23.08.2021 Inne

Wspólnie świętujemy 140 lat Muzeum „Karola I” w Brăila

Muzeum „Karola I” w Brăila nosi imię króla, ponieważ zostało utworzone jego dekretem w 1881 roku. Z okazji 140-lecia działalności kulturalnej tejże instytucji, mamy zaszczyt zorganizować w muzeum wieczór polski 23 sierpnia , 2021.

Program:

•  O godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”.

Wśród bohaterek wystawy – 17 Polek i 17 Rumunek – znalazły się m.in. wojowniczki o niepodległość, prawa kobiet, pionierki w dziedzinie nauki czy sportu. Dzięki sile ich ducha i determinacji żyje nam się lepiej. Wiele kobiet, których historie opowiada wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”, to postaci stosunkowo mało znane szerokiej publiczności, choć nie zabrakło także tych, które w obu krajach są bezsprzecznymi symbolami sukcesu.

Dokonania bohaterek naszej wystawy wciąż zadziwiają. Były odważne, zdolne, pomysłowe, pracowite, niemal codziennie przełamywały stereotypy, a swoim życiem udowadniały jak ważna jest w nim pasja. Dzięki takim kobietom Polska i Rumunia bardzo się zmieniły. Wiele z nich miało także wpływ na zmiany zachodzące na świecie. 

Wystawę „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotował Instytut Polski w Bukareszcie z okazji obchodzonego w 2018 roku w Polsce Roku Kobiet. Upamiętniał on stulecie uzyskania przez Polki praw wyborczych. 

Jedną z bohaterek jest także urodzona w Brăila Ana Aslan:

• Po otwarciu wystawy, zaprezentujemy film pt. „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, uznany za najlepszy europejski film 2018 roku i nagrodzony na festiwalu w Cannes za reżyserię.

„Zimna Wojna” przyniosła Pawłowi Pawilkowskiemu już drugą prestiżową nagrodę o międzynarodowym zasięgu. W 2015 r. jego „Ida” zdobyła Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, natomiast w 2018 r. „Zimna Wojna” została nagrodzona w Cannes Złotą Palmą za reżyserię. Film otrzymał również trzy nominacje do tegorocznej nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscara) w kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsza reżyseria i najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal).

Film opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, dla której tłem jest trudna codzienność „zimnej wojny” w Polsce, Jugosławii, Berlinie i Paryżu lat 50-tych XX wieku. Wiktor – utalentowany muzyk z odpowiednimi koneksjami w środowisku i Zula – młoda dziewczyna ze wsi o nieziemskim głosie spotykają się podczas selekcji do zespołu pieśni i tańca „Mazurek”. Wiktor dostrzega ją i stwarza jej szansę na zrobienie kariery. Zakochują się w sobie, jednak wszystko staje na drodze ich miłości: charaktery, aspiracje, poglądy polityczne i okrutny los.

Artystyczne, czarno-białe zdjęcia Łukasza Żala  dopełniają mistrzowska gra aktorska wiodących postaci polskiego kina, w tym przede wszystkim Tomasza Kota, Joanny Kulig i Agaty Kuleszy oraz niezwykła ścieżka dźwiękowa polskiego kompozytora Marcina Maseckiego.

Scheduled Inne

Kolory Prawosławia. Polska w ramach festiwalu Folkever

W ramach Festiwalu Postaw Kulturalnych - Folkever in Siret, w tym roku Instytut Polski w Bukareszcie zaprezentuje wystawę Barwy prawosławia. Polska. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje właśnie nasza wystawa, którą można zwiedzać w Centrum Kultury Siret od 5 sierpnia do 15 września 2022 roku.
05 08.2022 15 09.2022 Historia, Inne

Ukraiński świat Marii Prymachenko w Sibiu 🗓

W kontekście wojny na Ukrainie, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Sybinie, Instytut Polski w Bukareszcie zaprezentuje wystawę poświęconą ukraińskiej artystce sztuki ludowej Marii Prymachenko. To kolejna okazja dla naszych krajów, by wyrazić swoje poparcie dla Ukrainy w tych trudnych dniach wojny. Wystawę „Ukraiński świat Marii Prymachenko” można oglądać na ogrodzeniu kościoła ewangelickiego w Sybinie od 23 czerwca do 31 lipca 2022 roku.
23 06.2022 31 07.2022 Inne

Piknik w Muzeum Golești 🗓

Jak wygląda codzienne życie żołnierza? Co jedzą na misjach, jak utrzymują formę, jak się maskują żołnierze na misjach, czym różnią się mundury rumuńskie od innych krajów? Dowiecie się tego odwiedzając Muzeum Golești, gdzie polscy i rumuńscy żołnierze Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód z Krajowej zaoferują Wam zabawę, edukację i konkursy z nagrodami. Wydarzenie będzie miało miejsce 25 czerwca 2022 w godzinach od 10.00 do 18.00!
25 06.2022 Inne