1.03.2022 - 18.03.2022 Inne

Za wolność naszą i waszą – wystawa „Tadeusz Kościuszko-cena wolności” w Klużu

Przypominamy postać Tadeusza Kościuszki, wybitnego dowódcy i bojownika o wolność swojego kraju, ale także Ameryki, w związku z 205. rocznicą jego śmierci przypadającą w 2022 roku. W ramach tych obchodów w dniach 1-18 marca, Instytut Polski z Bukaresztu i Biblioteka Okregowa w Kluzu, zapraszają na wystawę „Tadeusz Kościuszko-cena wolności”.

Polski i amerykański generał Tadeusz Kościuszko (1746-1817) walczył za wolność obu narodów, ale domagał się też swobody dla chłopów i niewolników, a jako bardzo uzdolniony inżynier wojskowy budował doskonałe fortyfikacje, zaprojektował m.in. twierdzę West Point, w której dziś mieści się słynna amerykańska akademia wojskowa. 

Dzięki swoim wybitnym dokonaniom i niezwykle nowoczesnemu sposobowi myślenia, przywódca jednego z polskich powstań narodowych (tzw. insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku) jest dziś bohaterem Polski i Stanów Zjednoczonych. Jego pomniki stoją w wielu krajach świata, a jego imię nosi nawet najwyższy szczyt Australii – Góra Kościuszki (Mount Kosciuszko).

Ekspozycja, która będzie prezentowana w Kluzu, na 24 planszach opowiada o wybitnym Polaku. Poza najważniejszymi informacjami o życiu Tadeusza Kościuszki przybliża także pamiątki związane z tym znakomitym dowódcą i inżynierem wojskowym oraz zdjęcia i obrazy, przedstawiające zarówno samego Tadeusza Kościuszkę w różnych momentach jego życia, jak i miejsca z nim związane oraz ważne dla historii wydarzenia. 

Wystawa w języku rumuńskim prezentuje Tadeusza Kościuszkę nie tylko jako wojskowego i polityka. Można się z niej zatem dowiedzieć nie tylko gdzie zdobywał wykształcenie, czy jak doszedł do sławy, ale także jakie miał pasje i słabości, z kim się przyjaźnił, a w kim się kochał. 

Zapraszamy do oglądania ekspozycji w dniach 1-18 marca 2022, w Bibliotece Octavian Goga, Cluj (Calea Dorobanților 104)

Zachęcamy także do przeczytania artykułu o Tadeuszu Kościuszce opublikowanego przez rumuński miesięcznik „Historia” >>>  

from to
Scheduled Inne

„POLSKA” w Kiszyniowie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na premierowy pokaz tej wystawy wybraliśmy Kiszyniów, gdzie na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii, między 23 kwietnia a 17 maja 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
23 04.2024 17 05.2024 Inne

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia