8.10.2021 - 17.10.2021 Kino, Wydarzenia

Polskie filmy i twórcy na festiwalu Animest

W programie Międzynarodowego Festiwalu Animacji Animest, który odbędzie się w dniach 8-17 października, znajdzie się wiele filmów i gości z Polski.

POKAZ SPECJALNY – Seks dla opornych: Izabela Plucińska

Reżyserka Izabela Plucińska, laureatka Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2005 roku, jest jednym z gości tegorocznego festiwalu i członkiem jury konkursu na film fabularny i najlepszy film rumuński. W dniu 16 października (godz. 13.00) spotka się z publicznością w Refugiu Urban (ul. Ion Brezoianu 23), gdzie przedstawi swój dorobek w dziedzinie animacji.

Tego samego dnia o godz. 20.00 w Instytucie Cervantesa (bd. Regina Elisabeta 38) odbędzie się specjalny pokaz części jej twórczości krótkometrażowej. Seans odbędzie się pod wspólnym tytułem „Seks dla opornych” (75 minut). Bilety <<<

DEBATA Women love animation. Does animation love women?

Kuratorka Aneta Ozorek, dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Animacji Kaboom w Amsterdamie, weźmie udział w debacie razem z Waltrauemed Grausgruberem, dyrektorem festiwalu animacji Tricky Women / Tricky Realities w Wiedniu. Aneta Ozorek będzie również członkinią jury konkursu filmów krótkometrażowych Animest 2021.

 

Filmy w programie festiwalu

→ KONKURS FILMU KRÓTKOMETRAŻOWEGO

Książę w cukierni – Polska 2020, 16 min, reż. Katarzyna Agopsowicz

Zabawna opowieść o szczęściu. Według niego szczęście przynosi tylko kłopoty, ale dla niej może być ukryte w najzwyklejszych chwilach. On zawsze narzeka, a ona cieszy się każdą chwilą, choćby najmniejszą. Według niego szczęście drogo kosztuje, a dla niej ma cenę nie większą niż słodkość.

12 października, 19.00 – Kino Elvire Popesco i online. Bilety <<<

Julian Tuwim: Do prostego człowieka – Polska, 2021, 2 min. 32 sek., reż. Cezary Albiński

Filmowa ilustracja do tytułowego wiersza Julia Tuwima, jest manifestem wykorzystującym technikę propagandy politycznej, ujawniającym manipulację przedstawiania wojny jako czegoś koniecznego i uczynienia z niej zjawiska akceptowanego przez społeczeństwo.

15 października, 17.00 – Kino Elvire Popesco i online. Bilety <<<

3 geNarracje – Polska, 2021, 8 min. 30 sek., reż. Paulina Ziółkowska

3 pokolenia, 3 narracje, 3 różne punkty widzenia. Taniec pokoleń.

15 października, 19.00 – Kino Elvire Popesco i online. Bilety <<<

 

→ KONKURS FILMU STUDENCKIEGO

Zieleń – Polska, 2021, 8 min. 15 sek., reż. Karolina Kajetanowicz

Zieleń na poboczu drogi to miejsce niczyje, stworzone by je mijać, a nie się tam zatrzymywać. Geometryczne, ale sztuczne, najeżone dzikimi ziołami, czy jest to miejsce człowieka czy natury? Możemy zadać to samo pytanie w kontekście naszego Ciała. Ciągniemy Je za sobą, ale w Nim nie żyjemy. Film stworzony po to, by zrelaksować się pomiędzy dwoma prawdziwymi filmami. Prześpij się. Słodkich snów, Ciało! Kocham Cię.

12 października, 17.00 – Kino Elvire Popesco i online. Bilety <<<

Pewnego razu w Izraelu – Polska, 2021, 10 min 44 sek, reż. Weronika Szyma

Dziewczyna zakochana w Palestyńczyku jedzie po raz pierwszy do Izraela. Jej uproszczona wersja świata i chęć poparcia jednej ze stron konfliktu palestyńsko-izraelskiego szybko zderzają się z rzeczywistością życia na pograniczu Sderot i Strefy Gazy.

12 października, 19.00 – Kino Elvire Popesco i online. Bilety <<<

Cocaine – Polska, 2021, 5 min. 53 sek., reż. Anna Hynowska

Film odwołujący się do ruchu muzyki wizualnej w sztuce. Abstrakcyjne formy zlewają się w figuratywne obrazy, a rzeczywistość w abstrakcję. Eksperymentalna próba przełożenia muzyki na wizualny poemat oraz wydobycia dźwięków i tekstów na światło dzienne.

15 października, 17.00 – Kino Elvire Popesco i online. Bilety <<<

from to
Scheduled Kino >Wydarzenia

Polska komedia na kanale Cinemaraton 🗓

Film przygodowy „Detektyw Bruno” zostanie wyemitowany na kanale telewizyjnym Cinemaraton 10 i 11 grudnia w ramach Bucharest Best Comedy Film Festival.
10 12.2022 11 12.2022 Kino, Wydarzenia

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii

Pięć polskich produkcji filmowych będą mogli obejrzeć widzowie 18. edycji Festiwalu Polskich Filmów CinePOLSKA w okresie 17-20 listopada 2022 roku.
17 11.2022 20 11.2022 Kino, Wydarzenia

Dni gier wideo w Bukareszcie 🗓

Polska, Rumunia, Francja i Niemcy to czterej główni gracze w europejskim sektorze gier wideo. Dzięki wspólnej inicjatywie Instytutu Polskiego w Bukareszcie, Instytutu Francuskiego, Instytutu Goethego oraz przy wsparciu RGDA (Romanian Game Developers Association), powstał projekt „Weimar Triangle Videogames Walkthrough”, który odbędzie się w Bukareszcie w dniach 2-5 listopada.
02 11.2022 05 11.2022 Inne, Wydarzenia