9.06.2022 - 30.07.2022 Historia, Wydarzenia

Zimna Wojna – powrót do przeszłości?

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Muzeum Memoriału Rewolucji 1989 w Timiszoarze w dniach 9 czerwca - 30 lipca 2022 roku.

Ponad trzydzieści lat temu w Europie upadł komunizm. Nim doszło do wielkich zmian w 1989 roku, przez blisko pół wieku od zakończenia II wojny światowej kontynent i świat były pogrążone w „Zimnej wojnie”, konflikcie, który zdominował powojenną historię i wpłynął na życie milionów ludzi. O nim właśnie opowiada wystawa „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” przygotowana w języku angielskim przez polski Instytut Pamięci Narodowej, który zajmuje się dziejami najnowszymi.

Konfrontacja między Wschodem a Zachodem odcisnęła swoje piętno na tak różnych obszarach życia, że każda próba pokazania jej w jednym miejscu i czasie, na jednej wystawie pozostawia poczucie niedosytu. Autorzy ekspozycji, prezentowanej w Rumunii z inicjatywy i przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, zaproponowali więc autorskie, a co za tym idzie subiektywne spojrzenie na historię zimnej wojny i przedstawili ją jako wielowątkową opowieść.

Jak podkreślają twórcy wystawy dr Paweł Sasanka oraz Sławomir Stępień z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, o dużej sile jej narracji decydują wykorzystane fotografie.

– Staraliśmy się, aby wśród słynnych zdjęć, które stały się już ikonami zimnej wojny oraz tych mniej znanych, dopełniających narrację, znalazły się nie tylko obrazy o charakterze dokumentacyjnym, ale także te zapadające w pamięć, skłaniające do refleksji – tłumaczą.

Obecna sytuacja w Europie, w której toczy się wojna, ale ta prawdziwa, skłania do spojrzenia na wystawę z innej perspektywy.

Wernisaż ekspozycji, z udziałem jej autorów odbędzie się 9 czerwca o godz. 14.00 w siedzibie Muzeum Memoriału Rewolucji 1989 w Timiszoarze (ul. Oituz 2 B).

Wystawę „Zimna Wojna. Krótka historia podzielonego” można oglądać w Muzeum Memoriału Rewolucji 1989 w Timiszoarze w dniach 9 czerwca – 30 lipca 2022 roku od pon. do pt. (w godz. 8.00 – 16.00 oraz w soboty (godz. 9.00-14.00).

from to
Scheduled ical Google outlook Historia >Wydarzenia

Festiwal Filmu Europejskiego w Timiszoarze 🗓

Film „Sonata”, pełnometrażowy debiut Bartosza Blaschke będzie można zobaczyć w Timiszoarze podczas Festiwalu Filmu Europejskiego, który odbędzie się w dniach 24-26 czerwca.
26 06.2022 Kino, Wydarzenia

Europejskie filmy stworzone przez kobiety w Bukareszcie

Podczas festiwalu Cinefemina, który odbędzie się w dniach 7-10 lipca w Bukareszcie, widzowie będą mogli zobaczyć jedenaście europejskich filmów wyreżyserowanych przez kobiety.
09 07.2022 Kino, Wydarzenia