2.05.2022 - 12.05.2022 Inne

Dni Polskiego Dziedzictwa

Dni Polskiego Dziedzictwa to coroczny festiwal organizowany i odbywający się w Wielkiej Brytanii pod patronatem Ambasady RP w Londynie. Ideą Dni Polskiego Dziedzictwa jest promocja polskiej kultury, dziedzictwa minionych pokoleń oraz polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne kraju. W tym roku Instytut Polski w Bukareszcie dołączył po raz pierwszy do tej inicjatywy zarówno w Rumunii, jak i w Republice Mołdawii. Z tej okazji w maju zorganizowaliśmy cykl imprez kulinarnych prowadzonych przez Szefa Kuchni Lorka, zdobywcę II miejsca polskiej edycji konkursu Master Chef.

2 maja w Polsce obchodziliśmy Dzień Polonii i Polaków za granicą 🎉.

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych liczba Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszkających na stałe za granicą wynosi obecnie około 20 mln. Dzięki ich obecności polskie symbole i tradycje można odnaleźć nawet w najdalszych zakątkach świata.

🧑🍳 Z tej okazji wspólnie z Szefem Lorkiem oraz Związkiem Polaków w Rumunii zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne „Gotuj z polskim akcentem” w Domu Polskim w Nowym Sołońcu.

Młodzież i dzieci z zespołów „Sołończanka” z Nowego Sołońca i „Mała Pojana” w Pojana Mikuli, żołnierze X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonującego w Krajowej oraz mieszkańcy wsi mogli skosztować m.in. „leniwe pierogi”, przygotowane wspólnie dla wszystkich przez Szefa Lorka i ekipę gospodyń domowych z Domu Polskiego.

3 maja karawana polskiego dziedzictwa kulinarnego 🇵🇱 przybyła do miasta Seret, w ostatnich dziesięcioleciach niesłusznie zapomnianego przez świat, Kilka wieków temu miejscowość ta miała dużo większe znaczenie, zwłaszcza dla kupców 💰 ze względu na to, że znajdowało się na najkrótszym szlaku łączącym Morze Czarne z Morzem Bałtyckim.

W ostatnich dwóch miesiącach stało się ponownie znane ze względu na dużą liczbę ukraińskich uchodźców uciekających przed wojną.

W ciągu dwóch dni 20 młodych ludzi miało okazję przekonać się, że ich lokalna kuchnia lub to, co gotowała ich babcia, czy to rumuńska, polska czy ukraińska – jest zbliżone do polskiego dziedzictwa kulinarnego 🥟🥟🥟.

Mali kucharze zaproszeni przez Centrum Kultury SIRET wraz z Szefem Lorkiem przygotowali kilka tradycyjnych dań kuchni polskiej i wzięli również udział w konkursie „Masterchef Junior”. Każdy z nich otrzymał gwiazdkę „Lorka” za „kulinarne rewolucje”.

❣ Projekt został zainicjowany przez Instytut Polski w Bukareszcie z okazji Dni Polskiego Dziedzictwa i realizowany w ramach Warsztatów Regeneracji Emocjonalnej organizowanych przez Stowarzyszenie Petera Tomaschka z Siretu w ramach programu DizART 2022, 4. edycja.

 

🥳 6 maja w Kolegium Narodowym im. Aleksandra Dobrego w Gura Humorului świętowaliśmy z polskim akcentem 🇵🇱.

👩🍳🧑🍳 Z okazji Dni Polskiego Dziedzictwa uczniowie klasy 11 K wraz z nauczycielką Simforą Onuțu wzięli udział w warsztatach gastronomicznych „Gotuj z polskim akcentem” prowadzonych przez Szefa Lorka.

Zakończyły się one degustacją polskich potraw przygotowanych przez uczniów: zupy ogórkowej, bigosu i syrników – typowego ukraińskiego deseru 🇺🇦.

Była to rozgrzewka przed Dniem Europy 🇪🇺 – corocznym świętem pokoju i jedności w Europie.

Studenci Kolegium przygotowali stoiska informacyjne o Unii Europejskiej, Rumunii, Polsce, Ukrainie i Mołdawii.

Stoiska krajów prezentowali uczniowie ubrani w stroje ludowe. Stoisko UE zaprezentowało sześciu ambasadorów EPAS – Kolegium Narodowego im. Aleksandra Dobrego w Gura Humorului.

 

8 maja spędziliśmy dwa cudowne dni z Szefem Lorkiem w Muzeum Golesti. Bawiliśmy się przednio, oczywiście – z polskim akcentem.

