17.06.2022 - 26.06.2022 Kino, Muzyka, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Fokus Polska na festiwalu TIFF 2022

Produkcje współczesne, kultowe filmy, retrospektywa filmów Krzysztofa Kieślowskiego i wystawa jemu poświęcona, film niemy z muzyką na żywo, to tylko niektóre z wydarzeń w programie Focus Polska tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transylwania - TIFF w Klużu-Napoce.

Focus Polska na 21. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transylwania (17 – 26 czerwca 2022) to różnorodny program poświęcony polskiemu kinu, obejmujący najważniejsze produkcje współczesnych twórców filmowych, współpracę z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz z Stefanem Laudynem (dyrektorem Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego), ale także retrospektywę (szczegóły) i wystawę (szczegóły) poświęcone reżyserowi Krzysztofowi Kieślowskiemu. Cały program Focus Polska obejmuje ponad 20 tytułów, w tym filmy dokumentalne, koncert kinowy (szczegóły) i serial. Focus Polska jest zorganizowany przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Warszawie.

W 1983 roku komunistyczną Polską wstrząsnęła tragedia zniknięcia pewnego licealisty, po tym jak został pobity przez przedstawicieli policji. Jedyny świadek tego incydentu staje się głównym wrogiem państwa, które zrobi wszystko, aby się go pozbyć. Jest bohaterem filmu Żeby nie było śladów  (reż. Jan P. Matuszyński), pokazanego po raz pierwszy w ramach Konkursu Głównego na festiwalu w Wenecji.

Ten sam totalitarny reżim jest tłem wydarzeń z 1970 roku, w dokumencie, w którym reżyser Tomasz Wolski łączy materiały archiwalne, nagrania rozmów telefonicznych i techniki animacji poklatkowej, by opowiedzieć historię jednego z najkrwawszych protestów w historii Polski.

Wielokrotnie nagradzany reżyser Paweł Łoziński, uzbrojony w kamerę i mikrofon, zagaduje ze swojego balkonu do przechodniów, zapraszając ich do dialogu. Ich rozmowy, tak różnorodne i osobiste, zarysowują złożony obraz Warszawy. W 2021 roku Film balkonowy otrzymał nagrodę Critics Week Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.

We Wszystkich naszych strachach młody gej, praktykujący katolik, próbuje nakłonić swoją społeczność religijną do zorganizowania nabożeństwa pogrzebowego dla swojej przyjaciółki, która po przebytych homofobicznych atakach uciekała się do skrajnego gestu. Queerowy dramat w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta inspirowany jest prawdziwą historią.

,,Fascynujący. To jak oglądanie odbicia w sali pełnej luster”, tak Cineuropa pisze o filmie Inni ludzie, nowatorskiej rapowej operze i debiucie reżyserki Aleksandry Terpińskiej, która w 2017 roku została nagrodzona za film krótkometrażowy The Best Fireworks Ever na festiwalu w Cannes. Film, którego akcja toczy się we współczesnej Warszawie, oparty na bestsellerze pisarki Doroty Masłowskiej, śledzi losy nieślubnego związku, który daje obu zaangażownym stronom szansę zmierzenia się z niewygodnymi prawdami o swoim życiu.

TIFF daje w tym roku Carte Blanche Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu Nowe Horyzonty we Wrocławiu, jednej z najważniejszych imprez filmowych w Polsce.

„Współpraca między New Horizons IFF i Transylvania IFF zawsze była naprawdę naturalna. To prawdziwy zaszczyt uczestniczyć w Focus Polska organizowanym przez naszych rumuńskich przyjaciół i pokazać pięć różnych głosów nowego, odważnego polskiego kina. Wrocławskie Nowe Horyzonty to festiwal buntowników, wizjonerów, radykałów i eksperymentatorów. Podziwiamy filmowców, którzy mają odwagę podążać własnymi ścieżkami i szukają nowych sposobów opowiadania historii. Mam nadzieję, że nasz wybór pokaże duszę Nowych Horyzontów” – mówi Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Nowe Horyzonty.

Festiwalowi selekcjonerzy proponują widzom z Klużu-Napoki takie tytuły jak Cicha ziemia, niezwykły debiut reżyserki Agnieszki Woszczyńskiej, który podkreśla ignorancję, z jaką Europejczycy nadal traktują sytuację imigrantów, śledząc losy pary której wakacje przerywa tragiczny wypadek. Zaprezentowany po raz pierwszy na Berlinale Nie zgubiliśmy drogi (reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal) opowiada losy Ewy, tłumaczki która udziela korepetycji żeby zarobić na życie, oraz Eryka, wykładowcy który został zwolniony z uczelni na której pracował. Gdy Ewa otrzymuje tajemniczą przesyłkę od Eryka, dwójka bohaterów wyrusza w podróż ucieczki przed oczami społeczeństwa, obowiązków i odpowiedzialności.

Autor wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych, reżyser Piotr Stasik, debiutuje eksperymentalnym filmem fabularnym Ćmy, opowiadającym o grupie 20 dzieci, których zakaz grania na komputerze popycha do skrajnej sytuacji. Kiedy jedno z nich znika z obozu, w którym uczestniczą, pozostali zaczynają go szukać, symulując grę strategiczną, w której niebezpieczeństwa czają się na każdym kroku.

