22.09.2021 Kino, Wydarzenia

Polski wieczór na Cafékultour w Timiszoarze

Opowieść o wybitnym kardiochirurgu Zbigniewie Relidze, który w latach osiemdziesiątych XX wieku, sam przeciwko wszystkim, zapoczątkował w Polsce program transplantacji serca będzie można zobaczyć w Timiszoarze na festiwalu Cafékultour - tydzień kawiarń. Pokaz odbędzie się w środę 22 września w Domu Sztuki.

Drugi wieczór Cafékultour przyniesie publiczności w Timiszoarze pokaz polskiego filmu „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego, portret wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, profesor przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze.

„W nagrodzonej Złotymi Lwami w Gdyni filmowej biografii Zbigniewa Religi „Bogowie” najbardziej zaskakuje odwaga mówienia o sprawach życia i śmierci lekko i ironicznie. Kapitalnie sprawdził się pomysł spojrzenia na kraj sparaliżowany stanem wojennym oczami powracającego z Ameryki kardiochirurga, który musi się zmierzyć z całą ówczesną niemocą, brzydotą, koszmarem zaściankowej mentalności zastygniętej i ściśniętej esbecko-partyjno-kościelnym gorsetem.” – Janusz Wróblewski, „Polityka”

Pokaz odbędzie się w środę 22 września o godzinie 19.00 w Domu Sztuki – Casa Artelor (ul. Episcop Augustin Pacha nr 8). Wstęp wolny.

BOGOWIE

Polska, 2014, 115 min., napisy w języku polskim

Reżyseria: Łukasz Palkowski

Scenariusz: Krzysztof Rak

Obsada aktorska: Tomasz Kot, Magdalena Czerwińska, Piotr Głowacki, Kinga Preis itd.

Zainicjowany w 2005 roku z inicjatywy Instytutu Francuskiego i Niemieckiego Centrum Kultury w Timisoarze, Cafékultour – tydzień kawiarń (20-26 września), ma na celu znajdowanie alternatywnych przestrzeni kulturowych, które wówczas prawie nie istniały w mieście. Tydzień Kawiarni to także świętowanie wielokulturowości, o silnym wymiarze europejskim, który każdego dnia, przez tydzień trwania wydarzenia, podkreśla kulturę jednego z siedmiu uczestniczących krajów: Belgii, Polski, Austrii, Francji, Rumunii, Germanii, Hiszpanii.

Edycja z numerem 17. jest wierna kierunkowi, który festiwal przez te wszystkie lata sobie wyznaczył, gromadząc w jednym miejscu muzykę, teatr, współczesny teatr, film itd.

Program szczegółowy Cafékultour

Scheduled Kino >Wydarzenia

Film niemy z muzyką organową na żywo

Projekcji filmu "Mocny Człowiek" będzie towarzyszyła improwizacja organowa w wykonaniu Karola Mossakowskiego.
10 06.2023 Kino, Muzyka, Wydarzenia

Wieczór z polskim dokumentem w Bukareszcie 🗓

Film dokumentalny „Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego będzie można zobaczyć w poniedziałek, 29 maja, w Centrum Czeskim w Bukareszcie w ramach projektu Documentary Mondays. Wstęp wolny!
29 05.2023 Kino, Wydarzenia

Polska na Festiwalu Filmu Europejskiego w Gura

Najnowszy film polskiej reżyserki Anny Jadowskiej „Kobieta na dachu” będzie prezentowany podczas Festiwalu Filmu Europejskiego w Gura Humorului. Projekcja odbędzie się w niedzielę, 21 maja, w Domu Kultury. Wstęp wolny!
21 05.2023 Kino, Wydarzenia