wystawy indywidualne miały miejsce m.in. w takich galeriach jak: Swimming Pool Projects, Sofia (2021); Galeria Lucasa Hirscha, Düsseldorf (2021); Galeria Trafo, Budapeszt (2020); Amanda Wilkinson Gallery, Londyn (2020 i 2018). Obie artystki są również założycielkami YOUNG GIRL READING GROUP (2013—) i współinicjatorkami archiwum grupy, prowadzonego przez ARIEL w Kopenhadze.

Wystawa „Summoning” jest częścią Quote — Unquote, interdyscyplinarnej i opartej na współpracy platformy do badania mechanizmów, zastosowań i skutków publicznej dyskursywności i języka poprzez praktykę artystyczną i jej skrzyżowanie z pokrewnymi dziedzinami.

Platforma The Quote — Unquote została zainicjowana i przygotowanaa przez stowarzyszenie kuratorskie / kolektyw Infinite Conversation – Dan Angelescu, Irina Radu, Cristina Vasilescu. www.quoteunquoteplatform.com

Projekt kulturalny jest współfinansowany przez Narodowy Fundusz Kultury, Swiss Arts Council Pro Helvetia i Instytut Polski w Bukareszcie.

Ze wsparciem Rady Kultury Litwy

Partnerzy medialni: The Calvert Journal, IQads, Iscoada, ARTA Magazine

Projekt niekoniecznie reprezentuje stanowisko Administracji Narodowego Funduszu Kultury (AFCN). AFCN nie ponosi odpowiedzialności za treść projektu ani sposób wykorzystania wyników projektu. Za te działania odpowiada wyłącznie beneficjent dofinansowania.

Źródło: materiały organizatora

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Hocus Pocus” na Bucharest Graphic Days

Mamy przyjemność ponownie gościć w Bukareszcie Agatę Kulczyk i Marcina Markowskiego. Ich wystawa Hocus Pocus jest prezentowana w ramach Bucharest Graphic Days. Zapraszamy na spotkanie z artystami 24 listopada od godz. 19 w Sala Rotondă Teatru Narodowego w Bukareszcie.
24 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Chronicles from In-Between 495 to 570 nm

W sobotę, 2 listopada o godz. 17:00 w Goethe-Institut w Bukareszcie Stowarzyszenie Marginal otworzy Chronicles from In-Between 495 to 570 nm, interdyscyplinarną wystawę rumuńskiej edycji tytułowego projektu polskiej artystki Kasi Molgi, za pomocą którego bada ona paradoksy między postępem technologicznym a wyzwaniami środowiskowymi.
02 11.2024 16 11.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia