100 lat przymierza wojskowego – wystawa w Piatra Neamț
W dniu 3.03.2022 r. w Muzeum Sztuki w Piatra Neamț, zorganizowano konferencję „3 marca 1921 – 3 marca 2022, 101 lat od podpisania rumuńsko-polskiej Konwencji Obronnej, pierwszego regionalnego sojuszu bezpieczeństwa Rumunii podpisanego po I wojnie światowej”.
Sojusz miał duże znaczenie dla obu krajów, ponieważ gwarantował wzajemne wsparcie wojskowe w przypadku agresji sowieckiej, która była realnym i nieuchronnym zagrożeniem w okresie międzywojennym. Rosja Sowiecka (później Związek Radziecki) nie ukrywała roszczeń terytorialnych wobec Besarabii, będącej wówczas częścią terytorium Wielkiej Rumunii, oraz wobec Galicji Wschodniej należącej wtedy do Polski.
Ekspozycja składa się z 13 plansz, które chronologicznie przedstawiają dzieje stosunkpomiędzy oboma państwami od zawarcia sojuszu po pomoc uchodźcom polskim zaoferowaną przez Rumunów. Obecnie temat ten jest niezwykle aktualny, gdyż zarówno Polska jak i Rumunia jednoczą się w pomocy swoim ukraińskim sąsiadom zaatakowanym przez Federację Rosyjską.
Wystawę “Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym” można oglądać na ogrodzeniu Muzeum Sztuki (Piața Libertății 1, Piatra Neamț) , do trzeciego czerwca.