1.06.2022 - 2.08.2022 Inne, Sztuki wizualne

Polskie legendy

Z okazji Dnia Dziecka IP przygotował audiobooki z dziesięcioma legendami polskiego folkloru, które łączą różne pokolenia i kultury. Teksty legend w języku rumuńskim napisała tłumaczka Ioana Diaconu-Mureșan, a ilustracje do nich stworzyła graficzka Kamila Pawłucka-Górecka. Legendy przeczytali przedstawiciele bukareszteńskiej Polonii i Domu Polskiego: p. Danuta Roman i p. Bogdan Polipciuc.

from to
Scheduled Inne >Sztuki wizualne

„Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w Bukareszcie

Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo zapoznając się z rumuńską wersją wystawy „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” przygotowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu w Bukareszcie do 5 czerwca 2023.
15 05.2023 05 06.2023 Historia, Sztuki wizualne

„Ukraiński Świat Marii Prymachenko” w Kiszyniowie 🗓

Z okazji Dni Kultury Ukraińskiej w Bibliotece Narodowej Mołdawii Instytut Polski w Bukareszcie zaprezentuje na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie wystawę poświęconą ukraińskiej artystce ludowej Marii Prymachenko. Jest to okazja dla naszych krajów, aby po raz kolejny wyrazić poparcie dla Ukrainy w tych trudnych dniach wojny. Wystawę „Ukraiński świat Marii Prymachenko” można zwiedzać od 10 maja do 10 czerwca 2023 roku.
10 05.2023 10 06.2023 Sztuki wizualne

2023 – Rok Mikołaja Kopernika 🗓

W 2023 roku obchodzimy Rok Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma, matematyka, prawnika, lekarza i ekonomisty, który udowodnił teorię heliocentryczną w dziele „De Revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”).
19 02.2023 31 12.2023 Inne