5.05.2022 - 11.05.2022 Inne

Polska na Festiwalu Filmu Europejskiego w Bukareszcie

Pełnometrażowy debiut, film „Obywatel Jones” słynnej reżyserki Agnieszki Holland oraz ukraiński dokument to nasze propozycje dla bukareszteńskiej publiczności w ramach majowego Europejskiego Festiwalu Filmowego w Bukareszcie.

Europejski Festiwal Filmowy odbędzie się w tym roku w Bukareszcie w dniach 5-11 maja.

Polskę reprezentować będą dwa filmy. Film fabularny uznanej polskiej reżyserki Agnieszki Holland „Obywatel Jones”, prezentowany i nagradzany na festiwalach w kraju i za granicą oraz „Sonata”, pełnometrażowy debiut Bartosza Blaschke.

W kontekście wojny na Ukrainie Instytut Polski wspiera finansowo również pokaz ukraińskiego filmu dokumentalnego „Terykony” w reżyserii Tarasa Tomenko.

👉 8 mai, ora 15.30 – Cinema Eforie, str. Eforie nr. 2. Bilety: eventbook.ro

SONATA

Polska, 2021, 118 min.

Dramat, biografia

Reżyseria: Bartosz Blaschke

napisy w językach rumuńskim i angielskim

Zdiagnozowany jako dziecko autystyczne Grzegorz żyje w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. W wieku kilkunastu lat, wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że głuchy chłopak – chociaż wspomagany nowoczesną technologią – spełni swoje marzenie.

Poruszająca, autentyczna historia muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla. Pokazuje niesamowitą, okupioną ogromnym wysiłkiem i walką drogę do osiągnięcia niemożliwego.

👉 5 maja, godz. 20.00 – Kino Elvire Popesco, bd. Dacia 77. Bilety: eventbook.ro

OBYWATEL JONES

Polska – Ukraina – Wielka Brytania, 2019, 119 min.

Dramat, thriller

Reżyseria: Agnieszka Holland

Film będzie miał wyłącznie rumuńskie i angielskie napisy, a jest grany w większości po angielsku. Nie będzie napisów w języku polskim.

Młody dziennikarz Gareth Jones przymierza się do wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Wybiera się do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Poznaje tam brytyjską dziennikarkę Adę Brooks, dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów.

Słysząc plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru, którą po powrocie do Londynu opisuje. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod presją Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek Gareth nie ustaje w walce o prawdę.

Odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.

👉 11 maja, godz. 18.30 – Kino Elvire Popesco, bd. Dacia 77. Bilety: eventbook.ro

TERYKONY / Терикони

Ukraina, 2022, 80 min.

Dokumentalny

Reżyseria: Taras Tomenko

napisy w językach rumuńskim i angielskim

Nastia miała sześć lat, gdy trzy rosyjskie pociski rakietowe zniszczyły jej dom w przeddzień Nowego Roku. Przeżyła, ale straciła ojca, dzieciństwo i wiarę w lepsze życie. Dla takich jak ona wojna stała się codziennością, taką jak widok za oknem. Jednak Nastia ma marzenia. Jak każda inna dziewczyna marzy o nowym domu i psie i nadal pisze listy do Świętego Mikołaja, prosząc go o sprowadzenie ojca z powrotem.

Według oficjalnych statystyk w strefie wojennej w Donbasie mieszka około 10 000 dzieci.

Festiwal Filmu Europejskiego organizuje Rumuński Instytut Kultury, a jego współorganizatorem jest klaster europejskiej sieci instytutów kultury EUNIC – EUNIC Romania, którego członkiem i jednocześnie parterem wydarzenia jest także Instytut Polski w Bukareszcie.

from to
Scheduled Inne

Polskie dokumenty na festiwalu One World Romania

Dwa polskie filmy dokumentalne zostaną zaprezentowane w dniach 13-22 maja podczas jubileuszowej 15-letniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania w Bukareszcie.
13 05.2022 22 05.2022 Inne

Opowieści terapeutyczne dla dzieci 🗓

Conform UNICEF, din 24 februarie 2022 până în prezent, peste 2,5 milioane de copii au fost forțați să plece din Ucraina și să-și găsească adăpost în alte țări. Gestionarea emoțiilor poate fi foarte dificilă pentru ei în această perioadă. Văzând această nevoie, Alicja Safarzyńska-Płatos, scriitoare și psiholoagă poloneză, a creat o serie de cărți terapeutice pentru copii cu scopul de a-i ajuta pe copiii refugiați, dar și pe cei care-i primesc în casele lor să înțeleagă și să se adapteze mai ușor în noua realitate.
13 04.2022 31 05.2022 Inne

Szkiełko Korczaka – warsztaty online 🗓

Zapraszamy do dyskusji na temat praw dziecka i tego, jak rozmawiać o nich z dziećmi. Warsztaty, w których odkrywamy pedagogikę Janusza Korczaka, ale przede wszystkim wizję, która pokazuje nam, jak możemy stworzyć relację partnerstwa z dziećmi.
02 04.2022 Inne