2.05.2022 - 12.05.2022 Inne

Dni Polskiego Dziedzictwa

Dni Polskiego Dziedzictwa to coroczny festiwal organizowany i odbywający się w Wielkiej Brytanii pod patronatem Ambasady RP w Londynie. Ideą Dni Polskiego Dziedzictwa jest promocja polskiej kultury, dziedzictwa minionych pokoleń oraz polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne kraju. W tym roku Instytut Polski w Bukareszcie dołączył po raz pierwszy do tej inicjatywy zarówno w Rumunii, jak i w Republice Mołdawii. Z tej okazji w maju zorganizowaliśmy cykl imprez kulinarnych prowadzonych przez Szefa Kuchni Lorka, zdobywcę II miejsca polskiej edycji konkursu Master Chef.

2 maja w Polsce obchodziliśmy Dzień Polonii i Polaków za granicą 🎉.

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych liczba Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszkających na stałe za granicą wynosi obecnie około 20 mln. Dzięki ich obecności polskie symbole i tradycje można odnaleźć nawet w najdalszych zakątkach świata.

🧑🍳 Z tej okazji wspólnie z Szefem Lorkiem oraz Związkiem Polaków w Rumunii zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne „Gotuj z polskim akcentem” w Domu Polskim w Nowym Sołońcu.

Młodzież i dzieci z zespołów „Sołończanka” z Nowego Sołońca i „Mała Pojana” w Pojana Mikuli, żołnierze X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonującego w Krajowej oraz mieszkańcy wsi mogli skosztować m.in. „leniwe pierogi”, przygotowane wspólnie dla wszystkich przez Szefa Lorka i ekipę gospodyń domowych z Domu Polskiego.

3 maja karawana polskiego dziedzictwa kulinarnego 🇵🇱 przybyła do miasta Seret, w ostatnich dziesięcioleciach niesłusznie zapomnianego przez świat, Kilka wieków temu miejscowość ta miała dużo większe znaczenie, zwłaszcza dla kupców 💰 ze względu na to, że znajdowało się na najkrótszym szlaku łączącym Morze Czarne z Morzem Bałtyckim.

W ostatnich dwóch miesiącach stało się ponownie znane ze względu na dużą liczbę ukraińskich uchodźców uciekających przed wojną.

W ciągu dwóch dni 20 młodych ludzi miało okazję przekonać się, że ich lokalna kuchnia lub to, co gotowała ich babcia, czy to rumuńska, polska czy ukraińska – jest zbliżone do polskiego dziedzictwa kulinarnego 🥟🥟🥟.

Mali kucharze zaproszeni przez Centrum Kultury SIRET wraz z Szefem Lorkiem przygotowali kilka tradycyjnych dań kuchni polskiej i wzięli również udział w konkursie „Masterchef Junior”. Każdy z nich otrzymał gwiazdkę „Lorka” za „kulinarne rewolucje”.

❣ Projekt został zainicjowany przez Instytut Polski w Bukareszcie z okazji Dni Polskiego Dziedzictwa i realizowany w ramach Warsztatów Regeneracji Emocjonalnej organizowanych przez Stowarzyszenie Petera Tomaschka z Siretu w ramach programu DizART 2022, 4. edycja.

 

🥳 6 maja w Kolegium Narodowym im. Aleksandra Dobrego w Gura Humorului świętowaliśmy z polskim akcentem 🇵🇱.

👩🍳🧑🍳 Z okazji Dni Polskiego Dziedzictwa uczniowie klasy 11 K wraz z nauczycielką Simforą Onuțu wzięli udział w warsztatach gastronomicznych „Gotuj z polskim akcentem” prowadzonych przez Szefa Lorka.

Zakończyły się one degustacją polskich potraw przygotowanych przez uczniów: zupy ogórkowej, bigosu i syrników – typowego ukraińskiego deseru 🇺🇦.

Była to rozgrzewka przed Dniem Europy 🇪🇺 – corocznym świętem pokoju i jedności w Europie.

Studenci Kolegium przygotowali stoiska informacyjne o Unii Europejskiej, Rumunii, Polsce, Ukrainie i Mołdawii.

Stoiska krajów prezentowali uczniowie ubrani w stroje ludowe. Stoisko UE zaprezentowało sześciu ambasadorów EPAS – Kolegium Narodowego im. Aleksandra Dobrego w Gura Humorului.

 

8 maja spędziliśmy dwa cudowne dni z Szefem Lorkiem w Muzeum Golesti. Bawiliśmy się przednio, oczywiście – z polskim akcentem.

