1.06.2022 - 30.06.2022 Wydarzenia

Polska ilustracja dla dzieci w Kiszyniowie

Za swoje prace zdobywają nagrody na całym świecie. Tworzone przez nich obrazy przenoszą czytelników w baśniowy świat, stanowiąc niezwykły portal do krainy fantazji. Podpisane ich imionami tytuły są uwielbiane nie tylko przez najmłodszych, bo tworzone przez nich ilustracje to prawdziwe dzieła sztuki. To najważniejsi polscy ilustratorzy książek dla dzieci. W Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie można zobaczyć kilka przykładów ich wspaniałych dzieł.

Lata 1950–1980 określane są najlepszym okresem polskiej ilustracji książkowej. Wówczas ilustracja osiągnęła bardzo wysoki poziom artystyczny, stając się polską specjalnością. Jej twórcy byli wielokrotnie doceniani i nagradzani, a ich prace prezentowano na światowych wystawach. Zaczęto mówić o Polskiej Szkole Ilustracji. Doceniano ją za dużą swobodę artystyczną, różnorodność, barwność, indywidualizm artystów, poczucie humoru, bogatą formę oraz nowatorskie podejście do ilustrowania książek

Początek Polskiej Szkoły Ilustracji datuje się na drugą połowę lat 50. XX wieku. Duży wpływ na ukształtowanie się tego zjawiska kulturowo-historycznego miała sytuacja społeczno-polityczna zaistniała po 1956 roku w Polsce. Pojawiły się nowe możliwości dla ówczesnych twórców, został określony profil działań wydawniczych i scentralizowano ruch wydawniczy. Ministerstwo Kultury i Sztuki postawiło problem książki dla dzieci na wysokim poziomie, co pozwoliło na pierwszorzędną realizację planu książki dziecięcej.

Artyści w czasie PRL, ze względu na panującą ówcześnie doktrynę socrealizmu, skupiali się na przynoszących zarobek, praktycznych pracach artystycznych takich jak: projektowanie pocztówek, druków reklamowych czy projektowanie ilustracji książkowych. Sytuacja ta z perspektywy czasu przyniosła pozytywne skutki. Wówczas, dzięki temu, w latach 1950–1980, wykształciło się grono ilustratorów-plastyków, określanych mianem Polskiej Szkoły Ilustracji.

Grupa ilustratorów reprezentowała wyjątkową oryginalność artystyczną, stosowała nowatorskie rozwiązania. Artyści wykorzystywali różne techniki, tworzyli prace nacechowane poczuciem humoru oraz kreowali poetyckość w swoim wizualnym przekazie, która wyróżniała się niezwykłą swobodą ekspresji. Wszystkie te zjawiska zaowocowały tym, że Polska Szkoła Ilustracji zdobyła międzynarodowy rozgłos i zapewniła bardzo wysoką pozycję polskiej ilustracji na świecie

Wystawa będzie prezentowana w Kiszyniowie od 1 czerwca do 30 czerwca 2022 r. na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii (ulica 31 sierpnia 1989 r. 121 A).

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 1 czerwca o godzinie 10.00!

from to
Scheduled Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia

Polski dokument na Echa Ji.hlava w Bukareszcie

Film dokumentalny „Odległości” Mateja Bobrika zostanie pokazany 21 marca w Bukareszcie w ramach programu „Echa Ji.hlava”, organizowanego przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Ji.hlava i Czeskie Centrum w Bukareszcie, we współpracy z Instytutem Polskim .
21 03.2024 Kino, Wydarzenia

O II wojnie światowej w Târgu-Jiu 🗓

Osiemdziesiąt pięć lat po wybuchu II wojny światowej Polska, jej pierwsza ofiara, przypomina o najbardziej dramatycznym konflikcie zbrojnym w historii świata. Opowiada o nim wystawa, która do 22 marca br. będzie prezentowana w holu Uniwersytetu im. Constantina Brâncuşi w Târgu-Jiu.
12 03.2024 22 03.2024 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia