25.10.2021 - 30.11.2021 Inne

Poznaj tajniki języka polskiego w Krajowej

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać na ogrodzeniu Biblioteki Powiatowej „Alexandru i Aristia Aman” do końca listopada.

Wystawę o języku polskim prezentujemy w związku z rozpoczęciem roku akademickiego, podczas którego, wznowiliśmy również nasze kursy językowe. 

Ekspozycja poświęcona językowi polskiemu przedstawia krótką historię języka, podstawowe zasady wymowy oraz wiele ciekawostek. Oglądający dowiedzą się z niej m.in. jakie jest najstarsze zapisane polskie zdanie, jakie nietypowe literki posiada polski alfabet oraz poznają wiele zabawnych dla uszu wyrazów dźwiękonaśladowczych, które dosłownie świszczą, piszczą i zgrzytają z plansz wystawy.

Wystawa pozwoli nie tylko dowiedzieć się więcej na temat polszczyzny, ale być może zachęci do nauki tego ciekawego języka, którym posługuje się ponad 40 milionów ludzi na świecie.

W Rumunii można się go uczyć w Bukareszcie, Jassach, Klużu i Krajowej, gdzie co roku odbywa się nabór na bezpłatne kursy języka polskiego prowadzone przez polskich lektorów.

Więcej o nauce polskiego w Rumunii znajdziesz tu.

Wystawę można oglądać na ogrodzeniu Biblioteki Powiatowej „Alexandru i Aristia Aman” (ul. Mihaila Kogălniceanu 9) do końca listopada.

from to
Scheduled Inne

Warsztaty społeczeństwa obywatelskiego z okazji 230. rocznicy

We współpracy z Forum Apulum z miasta Alba Iulia i Związkiem Polaków w Rumunii zorganizowaliśmy w dniach 11-14.05.2021 r. warsztaty edukacji obywatelskiej na Bukowinie - w szkołach w Gura Humorului, Pojanie Mikuli, Pyrtesztach, Kaczyce i Nowym Sołońcu, a także w Republice Mołdawii we współpracy z Domem Polskim w Bielcach i Biblioteką Adama Mickiewicza w Kiszyniowie. Warsztaty miały za zadanie uświadomić uczniom wagę konstytucji oraz opowiedzieć o historii polskiej Konstytucji.
10 05.2021 16 05.2021 Historia, Inne

„Pokój i przyjaźń”. Murale w mołdawskim miasteczku

21 października 2021 r. w Straseni, niedaleko Kiszyniowa, zainaugurowano trzy murale, które powstały w ramach projektu rewitalizacji miasta. Gmina Straseni podpisała niedawno umowę o współpracy z Węgorzewem w północno-wschodniej Polsce. Ta przyjaźń stała się dodatkową motywacją przy wyborze miasta naszych działań.
23 08.2021 22 10.2021 Inne, Sztuki wizualne

Polska półka – podcasty o polskiej literaturze

Față/Verso - "podcast dla czytelników w dobrym humorze, o beletrystyce" przygotował mini-serię odcinków poświęconych literaturze polskiej przetłumaczonej na język rumuński.
29 12.2021 28 02.2022 Inne, Literatura