Z okazji Dni Polskiego Dziedzictwa 🇵🇱 wszyscy, którzy odwiedzili Muzeum mieli okazję dowiedzieć się więcej o naszym kraju.

Języka polskiego uczyliśmy się z Justyną Szczepaniak – lektorką języka polskiego na Uniwersytecie w Bukareszcie. W nauce pomogła nam wystawa o tajemnicach 👅 naszego języka.

💃🕺 Nauczyliśmy się też tańczyć poloneza – chyba najpopularniejszego tańca w Polsce, który musi tańczyć każdy, kto kończy liceum.

🤤 Jedliśmy grochówkę i bigos – polską potrawkę myśliwską. Przygotowaliśmy też syrniki – (ukraiński deser 💛💙) orazpierogi 🥟🥟🥟!

Mamy nadzieję, że po raz kolejny udowodniliśmy, że polskie (i nie tylko) dziedzictwo kulinarne zasługuje na szczególne miejsce 😍.

10 maja w Szkole Zawodowej w Bubuieci, Kiszyniów obchodziliśmy 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Republiką Mołdawii, jak równieź Dni Dziedzictwa Polskiego i Dzień Europy.

Z pomocą Szkoły, Szefa Lorka i uczniów klasy kulinarnej 🧑🍳 oraz wspólnie z Ambasadą RP w Kiszyniowie zorganizowaliśmy polski obiad dla naszych przyjaciół i partnerów z Kiszyniowa.

Przygotowaliśmy pierogi 🥟, zupę koperkową z klopsikami, gołąbki z bardzo smacznym sosem serowym i oczywiście nasze ostatnie ulubione danie – syrniki – ukraiński deser 🇺🇦.

Dziękujemy za obecność i słowa zachęty Ambasadora RP w Kiszyniowie J.S. Pana Tomasza Kobzdeja.

🤗 Dziękujemy również wszystkim naszym przyjaciołom, którzy przybyli świętować razem z nami 30 lat przyjaznych stosunków między naszymi krajami.

 

🤔 Szef Lorek w ciągu trzech lat naszej przyjaźni i współpracy nauczył nas, że największą tajemnicą dobrego jedzenia jest przygotowywanie go z miłością do najbliższych.

Tak narodziła się idea gotowania wspólnie z pracownikami Ambasady RP w Kiszyniowie dla naszych gości z mniejszości polskiej 🇵🇱 z Republiki Mołdawii 🇲🇩.

12 maja z okazji Dni Polskiego Dziedzictwa zaproponowaliśmy im potrawy wywodzące się z polskiej tradycji kulinarnej. Spróbowaliśmy chłodnika z kefiru i buraków, nadziewanych kaszą jęczmienną i grzybami, a na koniec siyniki – ukraiński deser 🇺🇦, podany w niecodzienny sposób.

 

from to
Scheduled Inne

Polki i Rumunki, które zmieniły świat, w

Z okazji obchodzonego 8 marca Międzynarodowego Dnia Kobiet zapraszamy do obejrzenia wystawy „Polki i Rumunki, którzy zmienili świat”, o prawdziwych wojowniczkach, kobietach odważnych, które spełniały swoje marzenia i odnosiły sukcesy. Mieszkańcy Bielc mogą ją zwiedzać w Muzeum Historii i Etnografii do 31 marca 2024. Wernisa wystawy odbędzie się 23 lutego o godzinie 11.00.
23 02.2024 31 03.2024 Inne

Wystawa „Ikony na skrzyniach po amunicji” w

22 lutego 2024 r. o godz. 14.00 w Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie (ul. 31 Sierpnia 121) zostanie otwarta wystawa prac ukraińskich artystów Soni Atlantovej i Oleksandra Klymenko „Ikony na skrzyniach po amunicji ”. Wydarzenie poświęcone jest drugiej rocznicy pełnoskalowej rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę.
22 02.2024 10 03.2024 Aktualności, Inne

Odkryjmy wspólnie”Skarby Krakowa” w Klużu 🗓

Zabytki światowej klasy, fascynujące historie, niezapomniany klimat krakowskiego rynku, ale i doskonała nowoczesna architektura to znaki rozpoznawcze Krakowa, jednego z najpiękniejszych miast Polski. Można je poznać oglądając wystawę „Skarby Krakowa" prezentowaną w Bibliotece Wojewódzkiej "Octavian Goga" Cluj, w dniach 1-15 marca 2024.
01 03.2024 15 03.2024 Inne