22.09.2021 Kino, Wydarzenia

Polski wieczór na Cafékultour w Timiszoarze

Opowieść o wybitnym kardiochirurgu Zbigniewie Relidze, który w latach osiemdziesiątych XX wieku, sam przeciwko wszystkim, zapoczątkował w Polsce program transplantacji serca będzie można zobaczyć w Timiszoarze na festiwalu Cafékultour - tydzień kawiarń. Pokaz odbędzie się w środę 22 września w Domu Sztuki.

Drugi wieczór Cafékultour przyniesie publiczności w Timiszoarze pokaz polskiego filmu „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego, portret wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, profesor przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze.

„W nagrodzonej Złotymi Lwami w Gdyni filmowej biografii Zbigniewa Religi „Bogowie” najbardziej zaskakuje odwaga mówienia o sprawach życia i śmierci lekko i ironicznie. Kapitalnie sprawdził się pomysł spojrzenia na kraj sparaliżowany stanem wojennym oczami powracającego z Ameryki kardiochirurga, który musi się zmierzyć z całą ówczesną niemocą, brzydotą, koszmarem zaściankowej mentalności zastygniętej i ściśniętej esbecko-partyjno-kościelnym gorsetem.” – Janusz Wróblewski, „Polityka”

Pokaz odbędzie się w środę 22 września o godzinie 19.00 w Domu Sztuki – Casa Artelor (ul. Episcop Augustin Pacha nr 8). Wstęp wolny.

BOGOWIE

Polska, 2014, 115 min., napisy w języku polskim

Reżyseria: Łukasz Palkowski

Scenariusz: Krzysztof Rak

Obsada aktorska: Tomasz Kot, Magdalena Czerwińska, Piotr Głowacki, Kinga Preis itd.

Zainicjowany w 2005 roku z inicjatywy Instytutu Francuskiego i Niemieckiego Centrum Kultury w Timisoarze, Cafékultour – tydzień kawiarń (20-26 września), ma na celu znajdowanie alternatywnych przestrzeni kulturowych, które wówczas prawie nie istniały w mieście. Tydzień Kawiarni to także świętowanie wielokulturowości, o silnym wymiarze europejskim, który każdego dnia, przez tydzień trwania wydarzenia, podkreśla kulturę jednego z siedmiu uczestniczących krajów: Belgii, Polski, Austrii, Francji, Rumunii, Germanii, Hiszpanii.

Edycja z numerem 17. jest wierna kierunkowi, który festiwal przez te wszystkie lata sobie wyznaczył, gromadząc w jednym miejscu muzykę, teatr, współczesny teatr, film itd.

Program szczegółowy Cafékultour

Scheduled Kino >Wydarzenia

Polski jazz na festiwalu w Garanie 🗓

Utalentowany polski zespół Ciśnienie wystąpi po raz pierwszy w Rumunii na scenie Gărâna Jazz Festival odbywającego się w dniach 7-10 lipca.
10 07.2022 Muzyka, Wydarzenia

Polsko-ukraińska muzyka na festiwalu Jazzunique w Bukareszcie

Po dziesięciu latach polsko-ukraiński zespół Dagadana wraca do Bukaresztu i 1 lipca zagra wyjątkowy koncert na festiwalu JAZZUNIQUE w klubie Green Hours.
01 07.2022 Muzyka, Wydarzenia

Festiwal Filmu Europejskiego w Timiszoarze 🗓

Film „Sonata”, pełnometrażowy debiut Bartosza Blaschke będzie można zobaczyć w Timiszoarze podczas Festiwalu Filmu Europejskiego, który odbędzie się w dniach 24-26 czerwca.
26 06.2022 Kino, Wydarzenia