29.05.2022 Muzyka, Wydarzenia

Festiwal organowy w Bukareszcie „Cantus Ecclesiae”

W ramach drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego „Cantus Ecclesiae”, w niedzielę, 29 maja 2022 r., odbędzie się w Katedrze św. Józefa koncert polskiego organisty Karola Hilli. Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00, wstęp jest bezpłatny.

Międzynarodowy Festiwal Organowy „Cantus Ecclesiae”, już po raz drugi, oferuje ekumeniczną i eklektyczną wizję w hybrydowej prezentacji – na żywo / online – repertuaru organowego inspirowanego muzyką gregoriańską.

Festiwal odbywa się od 15 maja do 5 czerwca 2022 i wykorzystując najważniejsze organy w Bukareszcie: w rzymskokatolickiej Katedrze św. Józefa, w Rumuńskim Ateneum, w Sala Radia, w Narodowym Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie, a także w Kościele Ewangelickim i Kościele włoskim, zapraszając publiczność do doświadczenia wibracji tych wyjątkowych instrumentów.

Solistami koncertów będą uznani w skali międzynarodowej organiści, tacy jak: Jean-Baptiste Robin, Paolo Oreni czy zaproszony z Polski Karol Hilla, ważni rumuńscy organiści jak Steffen Schlandt, Erich Turk czy Eduard Antal, emblematyczne chóry, takie jak Chór Filharmonii „George Enescu” pod batutą Iosifa Iona Prunnera, Radiowy Chór Dziecięcy pod batutą Răzvana Rădosa czy Vox Medicalis Choir pod batutą dr. Tudora Ionescu, ale także wykładowcy i studenci klas organowych na uczelniach muzycznych w kraju: Narodowym Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie, Akademii Muzycznej ”Gheorghe Dima” z Klużu-Napoki.

Koncert polskiego organisty Karola Hilli odbędzie się w katedrze św. Józefa w Bukareszcie (ul. General H. M. Berthelot 19), w niedzielę 29 maja 2022 r. o godz. 20. 


Karol Hilla jest absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Romana Peruckiego. W 2008 roku ukończył Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu, gdzie studiował w latach 2002-2008 pod kierunkiem prof. Wolfganga Zerera (stypendium, studia podyplomowe Konzertexamen).

Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich muzyki organowej, prowadzonych przez takich pedagogów jak Harald Vogel, Susanne Landale, Jon Laukvik, Ludger Lohmann, Lorenzo Ghielmi i innych.

Występował w wielu miastach w Polsce i za granicą (Niemcy, Rosja, Francja, Litwa, Holandia, Hiszpania, Finlandia, Czechy, Portugalia). Współpracował jako solista i muzyk orkiestrowy z Polską Filharmonią Bałtycką, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku, Zespołem „Camerata Nova” w Szczecinie oraz Zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis”.

Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rumii. W 2002 roku zakwalifikował się do udziału w International Grand Prix de Chartres. W 2009 roku nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej.

Przez kilka lat był prezenterem słynnych organów Katedry Oliwskiej. Obecnie jest organistą w kościele św. Andrzeja Boboli w Gdyni. Jest wiceprezesem Pomorskiego Towarzystwa Muzyki Sakralnej, w ramach którego organizuje festiwale, kursy i konkursy muzyczne na organy, o randze krajowej i międzynarodowej.

W latach 2018-19 artysta nagrał (wraz z innymi organistami z Gdańska) wszystkie dzieła organowe gdańskiego kompozytora barokowego – Daniela M. Gronaua. Nagrania te zostały wydane na płytach CD i stanowią pierwsze na świecie nagranie pełnego zbioru zarejestrowanych utworów tego kompozytora.

Karol Hilla jest dyrygentem Chóru Akademickiego Akademii Morskiej w Gdyni, z którym zdobył liczne nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach chóralnych (w Hiszpanii, na Litwie i w Rumunii).

Działalność artystyczną artysty uzupełnia działalność pedagogiczna i naukowa. Prowadzi klasę organów w Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gdyni. W 2020 uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej, a obecnie jest adiunktem w Akademii Muzycznej. K. i G. Bacewiczów w Łodzi.

Scheduled Muzyka >Wydarzenia

O Ukrainie na festiwalu filmowym w Rasznowie

W dniu święta narodowego Ukrainy, 24 sierpnia, na Festiwalu Filmu i Historii w Rasznowie pokażemy dwa polskie filmy przedstawiające ważne epizody z historii Ukrainy i których przesłanie jest niezwykle istotne i aktualne. Wstęp wolny.
24 08.2022 Historia, Kino, Wydarzenia

Wystawa „Polska. Architecture” w Eforie Sud 🗓

Do 4 września, dwadzieścia wybitnych dzieł współczesnej architektury powstającej w Polsce można poznać na wystawie „Polska. Architecture”, prezentowanej w Ogrodzie Letnim w Eforie Sud w ramach festiwalu Eforie Colorat.
14 07.2022 04 09.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polskie kino w Eforie Sud 🗓

Niezwykłą opowieść o czeskim uzdrowicielu Janie Mikolášku, prawdziwym symbolu Czechosłowacji przed II Wojną Światową będzie można zobaczyć 1 sierpnia podczas otwarcia festiwalu Cinemascop w Eforie Sud.
01 08.2022 Kino, Wydarzenia