1.03.2022 - 18.03.2022 Inne

Za wolność naszą i waszą – wystawa „Tadeusz Kościuszko-cena wolności” w Klużu

Przypominamy postać Tadeusza Kościuszki, wybitnego dowódcy i bojownika o wolność swojego kraju, ale także Ameryki, w związku z 205. rocznicą jego śmierci przypadającą w 2022 roku. W ramach tych obchodów w dniach 1-18 marca, Instytut Polski z Bukaresztu i Biblioteka Okregowa w Kluzu, zapraszają na wystawę „Tadeusz Kościuszko-cena wolności”.

Polski i amerykański generał Tadeusz Kościuszko (1746-1817) walczył za wolność obu narodów, ale domagał się też swobody dla chłopów i niewolników, a jako bardzo uzdolniony inżynier wojskowy budował doskonałe fortyfikacje, zaprojektował m.in. twierdzę West Point, w której dziś mieści się słynna amerykańska akademia wojskowa. 

Dzięki swoim wybitnym dokonaniom i niezwykle nowoczesnemu sposobowi myślenia, przywódca jednego z polskich powstań narodowych (tzw. insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku) jest dziś bohaterem Polski i Stanów Zjednoczonych. Jego pomniki stoją w wielu krajach świata, a jego imię nosi nawet najwyższy szczyt Australii – Góra Kościuszki (Mount Kosciuszko).

Ekspozycja, która będzie prezentowana w Kluzu, na 24 planszach opowiada o wybitnym Polaku. Poza najważniejszymi informacjami o życiu Tadeusza Kościuszki przybliża także pamiątki związane z tym znakomitym dowódcą i inżynierem wojskowym oraz zdjęcia i obrazy, przedstawiające zarówno samego Tadeusza Kościuszkę w różnych momentach jego życia, jak i miejsca z nim związane oraz ważne dla historii wydarzenia. 

Wystawa w języku rumuńskim prezentuje Tadeusza Kościuszkę nie tylko jako wojskowego i polityka. Można się z niej zatem dowiedzieć nie tylko gdzie zdobywał wykształcenie, czy jak doszedł do sławy, ale także jakie miał pasje i słabości, z kim się przyjaźnił, a w kim się kochał. 

Zapraszamy do oglądania ekspozycji w dniach 1-18 marca 2022, w Bibliotece Octavian Goga, Cluj (Calea Dorobanților 104)

Zachęcamy także do przeczytania artykułu o Tadeuszu Kościuszce opublikowanego przez rumuński miesięcznik „Historia” >>>  

from to
Scheduled Inne

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

HEI – House of European Institutes w

W dniu 7 czerwca 2024 r. ponownie otwieramy HEI – House of European Institutes w Timisoarze ,w Bastionie 1, Galeria 1. Klaster EUNIC Romania przygotował kuratorski program wystaw, które poruszają ważne tematy europejskie i prezentują publiczności Timiszoary nowości artystyczne z innych krajów członkowskich UE. Instytut Polski w Bukareszcie, podobnie jak w ubiegłym roku, jest częścią kolektywu europejskich instytutów kultury przygotowujących wydarzenia.
07 06.2024 08 06.2024 Inne, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polska na Dni Klużu 🗓

W dniach 31 maja - 2 czerwca Kluż zamieni się we wspaniały festiwal wielu narodów i wielu kultur: festiwal EthniCity, odbywający się w ramach Dni Klużu.
31 05.2024 02 06.2024 Inne, Wydarzenia