3.03.2022 - 3.06.2022 Historia

100 lat przymierza wojskowego – wystawa w Piatra Neamț

W zeszłym roku obchodziliśmy rocznicę stulecia nawiązania polsko-rumuńskich stosunków wojskowych. W dniu 3 marca 1921 r. w Bukareszcie przedstawiciele Polski i Rumunii podpisali „Konwencję o przymierzu odpornym między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunii” oraz tajną konwencję wojskową. Ta data to symboliczny początek relacji wojskowych pomiędzy oboma krajami. Z tej okazji Instytut Polski w Bukareszcie przygotował wystawę „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”, którą można oglądać na ogrodzeniu Muzeum Sztuki w Piatra Neamț do 3 czerwca.

W dniu 3.03.2022 r. w Muzeum Sztuki w Piatra Neamț, zorganizowano konferencję „3 marca 1921 – 3 marca 2022, 101 lat od podpisania rumuńsko-polskiej Konwencji Obronnej, pierwszego regionalnego sojuszu bezpieczeństwa Rumunii podpisanego po I wojnie światowej”.

Sojusz miał duże znaczenie dla obu krajów, ponieważ gwarantował wzajemne wsparcie wojskowe w przypadku agresji sowieckiej, która była realnym i nieuchronnym zagrożeniem w okresie międzywojennym. Rosja Sowiecka (później Związek Radziecki) nie ukrywała roszczeń terytorialnych wobec Besarabii, będącej wówczas częścią terytorium Wielkiej Rumunii, oraz wobec Galicji Wschodniej należącej wtedy do Polski.

Ekspozycja składa się z 13 plansz, które chronologicznie przedstawiają dzieje stosunkpomiędzy oboma państwami od zawarcia sojuszu po pomoc uchodźcom polskim zaoferowaną przez Rumunów. Obecnie temat ten jest niezwykle aktualny, gdyż zarówno Polska jak i Rumunia jednoczą się w pomocy swoim ukraińskim sąsiadom zaatakowanym przez Federację Rosyjską. 

Wystawę “Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym” można oglądać na ogrodzeniu Muzeum Sztuki (Piața Libertății 1, Piatra Neamț) , do trzeciego czerwca.

from to
Scheduled Historia

Na Wielkanoc prezentujemy Kolory Prawosławia w Polsce

W kwietniu – miesiącu, w którym w tym roku Wielkanoc obchodzą zarówno katolicy, jak i prawosławni, przygotowaliśmy dla mieszkańców Râmnicu Vâlcea wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać w Bibliotece Wojewódzkiej "Antim Ivireanul" Valcea między 5 a 30 kwietnia 2023 roku.
05 04.2023 30 04.2023 Historia, Inne

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo zapoznając się z rumuńską wersją wystawy „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” przygotowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w Pałacu Kultury w Jassach między 20 marca a 30 kwietnia 2023.
29 03.2023 30 04.2023 Historia, Sztuki wizualne

Wykłady prof. Mykoły Riabchuka – lekcje z

IP w Bukareszcie wraz ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykłady prof. Mykoły Riabchuka, pt.: „Rallying Around the Flag: Civic Mobilization under External Threat – Some Lessons from Ukraine”.
28 03.2023 31 03.2023 Historia, Inne