Z okazji Dni Polskiego Dziedzictwa 🇵🇱 wszyscy, którzy odwiedzili Muzeum mieli okazję dowiedzieć się więcej o naszym kraju.

Języka polskiego uczyliśmy się z Justyną Szczepaniak – lektorką języka polskiego na Uniwersytecie w Bukareszcie. W nauce pomogła nam wystawa o tajemnicach 👅 naszego języka.

💃🕺 Nauczyliśmy się też tańczyć poloneza – chyba najpopularniejszego tańca w Polsce, który musi tańczyć każdy, kto kończy liceum.

🤤 Jedliśmy grochówkę i bigos – polską potrawkę myśliwską. Przygotowaliśmy też syrniki – (ukraiński deser 💛💙) orazpierogi 🥟🥟🥟!

Mamy nadzieję, że po raz kolejny udowodniliśmy, że polskie (i nie tylko) dziedzictwo kulinarne zasługuje na szczególne miejsce 😍.

10 maja w Szkole Zawodowej w Bubuieci, Kiszyniów obchodziliśmy 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Republiką Mołdawii, jak równieź Dni Dziedzictwa Polskiego i Dzień Europy.

Z pomocą Szkoły, Szefa Lorka i uczniów klasy kulinarnej 🧑🍳 oraz wspólnie z Ambasadą RP w Kiszyniowie zorganizowaliśmy polski obiad dla naszych przyjaciół i partnerów z Kiszyniowa.

Przygotowaliśmy pierogi 🥟, zupę koperkową z klopsikami, gołąbki z bardzo smacznym sosem serowym i oczywiście nasze ostatnie ulubione danie – syrniki – ukraiński deser 🇺🇦.

Dziękujemy za obecność i słowa zachęty Ambasadora RP w Kiszyniowie J.S. Pana Tomasza Kobzdeja.

🤗 Dziękujemy również wszystkim naszym przyjaciołom, którzy przybyli świętować razem z nami 30 lat przyjaznych stosunków między naszymi krajami.

 

🤔 Szef Lorek w ciągu trzech lat naszej przyjaźni i współpracy nauczył nas, że największą tajemnicą dobrego jedzenia jest przygotowywanie go z miłością do najbliższych.

Tak narodziła się idea gotowania wspólnie z pracownikami Ambasady RP w Kiszyniowie dla naszych gości z mniejszości polskiej 🇵🇱 z Republiki Mołdawii 🇲🇩.

12 maja z okazji Dni Polskiego Dziedzictwa zaproponowaliśmy im potrawy wywodzące się z polskiej tradycji kulinarnej. Spróbowaliśmy chłodnika z kefiru i buraków, nadziewanych kaszą jęczmienną i grzybami, a na koniec siyniki – ukraiński deser 🇺🇦, podany w niecodzienny sposób.

 

from to
Scheduled Inne

Kolory Prawosławia. Polska w ramach festiwalu Folkever

W ramach Festiwalu Postaw Kulturalnych - Folkever in Siret, w tym roku Instytut Polski w Bukareszcie zaprezentuje wystawę Barwy prawosławia. Polska. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje właśnie nasza wystawa, którą można zwiedzać w Centrum Kultury Siret od 5 sierpnia do 15 września 2022 roku.
05 08.2022 15 09.2022 Historia, Inne

Ukraiński świat Marii Prymachenko w Sibiu 🗓

W kontekście wojny na Ukrainie, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Sybinie, Instytut Polski w Bukareszcie zaprezentuje wystawę poświęconą ukraińskiej artystce sztuki ludowej Marii Prymachenko. To kolejna okazja dla naszych krajów, by wyrazić swoje poparcie dla Ukrainy w tych trudnych dniach wojny. Wystawę „Ukraiński świat Marii Prymachenko” można oglądać na ogrodzeniu kościoła ewangelickiego w Sybinie od 23 czerwca do 31 lipca 2022 roku.
23 06.2022 31 07.2022 Inne

Piknik w Muzeum Golești 🗓

Jak wygląda codzienne życie żołnierza? Co jedzą na misjach, jak utrzymują formę, jak się maskują żołnierze na misjach, czym różnią się mundury rumuńskie od innych krajów? Dowiecie się tego odwiedzając Muzeum Golești, gdzie polscy i rumuńscy żołnierze Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód z Krajowej zaoferują Wam zabawę, edukację i konkursy z nagrodami. Wydarzenie będzie miało miejsce 25 czerwca 2022 w godzinach od 10.00 do 18.00!
25 06.2022 Inne