14.07.2021 - 30.09.2021 Inne, Sztuki wizualne

E-book z baśniami ludowymi z regionu Karpat

„Kwiat paproci” to e-book dla dzieci (i nie tylko) z baśniami, legendami i podaniami ludowymi z Polski, Rumunii, Węgier, Czech i Słowacji.

Można go przeczytać (w języku rumuńskim) i pobrać TUTAJ
Baśnie zostały opowiedziane współczesnym językiem przez Marinę Ilie, wykładowczynię na Katedrze Polonistyki Uniwersytetu w Bukareszcie i zilustrowane przez polską artystkę Kamilę Pawłucką-Górecką.
W przygotowaniu e-booka uczestniczył także Atelierul de grafica, który odpowiada za layout oraz Węgierski Instytut Kultury, tłumaczka Ewa Rossi i Centrum Czeskie, którzy wsparli proces wyboru i tłumaczenia tekstów.
Książka powstała z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie z okazji 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej, w czasie polskiej prezydencji w grupie.

from to
Scheduled Inne >Sztuki wizualne

Nagrody im. Janusza Korczaka przyznane po raz

17 listopada br., podczas uroczystej gali w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie, po raz dziesiąty wręczono Nagrody Praw Dziecka im. Janusza Korczaka. Wydarzenie miało szczególny wymiar, ponieważ po raz pierwszy statuetki zostały przyznane dzieciom - w 6 kategoriach uhonorowano młodych aktywistów i wolontariuszy, działających na rzecz ochrony praw dziecka. Podczas tegorocznej gali wręczone zostały także wyróżnienia z poprzedniej edycji, która ze względu na pandemię, odbyła się online.  
17 11.2022 Aktualności, Inne

Online workshop – Inspiring public policies for

Kulturoznawczyni, kuratorka sztuki współczesnej, facylitatorka, autorka tekstów i wydarzeń artystyczno-społecznych, członkini kolektywu „Kultura dla Klimatu” Anna Czaban wygłosi wykład podczas warsztatów online – Inspiring public policies for a sustainable cultural sector. Spotkanie odbędzie się 21 listopada w godzinach 10:00-13:00 w języku angielskim bez tłumaczenia.
21 11.2022 Inne

Polskie wydarzenia na FNT 2022 🗓

Dwa spektakle – instalacje performatywne, promocja antologii polskiej dramaturgii z udziałem kuratorki tomu, obecność reżysera i dramatopisarza Michała Telegi na debacie o systemowych zmianach w uczelniach artystycznych, spektakl „Śnieg” Bartosza Szydłowskiego oraz lektura performatywna sztuki „Schwarzcharakterki” Marty Wawrzyniak to bogata polska oferta na tegorocznej edycji FNT - Narodowego Festiwalu Teatralnego.
05 11.2022 13 11.2022 Sztuki wizualne, Teatr