23.08.2021 Inne

Wspólnie świętujemy 140 lat Muzeum “Karola I” w Brăila

Muzeum „Karola I” w Brăila nosi imię króla, ponieważ zostało utworzone jego dekretem w 1881 roku. Z okazji 140-lecia działalności kulturalnej tejże instytucji, mamy zaszczyt zorganizować w muzeum wieczór polski 23 sierpnia , 2021.

Program:

•  O godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”.

Wśród bohaterek wystawy – 17 Polek i 17 Rumunek – znalazły się m.in. wojowniczki o niepodległość, prawa kobiet, pionierki w dziedzinie nauki czy sportu. Dzięki sile ich ducha i determinacji żyje nam się lepiej. Wiele kobiet, których historie opowiada wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”, to postaci stosunkowo mało znane szerokiej publiczności, choć nie zabrakło także tych, które w obu krajach są bezsprzecznymi symbolami sukcesu.

Dokonania bohaterek naszej wystawy wciąż zadziwiają. Były odważne, zdolne, pomysłowe, pracowite, niemal codziennie przełamywały stereotypy, a swoim życiem udowadniały jak ważna jest w nim pasja. Dzięki takim kobietom Polska i Rumunia bardzo się zmieniły. Wiele z nich miało także wpływ na zmiany zachodzące na świecie. 

Wystawę „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotował Instytut Polski w Bukareszcie z okazji obchodzonego w 2018 roku w Polsce Roku Kobiet. Upamiętniał on stulecie uzyskania przez Polki praw wyborczych. 

Jedną z bohaterek jest także urodzona w Brăila Ana Aslan:

• Po otwarciu wystawy, zaprezentujemy film pt. „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, uznany za najlepszy europejski film 2018 roku i nagrodzony na festiwalu w Cannes za reżyserię.

„Zimna Wojna” przyniosła Pawłowi Pawilkowskiemu już drugą prestiżową nagrodę o międzynarodowym zasięgu. W 2015 r. jego „Ida” zdobyła Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, natomiast w 2018 r. „Zimna Wojna” została nagrodzona w Cannes Złotą Palmą za reżyserię. Film otrzymał również trzy nominacje do tegorocznej nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscara) w kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsza reżyseria i najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal).

Film opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, dla której tłem jest trudna codzienność „zimnej wojny” w Polsce, Jugosławii, Berlinie i Paryżu lat 50-tych XX wieku. Wiktor – utalentowany muzyk z odpowiednimi koneksjami w środowisku i Zula – młoda dziewczyna ze wsi o nieziemskim głosie spotykają się podczas selekcji do zespołu pieśni i tańca „Mazurek”. Wiktor dostrzega ją i stwarza jej szansę na zrobienie kariery. Zakochują się w sobie, jednak wszystko staje na drodze ich miłości: charaktery, aspiracje, poglądy polityczne i okrutny los.

Artystyczne, czarno-białe zdjęcia Łukasza Żala  dopełniają mistrzowska gra aktorska wiodących postaci polskiego kina, w tym przede wszystkim Tomasza Kota, Joanny Kulig i Agaty Kuleszy oraz niezwykła ścieżka dźwiękowa polskiego kompozytora Marcina Maseckiego.

Scheduled Inne

Wystawa “Kolory prawosławia. Polska” w Klużu 🗓

Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą do 31 sierpnia 2021 roku, można oglądać w Bibliotece Okręgowej "Octavian Goga" w Klużu Napoce.
02 08.2021 31 08.2021 Historia, Inne

E-book z baśniami ludowymi z regionu Karpat

„Kwiat paproci” to e-book dla dzieci (i nie tylko) z baśniami, legendami i podaniami ludowymi z Polski, Rumunii, Węgier, Czech i Słowacji.
14 07.2021 Inne, Sztuki wizualne

Najlepsza architektura z Polski w Bacău 🗓

Dwadzieścia wybitnych dzieł współczesnej architektury, które powstały w Polsce można podziwiać na wystawie „Polska. Architecture”, prezentowanej do 15 sierpnia w Bibliotece Okręgowej ""Costache Sturdza" w Bacău.
15 05.2021 15 08.2021 Inne