13.04.2022 - 31.05.2022 Inne

Opowieści terapeutyczne dla dzieci

Według UNICEF-u, od 24 lutego 2022 roku do chwili obecnej, ponad 2,5 mln dzieci zostało zmuszonych do opuszczenia Ukrainy i szukania schronienia w innych krajach. W tym czasie radzenie sobie z emocjami dzieci może być bardzo trudne. Widząc tę ​​potrzebę, Alicja Safarzyńska-Płatos, polska pisarka i psycholożka, stworzyła serię książek terapeutycznych dla dzieci aby pomóc uchodźcom i również tym, którzy przyjmują ich w swoich domach, by zrozumieli i łatwiej odnaleźli się w nowej rzeczywistości.

📚 Pierwsza opowieść, „Bohaterowie też płaczą”, jest dedykowana dzieciom uchodźców, druga opowieść, „Spotkanie z bohaterem”, dzieciom z rodzin przyjmujących uchodźców w swoich domach, a trzecia, „Rozmowy bohaterów”, zarówno dzieciom uchodźców, jak i tym, które ich przyjmują w swoich domach. 

🐭 Seria „Bohaterowie” została przetłumaczona na kilka języków i jest teraz dostępna w języku rumuńskim. Można je pobrać tutaj: potrzebafantazji.com

Wersje w innych językach są dostępne pod tym linkiem: potrzebafantazji.com

🖍 Opowieści można drukować i kolorować, zachęcamy do dalszego dzielenia się nimi, aby dotrzeć do wszystkich dzieci, które mogą ich potrzebować w tym okresie. 

Grafika: Ksenia Potępa

#StandWithUkraine #CultureAgainstWar

from to
Scheduled Inne

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

O języku polskim w Jassach 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 5 marca - 22 kwietnia 2024 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń organizowanych przez Lektorat j. polskiego UAIC.
05 03.2024 22 04.2024 Aktualności, Inne