14-07-2021 Inne, Sztuki wizualne

E-book z baśniami ludowymi z regionu Karpat

„Kwiat paproci” to e-book dla dzieci (i nie tylko) z baśniami, legendami i podaniami ludowymi z Polski, Rumunii, Węgier, Czech i Słowacji.

Można go przeczytać (w języku rumuńskim) i pobrać TUTAJ
Baśnie zostały opowiedziane współczesnym językiem przez Marinę Ilie, wykładowczynię na Katedrze Polonistyki Uniwersytetu w Bukareszcie i zilustrowane przez polską artystkę Kamilę Pawłucką-Górecką.
W przygotowaniu e-booka uczestniczył także Atelierul de grafica, który odpowiada za layout oraz Węgierski Instytut Kultury, tłumaczka Ewa Rossi i Centrum Czeskie, którzy wsparli proces wyboru i tłumaczenia tekstów.
Książka powstała z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie z okazji 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej, w czasie polskiej prezydencji w grupie.


Poznaj tajniki języka polskiego w Krajowej 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać na ogrodzeniu Biblioteki Powiatowej „Alexandru i Aristia Aman” do końca listopada.
25 10.2021 30 11.2021 Inne

Stulecie Stanisława Lema w programie Narodowego Festiwalu

Premiera słuchowiska radiowego na podstawie słynnej powieści Stanisława Lema „Solaris”, multimedialna instalacja poświęcona twórczości wybitnego pisarza SF oraz wystawa „Bestiariusz Lema według Mroza” znajdą się w programie tegorocznej, 31. edycji Narodowego Festiwalu Teatralnego, który odbędzie się 6-14 listopada 2021.
07 11.2021 14 11.2021 Sztuki wizualne, Teatr

Rok Stanisława Lema 🗓

W stulecie urodzin Stanisława Lem prezentujemy wystawę ilustracji Daniela Mroza do tekstów Lema, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Suțu - Muzeum Miasta Bukareszt, do 5 listopada.
19 10.2021 05 11.2021 Sztuki wizualne