20.08.2021 - 29.08.2021 Historia, Kino, Wydarzenia

Polska obecność na Festiwalu Filmu i Historii w Râșnov

Polski historyk Łukasz Kamiński będzie gościem specjalnym odbywającego się w dniach 20-29 sierpnia Festiwalu Filmu i Historii w Râșnov. W czasie festiwalu widzowie będą mogli również zobaczyć dwie polskie produkcje.

Historyk Łukasz Kamiński, obecny prezes Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia, prezes polskiego Instytutu Pamięci Narodowej w latach 2011-2016, będzie jednym z mówców podczas dwóch dyskusji:

27 sierpnia 16.00 – Debata „Liderzy 1989 roku”

Goście: Ujfaluši Robin (dyrektor Centrum Czeskiego w Bukareszcie), Łukasz Kamiński (historyk, Polska), Adrian Cioroianu (historyk, prof. uniw. na Wydziale Historii Uniwersytetu Bukareszteńskiego), moderator: Mihai Croitor (Uniwersytet Babeş-Bolyai w Klużu-Napoce)

28 sierpnia 11.00 – Debata „Ekstremalne akty heroizmu”

Goście: Petr Blažek (historyk, Czechy), Łukasz Kamiński (historyk, Polska), Anca Bucur (psycholog, Fundacja ICAR), Cristina Preutu (Uniwersytet „Alexandru Ioan Cuza” w Jassach), moderator: Ujfaluši Robin (dyrektor Centrum Czeskiego w Bukareszcie)

Debaty odbędą się w namiocie ustawionym na dziedzińcu szkoły „Peter Thal” w Râşnov (ul. Izvor nr 10).

Bilety kosztują 10 lei i można kupić online lub na miejscu.

 

Polskie filmy w programie festiwalu:

ZIEJA

2020, Polska, 110 min.

Reżyseria: Robert Gliński

Obsada aktorska: Andrzej Seweryn, Mateusz Więcławek, Zbigniew Zamachowski itd.

napisy w języku rumuńskim

Rok 1977. Osiemdziesięcioletni ksiądz Jan Zieja, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, jest przesłuchiwany przez Grosickiego, oficera Służby Bezpieczeństwa. Grosicki nakłania go do współpracy. Ksiądz odmawia. Grosicki nie daje za wygraną. Jest świetnie przygotowany. Wie o życiu księdza wszystko, czym chce zdobyć jego zaufanie. Jeśli mu się nie uda, może stracić wszystko. Przesłuchania uruchamiają wspomnienia z życia Zieji. Pełne dramatycznych wydarzeń związanych z polską historią XX wieku, są tłem do pokazania jego bezkompromisowej postawy moralnej.

23 sierpnia, godz. 21.00 – Bastionul Țesătorilor, ul. George Coşbuc nr 9, Braszów

24 sierpnia, godz. 11.30 – Kino Amza Pellea, ul. Ion Creangă nr 1, Râșnov

WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI

2013, Polska, 120 min.

Reżyseria: Andrzej Wajda

Obsada aktorska: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Mirosław Baka itd.

napisy w języku rumuńskim

Marzec 1981. Sławna włoska dziennikarka Oriana Fallaci w towarzystwie tłumacza przyjeżdża na gdańskie blokowisko, by zrobić wywiad z Lechem Wałęsą, jeszcze do niedawna nikomu nieznanym robotnikiem, a dziś przywódcą liczącej 10 milionów ludzi „Solidarności” – pierwszego niezależnego związku zawodowego po wschodniej stronie „żelaznej kurtyny”. Już początek rozmowy ujawnia, że dojdzie do starcia dwóch silnych osobowości. Zarówno Fallaci, jak i Wałęsa chcą narzucić swój styl rozmowy. Kolejne pytania dziennikarki stają się pretekstem do długich retrospekcji, odsłaniających poszczególne etapy życiowych losów Lecha Wałęsy.

27 sierpnia, godz. 11.00 – Kino Amza Pellea, ul. Ion Creangă nr 1, Râșnov

from to
Scheduled Historia Kino Wydarzenia

Warsztaty społeczeństwa obywatelskiego z okazji 230. rocznicy

We współpracy z Forum Apulum z miasta Alba Iulia i Związkiem Polaków w Rumunii zorganizowaliśmy w dniach 11-14.05.2021 r. warsztaty edukacji obywatelskiej na Bukowinie - w szkołach w Gura Humorului, Pojanie Mikuli, Pyrtesztach, Kaczyce i Nowym Sołońcu, a także w Republice Mołdawii we współpracy z Domem Polskim w Bielcach i Biblioteką Adama Mickiewicza w Kiszyniowie. Warsztaty miały za zadanie uświadomić uczniom wagę konstytucji oraz opowiedzieć o historii polskiej Konstytucji.
10 05.2021 16 05.2021 Historia, Inne

Historia „Solidarności” w Târgu Jiu 🗓

W tym roku mija 40 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Przy tej okazji chcielibyśmy przypomnieć trudną historię NSZZ Solidarność. Można ją poznać do 4 grudnia w Muzeum Powiatowym Gorj „Alexandru Ștefulescu”, na dziedzicu Muzeum Sztuki w Târgu Jiu. Wystawa „40. rocznica rewolucji Solidarności” przygotowana w rumuńskiej wersji językowej przez Instytut Polski w Bukareszcie, opowiada genezę powstania „Solidarności” oraz jej wpływ na losy Europy Środkowo-Wschodniej.
04 11.2021 04 12.2021 Historia

Dzień filmu polskiego w Sfântu Gheorghe 🗓

W sobotę 30 października, w Kinie Arta w Sfântu Gheorghe dorośli i dzieci będą mogli zobaczyć trzy polskie filmy.
30 10.2021 Kino, Wydarzenia