Polska obecność na Festiwalu Filmu i Historii w Râșnov
Historyk Łukasz Kamiński, obecny prezes Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia, prezes polskiego Instytutu Pamięci Narodowej w latach 2011-2016, będzie jednym z mówców podczas dwóch dyskusji:
27 sierpnia 16.00 – Debata „Liderzy 1989 roku”
Goście: Ujfaluši Robin (dyrektor Centrum Czeskiego w Bukareszcie), Łukasz Kamiński (historyk, Polska), Adrian Cioroianu (historyk, prof. uniw. na Wydziale Historii Uniwersytetu Bukareszteńskiego), moderator: Mihai Croitor (Uniwersytet Babeş-Bolyai w Klużu-Napoce)
28 sierpnia 11.00 – Debata „Ekstremalne akty heroizmu”
Goście: Petr Blažek (historyk, Czechy), Łukasz Kamiński (historyk, Polska), Anca Bucur (psycholog, Fundacja ICAR), Cristina Preutu (Uniwersytet „Alexandru Ioan Cuza” w Jassach), moderator: Ujfaluši Robin (dyrektor Centrum Czeskiego w Bukareszcie)
Debaty odbędą się w namiocie ustawionym na dziedzińcu szkoły „Peter Thal” w Râşnov (ul. Izvor nr 10).
Bilety kosztują 10 lei i można kupić online lub na miejscu.
Polskie filmy w programie festiwalu:
ZIEJA
2020, Polska, 110 min.
Reżyseria: Robert Gliński
Obsada aktorska: Andrzej Seweryn, Mateusz Więcławek, Zbigniew Zamachowski itd.
napisy w języku rumuńskim
Rok 1977. Osiemdziesięcioletni ksiądz Jan Zieja, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, jest przesłuchiwany przez Grosickiego, oficera Służby Bezpieczeństwa. Grosicki nakłania go do współpracy. Ksiądz odmawia. Grosicki nie daje za wygraną. Jest świetnie przygotowany. Wie o życiu księdza wszystko, czym chce zdobyć jego zaufanie. Jeśli mu się nie uda, może stracić wszystko. Przesłuchania uruchamiają wspomnienia z życia Zieji. Pełne dramatycznych wydarzeń związanych z polską historią XX wieku, są tłem do pokazania jego bezkompromisowej postawy moralnej.
23 sierpnia, godz. 21.00 – Bastionul Țesătorilor, ul. George Coşbuc nr 9, Braszów
24 sierpnia, godz. 11.30 – Kino Amza Pellea, ul. Ion Creangă nr 1, Râșnov
WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI
2013, Polska, 120 min.
Reżyseria: Andrzej Wajda
Obsada aktorska: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Mirosław Baka itd.
napisy w języku rumuńskim
Marzec 1981. Sławna włoska dziennikarka Oriana Fallaci w towarzystwie tłumacza przyjeżdża na gdańskie blokowisko, by zrobić wywiad z Lechem Wałęsą, jeszcze do niedawna nikomu nieznanym robotnikiem, a dziś przywódcą liczącej 10 milionów ludzi „Solidarności” – pierwszego niezależnego związku zawodowego po wschodniej stronie „żelaznej kurtyny”. Już początek rozmowy ujawnia, że dojdzie do starcia dwóch silnych osobowości. Zarówno Fallaci, jak i Wałęsa chcą narzucić swój styl rozmowy. Kolejne pytania dziennikarki stają się pretekstem do długich retrospekcji, odsłaniających poszczególne etapy życiowych losów Lecha Wałęsy.
27 sierpnia, godz. 11.00 – Kino Amza Pellea, ul. Ion Creangă nr 1, Râșnov