„Pokój i przyjaźń”. Murale w mołdawskim miasteczku Strășeni
Dwa znaszych murali znajdują się w parku publicznym „Ștefan cel Mare şi Sfânt”. Największy z nich nosi tytuł „Pokój i przyjaźń” i przedstawia dwie dziewczyny – jedna jest ubrana w tradycyjny polski strój, a druga w narodowy mołdawski strój. Kolejny z murali – „Pas Mołdawii” namalowany na podeście sceny w parku, jest tak naprawdę elementem tradycyjnego stroju z symbolami regionalnymi. Trzeci, zatytułowany „Czyste miasto” powstał na dziedzińcu Przedsiębiorstwa Miejskiego Domu Gminy Straseni.
Murale zostały wykonane przez dwóch malarzy z Republiki Mołdawii, wyłonionych w drodze konkursu, we współpracy z dwoma artystkami z Fundacji Zielonej Przestrzeni z Poznania, które przleciały do Mołdawii na zaproszenie Instytutu Polskiego.
Podczas oficjalnego otwarcia murali, na które zaproszeni byli przedstawiciele władz miasta ale także różnych instytucji Państwowych, goście mieli okazję spróbować tradycyjnych polskich potraw (zupa ogórkowa, bigos i pierogi leniwe) przygotowanych i podanych przez rumuńskiego kucharza Chefa Lorka, mieszkającego na codzień w Polsce. Polskiej uczcie towarzyszyła także degustacja lokalnych win.
Takie projekty stymulują kreatywne myślenie i poprawiają wizerunek obszarów zdegradowanych. Poprzez murale ożywiamy przestrzenie i przywracamy do życia te, które nie są na codzień tak piękne” – wspomina Elena Pereu.
Pilotażowy projekt „Rewitalizacja miast poprzez murale” powstał z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie, w partnerstwie z Krajową Siecią Rewitalizacji Miast w Republice Mołdawii, przy wsparciu Funduszu Solidarności PL w Mołdawii. Miasto Straseni jest pierwszą miejscowością w Republice Mołdawii, gdzie powstały takie murale.