23.08.2021 - 22.10.2021 Inne, Sztuki wizualne

„Pokój i przyjaźń”. Murale w mołdawskim miasteczku Strășeni

21 października 2021 r. w Straseni, niedaleko Kiszyniowa, zainaugurowano trzy murale, które powstały w ramach projektu rewitalizacji miasta. Gmina Straseni podpisała niedawno umowę o współpracy z Węgorzewem w północno-wschodniej Polsce. Ta przyjaźń stała się dodatkową motywacją przy wyborze miasta naszych działań.

Dwa znaszych  murali znajdują się w parku publicznym „Ștefan cel Mare şi Sfânt”. Największy z nich nosi tytuł „Pokój i przyjaźń” i przedstawia dwie dziewczyny – jedna jest ubrana w tradycyjny polski strój, a druga w narodowy mołdawski strój. Kolejny z murali – „Pas Mołdawii” namalowany na podeście sceny w parku, jest tak naprawdę elementem tradycyjnego stroju z symbolami regionalnymi. Trzeci, zatytułowany „Czyste miasto” powstał na dziedzińcu Przedsiębiorstwa Miejskiego Domu Gminy Straseni.


Murale zostały wykonane przez dwóch malarzy z Republiki Mołdawii, wyłonionych w drodze konkursu, we współpracy z dwoma artystkami z Fundacji Zielonej Przestrzeni z Poznania, które przleciały do Mołdawii na zaproszenie Instytutu Polskiego.

Podczas oficjalnego otwarcia murali, na które zaproszeni byli przedstawiciele władz miasta ale także różnych instytucji Państwowych, goście mieli okazję spróbować tradycyjnych polskich potraw (zupa ogórkowa, bigos i pierogi leniwe) przygotowanych i podanych przez rumuńskiego kucharza Chefa Lorka, mieszkającego na codzień w Polsce. Polskiej uczcie towarzyszyła także degustacja lokalnych win.

 

Takie projekty stymulują kreatywne myślenie i poprawiają wizerunek obszarów zdegradowanych. Poprzez murale ożywiamy przestrzenie i przywracamy do życia te, które nie są na codzień tak piękne” – wspomina Elena Pereu.


Pilotażowy projekt „Rewitalizacja miast poprzez murale” powstał z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie, w partnerstwie z Krajową Siecią Rewitalizacji Miast w Republice Mołdawii, przy wsparciu Funduszu Solidarności PL w Mołdawii. Miasto Straseni jest pierwszą miejscowością w Republice Mołdawii, gdzie powstały takie murale.

from to
Scheduled Inne >Sztuki wizualne

„Kwiat paproci” teraz także z opowieściami z

Prezentujemy nowe wydanie naszej książki z podkarpackimi opowieściami ludowymi.
18 12.2022 31 12.2022 Inne

Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!” w

W tym roku minęły 83 lata od wybuchu II wojny światowej. 83 lata później znowu mówimy NIE wojnie! Od 19 grudnia 2022 do 30 stycznia 2023 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach będzie można obejrzeć emocjonującą polsko-ukraińską wystawę „Mamo, ja nie chcę wojny!”.
19 12.2022 30 01.2023 Historia, Inne

Nagrody im. Janusza Korczaka przyznane po raz

17 listopada br., podczas uroczystej gali w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie, po raz dziesiąty wręczono Nagrody Praw Dziecka im. Janusza Korczaka. Wydarzenie miało szczególny wymiar, ponieważ po raz pierwszy statuetki zostały przyznane dzieciom - w 6 kategoriach uhonorowano młodych aktywistów i wolontariuszy, działających na rzecz ochrony praw dziecka. Podczas tegorocznej gali wręczone zostały także wyróżnienia z poprzedniej edycji, która ze względu na pandemię, odbyła się online.  
17 11.2022 Aktualności, Inne