23.08.2021 Inne

Wspólnie świętujemy 140 lat Muzeum „Karola I” w Brăila

Muzeum „Karola I” w Brăila nosi imię króla, ponieważ zostało utworzone jego dekretem w 1881 roku. Z okazji 140-lecia działalności kulturalnej tejże instytucji, mamy zaszczyt zorganizować w muzeum wieczór polski 23 sierpnia , 2021.

Program:

•  O godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”.

Wśród bohaterek wystawy – 17 Polek i 17 Rumunek – znalazły się m.in. wojowniczki o niepodległość, prawa kobiet, pionierki w dziedzinie nauki czy sportu. Dzięki sile ich ducha i determinacji żyje nam się lepiej. Wiele kobiet, których historie opowiada wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”, to postaci stosunkowo mało znane szerokiej publiczności, choć nie zabrakło także tych, które w obu krajach są bezsprzecznymi symbolami sukcesu.

Dokonania bohaterek naszej wystawy wciąż zadziwiają. Były odważne, zdolne, pomysłowe, pracowite, niemal codziennie przełamywały stereotypy, a swoim życiem udowadniały jak ważna jest w nim pasja. Dzięki takim kobietom Polska i Rumunia bardzo się zmieniły. Wiele z nich miało także wpływ na zmiany zachodzące na świecie. 

Wystawę „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotował Instytut Polski w Bukareszcie z okazji obchodzonego w 2018 roku w Polsce Roku Kobiet. Upamiętniał on stulecie uzyskania przez Polki praw wyborczych. 

Jedną z bohaterek jest także urodzona w Brăila Ana Aslan:

• Po otwarciu wystawy, zaprezentujemy film pt. „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, uznany za najlepszy europejski film 2018 roku i nagrodzony na festiwalu w Cannes za reżyserię.

„Zimna Wojna” przyniosła Pawłowi Pawilkowskiemu już drugą prestiżową nagrodę o międzynarodowym zasięgu. W 2015 r. jego „Ida” zdobyła Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, natomiast w 2018 r. „Zimna Wojna” została nagrodzona w Cannes Złotą Palmą za reżyserię. Film otrzymał również trzy nominacje do tegorocznej nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscara) w kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsza reżyseria i najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal).

Film opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, dla której tłem jest trudna codzienność „zimnej wojny” w Polsce, Jugosławii, Berlinie i Paryżu lat 50-tych XX wieku. Wiktor – utalentowany muzyk z odpowiednimi koneksjami w środowisku i Zula – młoda dziewczyna ze wsi o nieziemskim głosie spotykają się podczas selekcji do zespołu pieśni i tańca „Mazurek”. Wiktor dostrzega ją i stwarza jej szansę na zrobienie kariery. Zakochują się w sobie, jednak wszystko staje na drodze ich miłości: charaktery, aspiracje, poglądy polityczne i okrutny los.

Artystyczne, czarno-białe zdjęcia Łukasza Żala  dopełniają mistrzowska gra aktorska wiodących postaci polskiego kina, w tym przede wszystkim Tomasza Kota, Joanny Kulig i Agaty Kuleszy oraz niezwykła ścieżka dźwiękowa polskiego kompozytora Marcina Maseckiego.

Scheduled Inne

„POLSKA” w Kiszyniowie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na premierowy pokaz tej wystawy wybraliśmy Kiszyniów, gdzie na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii, między 23 kwietnia a 17 maja 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
23 04.2024 17 05.2024 Inne

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia