3.03.2022 - 3.06.2022 Historia

100 lat przymierza wojskowego – wystawa w Piatra Neamț

W zeszłym roku obchodziliśmy rocznicę stulecia nawiązania polsko-rumuńskich stosunków wojskowych. W dniu 3 marca 1921 r. w Bukareszcie przedstawiciele Polski i Rumunii podpisali „Konwencję o przymierzu odpornym między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunii” oraz tajną konwencję wojskową. Ta data to symboliczny początek relacji wojskowych pomiędzy oboma krajami. Z tej okazji Instytut Polski w Bukareszcie przygotował wystawę „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”, którą można oglądać na ogrodzeniu Muzeum Sztuki w Piatra Neamț do 3 czerwca.

W dniu 3.03.2022 r. w Muzeum Sztuki w Piatra Neamț, zorganizowano konferencję „3 marca 1921 – 3 marca 2022, 101 lat od podpisania rumuńsko-polskiej Konwencji Obronnej, pierwszego regionalnego sojuszu bezpieczeństwa Rumunii podpisanego po I wojnie światowej”.

Sojusz miał duże znaczenie dla obu krajów, ponieważ gwarantował wzajemne wsparcie wojskowe w przypadku agresji sowieckiej, która była realnym i nieuchronnym zagrożeniem w okresie międzywojennym. Rosja Sowiecka (później Związek Radziecki) nie ukrywała roszczeń terytorialnych wobec Besarabii, będącej wówczas częścią terytorium Wielkiej Rumunii, oraz wobec Galicji Wschodniej należącej wtedy do Polski.

Ekspozycja składa się z 13 plansz, które chronologicznie przedstawiają dzieje stosunkpomiędzy oboma państwami od zawarcia sojuszu po pomoc uchodźcom polskim zaoferowaną przez Rumunów. Obecnie temat ten jest niezwykle aktualny, gdyż zarówno Polska jak i Rumunia jednoczą się w pomocy swoim ukraińskim sąsiadom zaatakowanym przez Federację Rosyjską. 

Wystawę “Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym” można oglądać na ogrodzeniu Muzeum Sztuki (Piața Libertății 1, Piatra Neamț) , do trzeciego czerwca.

from to
Scheduled ical Google outlook Historia

Historia „Solidarności” w Krajowej 🗓

Wspólnie z Centrum Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu w Krajowej zapraszamy do Biblioteki Powiatowej "Alexandru i Aristia Aman" w Krajowej, gdzie w dniach 21.01.2022 - 14.02. 2022 można zobaczyć wystawę „40. rocznica rewolucji Solidarności”.
21 01.2022 14 02.2022 Historia

Warsztaty społeczeństwa obywatelskiego z okazji 230. rocznicy

We współpracy z Forum Apulum z miasta Alba Iulia i Związkiem Polaków w Rumunii zorganizowaliśmy w dniach 11-14.05.2021 r. warsztaty edukacji obywatelskiej na Bukowinie - w szkołach w Gura Humorului, Pojanie Mikuli, Pyrtesztach, Kaczyce i Nowym Sołońcu, a także w Republice Mołdawii we współpracy z Domem Polskim w Bielcach i Biblioteką Adama Mickiewicza w Kiszyniowie. Warsztaty miały za zadanie uświadomić uczniom wagę konstytucji oraz opowiedzieć o historii polskiej Konstytucji.
10 05.2021 16 05.2021 Historia, Inne

Historia „Solidarności” w Târgu Jiu 🗓

W tym roku mija 40 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Przy tej okazji chcielibyśmy przypomnieć trudną historię NSZZ Solidarność. Można ją poznać do 4 grudnia w Muzeum Powiatowym Gorj „Alexandru Ștefulescu”, na dziedzicu Muzeum Sztuki w Târgu Jiu. Wystawa „40. rocznica rewolucji Solidarności” przygotowana w rumuńskiej wersji językowej przez Instytut Polski w Bukareszcie, opowiada genezę powstania „Solidarności” oraz jej wpływ na losy Europy Środkowo-Wschodniej.
04 11.2021 04 12.2021 Historia