20.08.2021 - 29.08.2021 Historia, Kino, Wydarzenia

Polska obecność na Festiwalu Filmu i Historii w Râșnov

Polski historyk Łukasz Kamiński będzie gościem specjalnym odbywającego się w dniach 20-29 sierpnia Festiwalu Filmu i Historii w Râșnov. W czasie festiwalu widzowie będą mogli również zobaczyć dwie polskie produkcje.

Historyk Łukasz Kamiński, obecny prezes Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia, prezes polskiego Instytutu Pamięci Narodowej w latach 2011-2016, będzie jednym z mówców podczas dwóch dyskusji:

27 sierpnia 16.00 – Debata „Liderzy 1989 roku”

Goście: Ujfaluši Robin (dyrektor Centrum Czeskiego w Bukareszcie), Łukasz Kamiński (historyk, Polska), Adrian Cioroianu (historyk, prof. uniw. na Wydziale Historii Uniwersytetu Bukareszteńskiego), moderator: Mihai Croitor (Uniwersytet Babeş-Bolyai w Klużu-Napoce)

28 sierpnia 11.00 – Debata „Ekstremalne akty heroizmu”

Goście: Petr Blažek (historyk, Czechy), Łukasz Kamiński (historyk, Polska), Anca Bucur (psycholog, Fundacja ICAR), Cristina Preutu (Uniwersytet „Alexandru Ioan Cuza” w Jassach), moderator: Ujfaluši Robin (dyrektor Centrum Czeskiego w Bukareszcie)

Debaty odbędą się w namiocie ustawionym na dziedzińcu szkoły „Peter Thal” w Râşnov (ul. Izvor nr 10).

Bilety kosztują 10 lei i można kupić online lub na miejscu.

 

Polskie filmy w programie festiwalu:

ZIEJA

2020, Polska, 110 min.

Reżyseria: Robert Gliński

Obsada aktorska: Andrzej Seweryn, Mateusz Więcławek, Zbigniew Zamachowski itd.

napisy w języku rumuńskim

Rok 1977. Osiemdziesięcioletni ksiądz Jan Zieja, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, jest przesłuchiwany przez Grosickiego, oficera Służby Bezpieczeństwa. Grosicki nakłania go do współpracy. Ksiądz odmawia. Grosicki nie daje za wygraną. Jest świetnie przygotowany. Wie o życiu księdza wszystko, czym chce zdobyć jego zaufanie. Jeśli mu się nie uda, może stracić wszystko. Przesłuchania uruchamiają wspomnienia z życia Zieji. Pełne dramatycznych wydarzeń związanych z polską historią XX wieku, są tłem do pokazania jego bezkompromisowej postawy moralnej.

23 sierpnia, godz. 21.00 – Bastionul Țesătorilor, ul. George Coşbuc nr 9, Braszów

24 sierpnia, godz. 11.30 – Kino Amza Pellea, ul. Ion Creangă nr 1, Râșnov

WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI

2013, Polska, 120 min.

Reżyseria: Andrzej Wajda

Obsada aktorska: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Mirosław Baka itd.

napisy w języku rumuńskim

Marzec 1981. Sławna włoska dziennikarka Oriana Fallaci w towarzystwie tłumacza przyjeżdża na gdańskie blokowisko, by zrobić wywiad z Lechem Wałęsą, jeszcze do niedawna nikomu nieznanym robotnikiem, a dziś przywódcą liczącej 10 milionów ludzi „Solidarności” – pierwszego niezależnego związku zawodowego po wschodniej stronie „żelaznej kurtyny”. Już początek rozmowy ujawnia, że dojdzie do starcia dwóch silnych osobowości. Zarówno Fallaci, jak i Wałęsa chcą narzucić swój styl rozmowy. Kolejne pytania dziennikarki stają się pretekstem do długich retrospekcji, odsłaniających poszczególne etapy życiowych losów Lecha Wałęsy.

27 sierpnia, godz. 11.00 – Kino Amza Pellea, ul. Ion Creangă nr 1, Râșnov

from to
Scheduled Historia >Kino >Wydarzenia

O Ukrainie na festiwalu filmowym w Rasznowie

W dniu święta narodowego Ukrainy, 24 sierpnia, na Festiwalu Filmu i Historii w Rasznowie pokażemy dwa polskie filmy przedstawiające ważne epizody z historii Ukrainy i których przesłanie jest niezwykle istotne i aktualne. Wstęp wolny.
24 08.2022 Historia, Kino, Wydarzenia

Świętujemy Cud nad Wisłą w Buzău 🗓

W Święto Wojska Polskiego obchodzone w dniu, w którym w 1920 roku u bram Warszawy Wojsko Polskie zatrzymało Armię Czerwoną, Instytut Polski w Bukareszcie i Muzeum Rejonowe w Buzau zapraszają na wystawę „Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy ”. Wystawę o tym słynnym dowódcy i polityku, bez którego Polska nie powróciłaby na mapę Europy, można oglądać od 12 sierpnia do 21 września 2022 r. na ogrodzeniu Muzeum.
12 08.2022 21 09.2022 Historia

Kolory Prawosławia. Polska w ramach festiwalu Folkever

W ramach Festiwalu Postaw Kulturalnych - Folkever in Siret, w tym roku Instytut Polski w Bukareszcie zaprezentuje wystawę Barwy prawosławia. Polska. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje właśnie nasza wystawa, którą można zwiedzać w Centrum Kultury Siret od 5 sierpnia do 15 września 2022 roku.
05 08.2022 15 09.2022 Historia, Inne