23.08.2021 Inne

Wspólnie świętujemy 140 lat Muzeum „Karola I” w Brăila

Muzeum „Karola I” w Brăila nosi imię króla, ponieważ zostało utworzone jego dekretem w 1881 roku. Z okazji 140-lecia działalności kulturalnej tejże instytucji, mamy zaszczyt zorganizować w muzeum wieczór polski 23 sierpnia , 2021.

Program:

•  O godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”.

Wśród bohaterek wystawy – 17 Polek i 17 Rumunek – znalazły się m.in. wojowniczki o niepodległość, prawa kobiet, pionierki w dziedzinie nauki czy sportu. Dzięki sile ich ducha i determinacji żyje nam się lepiej. Wiele kobiet, których historie opowiada wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”, to postaci stosunkowo mało znane szerokiej publiczności, choć nie zabrakło także tych, które w obu krajach są bezsprzecznymi symbolami sukcesu.

Dokonania bohaterek naszej wystawy wciąż zadziwiają. Były odważne, zdolne, pomysłowe, pracowite, niemal codziennie przełamywały stereotypy, a swoim życiem udowadniały jak ważna jest w nim pasja. Dzięki takim kobietom Polska i Rumunia bardzo się zmieniły. Wiele z nich miało także wpływ na zmiany zachodzące na świecie. 

Wystawę „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotował Instytut Polski w Bukareszcie z okazji obchodzonego w 2018 roku w Polsce Roku Kobiet. Upamiętniał on stulecie uzyskania przez Polki praw wyborczych. 

Jedną z bohaterek jest także urodzona w Brăila Ana Aslan:

• Po otwarciu wystawy, zaprezentujemy film pt. „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, uznany za najlepszy europejski film 2018 roku i nagrodzony na festiwalu w Cannes za reżyserię.

„Zimna Wojna” przyniosła Pawłowi Pawilkowskiemu już drugą prestiżową nagrodę o międzynarodowym zasięgu. W 2015 r. jego „Ida” zdobyła Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, natomiast w 2018 r. „Zimna Wojna” została nagrodzona w Cannes Złotą Palmą za reżyserię. Film otrzymał również trzy nominacje do tegorocznej nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscara) w kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsza reżyseria i najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal).

Film opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, dla której tłem jest trudna codzienność „zimnej wojny” w Polsce, Jugosławii, Berlinie i Paryżu lat 50-tych XX wieku. Wiktor – utalentowany muzyk z odpowiednimi koneksjami w środowisku i Zula – młoda dziewczyna ze wsi o nieziemskim głosie spotykają się podczas selekcji do zespołu pieśni i tańca „Mazurek”. Wiktor dostrzega ją i stwarza jej szansę na zrobienie kariery. Zakochują się w sobie, jednak wszystko staje na drodze ich miłości: charaktery, aspiracje, poglądy polityczne i okrutny los.

Artystyczne, czarno-białe zdjęcia Łukasza Żala  dopełniają mistrzowska gra aktorska wiodących postaci polskiego kina, w tym przede wszystkim Tomasza Kota, Joanny Kulig i Agaty Kuleszy oraz niezwykła ścieżka dźwiękowa polskiego kompozytora Marcina Maseckiego.

Scheduled Inne

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

Kwiat paproci – nowa premiera w Radio

W niedzielę, 10 listopada, o godz. 9:00, Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprezentuje na antenie Radia Romania Cultural polską baśń ludową „Kwiat paproci”, opowiedzianą na nowo przez Marinę Ilie.
10 11.2024 Inne, Teatr, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w

Z okazji 157. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie w Muzeum Țării Crișurilor w Oradei zostanie zaprezentowana wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”. Wernisaż odbędzie się dokładnie w dniu urodzin polskiej uczonej – 7 listopada 2024 roku o godzinie 12:00. Wystawę będzie można oglądać do 8 grudnia.
07 11.2024 08 12.2024 Inne