Z nagrodami zdobytymi na wielu festiwalach w Europie, w tym nagrodą dla najlepszego filmu fabularnego na Festiwalu Filmowym w Genewie, Mosquito State w reżyserii Filipa Jana Rymszy to opowieść o analityku z Wall Street, który obserwuje, jak modele komputerowe zachowują się nieregularnie, podobnie jak chmary komarów, które rozmnażają się w jego mieszkaniu.

W Anatomia, debiutanckim filmie reżyserki Oli Jankowskiej, odkrywamy kobietę o imieniu Mika, która wraca do Polski, by odwiedzić chorego ojca. Po wielu latach w których się nie widywali ojciecżyje z wrażeniem, że kobieta jest nadal nastolatką mieszkającą pod jego opieką. Mika staje się wspaniałą pomocą dla swojego ojca, prowadząc go przez labirynt utraconych wspomnień i pomagając mu odkryć samego siebie.

W Focus Polska Stefan Laudyn (dyrektor Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego), bliski przyjaciel i fan TIFF, proponuje widzom dwa kultowe filmy z polskiego kinematografii.

Pierwszy to Wodzirej (z 1978) Feliksa Falka, „jeden z najbardziej reprezentatywnych filmów dla nurtu kina moralnego niepokoju”. Scenariusz oddaje świat prezenterów wydarzeń, który choć wydaje się bardzo daleki od polityki, okazuje się być podobny, pełen oportunistów i manipulatorów.

Dla Laudyna Rejs (1970) w reżyserii Marka Piwowskiego to „jeden z najbardziej oryginalnych polskich filmów, jakie kiedykolwiek powstały. Pokazuje zupełnie nowy i świeży sposób patrzenia na rzeczywistość poprzez uchwycenie elementów komicznych i groteskowych w sytuacjach tworzonych spontanicznie przez grupę zwykłych ludzi (aktorów-amatorów), których reżyser starannie wyselekcjonował, a następnie zostawił sam na łodzi płynącej po rzece Wiśle ”.

Częścią programu jest także koncert kinowy The Polish Dancer (1917), późna opera Aleksandra Hertza ze słynną aktorką kina niemego Polą Negri. To jedyna polska produkcja z Polą Negri, która przetrwała do dziś. Film zostanie wyświetlony w odrestaurowanej wersji, przy akompaniamencie muzyki zdobywcy nagrody Grammy, kompozytora i pianisty Włodka Pawlika.

Sekcja Ciąg dalszy nastąpi proponuje dwa odcinki prowokacyjnego polskiego serialu. Klangor w reżyserii Kacpra Wysockiego opowiada historię ojca, którego syn znika. Próba odnalezienia go wywołuje poważny rodzinny dramat.

Polska obecna jest także w sekcji EducaTIFF poprzez film Sonata w reżyserii Bartosza Blaschke. Dziecko z błędnie zdiagnozowanym autyzmem w rzeczywistości cierpi na utratę słuchu. Po otrzymaniu aparatu słuchowego zakochuje się w muzyce. Jego marzeniem jest zostać pianistą. Ale kto wesprze głuche dziecko w tym muzycznym śnie? Film zdobył Nagrodę Publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2021, a bohater Michał Sikorski stał się jednym z najbardziej obiecujących aktorów w kraju.

Polski reżyser i scenarzysta Krzysztof Kieślowski zostanie uczczony na TIFF2022 obszerną retrospektywą z okazji obchodów 80. rocznicy urodzin filmowca w 2021 r.. Dziesięć z jego najbardziej uznanych dzieł będzie można obejrzeć w sekcji Close-up Krzysztof Kieślowski. Retrospektywa obejmuje także krótkometrażowy film Gadające głowy, nakręcony przez Kieślowskiego w 1980 r., ale także krótkometrażowy film o tym samym tytule z 2021 r., stworzony przez Jana P. Matuszyńskiego i inspirowany oryginałem.

***

Partnerzy programowi: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Wrocław Nowe Horyzonty i Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Przy wsparciu: Instytutu Polskiego w Bukareszcie i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Warszawie

Partnerzy: Archiwum Krzysztofa Kieślowskiego, Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, Warszawska Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Artystycznych oraz Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie.

***

🎟️ Abonamenty TIFF: tiff.eventbook.ro

🎟️ Bilety: tiff.eventbook.ro

from to
Scheduled Kino Muzyka Sztuki wizualne Wydarzenia

Jan Świerkowski w Timiszoarze 🗓

Polski artysta Jan Świerkowski przyjedzie do Timiszoary, gdzie 6 grudnia zaprezentuje swoją instalację VR będącą częścią projektu Stellar Entanglement.
06 12.2023 Sztuki wizualne

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Festiwalu

W dniach 2 listopada – 5 grudnia 2023 r. w stolicy Rumunii odbywa się XVIII edycja Festiwalu Muzyki Dawnej, jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Rumunii. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia. Polska reprezentowana jest na festiwalu przez koncertmistrzynię Martynę Pastuszkę oraz {oh!} Orkiestrę.
18 11.2023 Muzyka, Wydarzenia

Café Müller Dominika Więcka na Festiwalu Iridescent

W dniu 12 listopada 2023 r. o godz. 19.30 w Narodowym Centrum Tańca w Bukareszcie polski artysta Dominik Więcek zaprezentuje swój spektakl "Cafe Muller", inspirowany słynnym dziełem Piny Bausch.
12 11.2023 Inne, Sztuki wizualne