23.08.2021 - 22.10.2021 Inne, Sztuki wizualne

„Pokój i przyjaźń”. Murale w mołdawskim miasteczku Strășeni

21 października 2021 r. w Straseni, niedaleko Kiszyniowa, zainaugurowano trzy murale, które powstały w ramach projektu rewitalizacji miasta. Gmina Straseni podpisała niedawno umowę o współpracy z Węgorzewem w północno-wschodniej Polsce. Ta przyjaźń stała się dodatkową motywacją przy wyborze miasta naszych działań.

Dwa znaszych  murali znajdują się w parku publicznym „Ștefan cel Mare şi Sfânt”. Największy z nich nosi tytuł „Pokój i przyjaźń” i przedstawia dwie dziewczyny – jedna jest ubrana w tradycyjny polski strój, a druga w narodowy mołdawski strój. Kolejny z murali – „Pas Mołdawii” namalowany na podeście sceny w parku, jest tak naprawdę elementem tradycyjnego stroju z symbolami regionalnymi. Trzeci, zatytułowany „Czyste miasto” powstał na dziedzińcu Przedsiębiorstwa Miejskiego Domu Gminy Straseni.


Murale zostały wykonane przez dwóch malarzy z Republiki Mołdawii, wyłonionych w drodze konkursu, we współpracy z dwoma artystkami z Fundacji Zielonej Przestrzeni z Poznania, które przleciały do Mołdawii na zaproszenie Instytutu Polskiego.

Podczas oficjalnego otwarcia murali, na które zaproszeni byli przedstawiciele władz miasta ale także różnych instytucji Państwowych, goście mieli okazję spróbować tradycyjnych polskich potraw (zupa ogórkowa, bigos i pierogi leniwe) przygotowanych i podanych przez rumuńskiego kucharza Chefa Lorka, mieszkającego na codzień w Polsce. Polskiej uczcie towarzyszyła także degustacja lokalnych win.

 

Takie projekty stymulują kreatywne myślenie i poprawiają wizerunek obszarów zdegradowanych. Poprzez murale ożywiamy przestrzenie i przywracamy do życia te, które nie są na codzień tak piękne” – wspomina Elena Pereu.


Pilotażowy projekt „Rewitalizacja miast poprzez murale” powstał z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie, w partnerstwie z Krajową Siecią Rewitalizacji Miast w Republice Mołdawii, przy wsparciu Funduszu Solidarności PL w Mołdawii. Miasto Straseni jest pierwszą miejscowością w Republice Mołdawii, gdzie powstały takie murale.

from to
Scheduled Inne Sztuki wizualne

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Hocus Pocus” na Bucharest Graphic Days

Mamy przyjemność ponownie gościć w Bukareszcie Agatę Kulczyk i Marcina Markowskiego. Ich wystawa Hocus Pocus jest prezentowana w ramach Bucharest Graphic Days. Zapraszamy na spotkanie z artystami 24 listopada od godz. 19 w Sala Rotondă Teatru Narodowego w Bukareszcie.
24 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne