1.07.2021 - 31.07.2021 Sztuki wizualne

Wystawa polsko-litewskiego duetu w Bukareszcie

Podczas swojej pierwszej wystawy w Bukareszcie artystki Dorota Gawęda i Eglė Kulbokaite zaprezentują pracę wideo Mouthless (przygotowaną w ramach projektów realizowanych pod nazwą Young Girl Reading Group) oraz serię nowych prac, które w przestrzeni wystawowej pokazują zależności pomiędzy historycznym rozwojem systemu monetarnego, wycinką zachodnich lasów oraz kryzysem klimatycznym związanym z kapitalistyczną ekspansją w byłym bloku sowieckim.

Ziemski charakter staje się językiem  w organicznej sieci i przyjmuje lekturę za nieakademicką i niehierarchiczną metodę, tworząc w ten sposób horyzontalny i zbiorowy proces podejmowania tematów takich jak ekologia czy folklor oraz ich wpływ na konstrukcję pożądania i doświadczeń zmysłowych. Horror jako gatunek staje się narzędziem do badania lęku przed innością i znalezieniem się poza obowiązującymi normami.

Poprzez uważną analizę niektórych form folklorystycznego horroru i poprzez optykę ekologiczną, w której ludzkie i natura, ludzkie i nie-ludzkie nakładają się na siebie i wchodzą w dialog, wystawa bada związki pomiędzy ezoteryką i nauką, folklorem i technologią, feminizmem i ekologią, jak również historią kultury i spekulatywną fikcją.

Wernisaż:

czwartek, 1 lipca

17:00 – 21:00

 

Godziny otwarcia:

2 – 31 lipca

wtorek – sobota

15:00 – 19:00

Wejście znajduje się obok restauracji Lacrimi şi Sfinți.

—————

Dorota Gawęda (ur. 1986, Lublin, PL) i Eglė Kulbokaitė (ur. 1987, Kowno, LT) pracują i mieszkają w Bazylei (CH) i tworzą duet artystyczny od 2013 roku. Ich praktyka artystyczna obejmuje performans, instalacje, zapachy, rzeźbę i wideo. Ich prace znalazły się na zbiorowych wystawach m.in. w: Istituto Svizzero w Mediolanie (2021); Kunstverein w Lipsku (2021); Instytut Szwajcarski w Nowym Jorku (2020); Kunstverein w Düsseldorfie (2020 i 2016); Pałac Tokijski w Paryżu (2018). Ich wystawy indywidualne miały miejsce m.in. w takich galeriach jak: Swimming Pool Projects, Sofia (2021); Galeria Lucasa Hirscha, Düsseldorf (2021); Galeria Trafo, Budapeszt (2020); Amanda Wilkinson Gallery, Londyn (2020 i 2018). Obie artystki są również założycielkami YOUNG GIRL READING GROUP (2013—) i współinicjatorkami archiwum grupy, prowadzonego przez ARIEL w Kopenhadze.

Wystawa „Summoning” jest częścią Quote — Unquote, interdyscyplinarnej i opartej na współpracy platformy do badania mechanizmów, zastosowań i skutków publicznej dyskursywności i języka poprzez praktykę artystyczną i jej skrzyżowanie z pokrewnymi dziedzinami.

Platforma The Quote — Unquote została zainicjowana i przygotowanaa przez stowarzyszenie kuratorskie / kolektyw Infinite Conversation – Dan Angelescu, Irina Radu, Cristina Vasilescu. www.quoteunquoteplatform.com

Projekt kulturalny jest współfinansowany przez Narodowy Fundusz Kultury, Swiss Arts Council Pro Helvetia i Instytut Polski w Bukareszcie.

Ze wsparciem Rady Kultury Litwy

Partnerzy medialni: The Calvert Journal, IQads, Iscoada, ARTA Magazine

Projekt niekoniecznie reprezentuje stanowisko Administracji Narodowego Funduszu Kultury (AFCN). AFCN nie ponosi odpowiedzialności za treść projektu ani sposób wykorzystania wyników projektu. Za te działania odpowiada wyłącznie beneficjent dofinansowania.

Źródło: materiały organizatora

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Lem, roboty i Kwiat paproci w Konstancy

Dwa dni pełne przygód z innego świata będą miały miejsce w Bibliotece Okręgowej Ioan N. Roman w Konstancy. 8 czerwca czekamy na Was z fantastycznymi opowieściami Stanisława Lema, związanymi z promocją książki "Cyberiada". 9 czerwca z niecierpliwością czekamy na wszystkie dzieci z Konstancy na wspólne czytanie (po rumuńsku i ukraińsku) i oglądanie legendarnych polskich filmów animowanych.
08 06.2022 08 07.2022 Sztuki wizualne

Fokus Polska na festiwalu TIFF 2022 🗓

Produkcje współczesne, kultowe filmy, retrospektywa filmów Krzysztofa Kieślowskiego i wystawa jemu poświęcona, film niemy z muzyką na żywo, to tylko niektóre z wydarzeń w programie Focus Polska tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transylwania - TIFF w Klużu-Napoce.
17 06.2022 26 06.2022 Kino, Muzyka, Sztuki wizualne, Wydarzenia